Google Android 11
Android 11 Developer Preview (źródło: Android Developers)

Google słucha deweloperów i łata błędy w Android 11 Beta 1.5

Android 11 to jak do tej pory najbardziej zaskakująca wersja systemu operacyjnego sygnowanego Zielonym Robotem. I nie chodzi tu o ilość nowości, jakie przyniesie, tylko schemat jej testowania. Google właśnie udostępniło kolejną, „pośrednią” wersję rozwojową o oznaczeniu Beta 1.5.

Testowanie Androida 11 trwa bardzo długo

Możemy się tylko domyślać, kiedy powstał pierwszy build Androida 11, lecz oficjalne testy nowej wersji systemu operacyjnego Google rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku wraz z udostępnieniem Developer Preview 1.

Tydzień temu, 10 czerwca, Google wydało pierwszą betę Androida 11. Była ona dość mocno opóźniona, ponieważ pierwotnie spodziewaliśmy się zaanonsowania jej w maju, podczas dorocznej konferencji Google I/O. Tę jednak odwołano i później przesunięto udostępnienie pierwszej bety na 3 czerwca.

Kilka dni wcześniej poinformowano, że termin ponownie ulegnie zmianie, ponieważ w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki i przez ulicy przetoczyły się protesty po śmierci George’a Floyda – Google uznało, że to nie są okoliczności, w których powinno się udostępniać pierwszą betę Androida 11.

Android 11 logo
Android 11

Google wydaje Android 11 Beta 1.5

Bez żadnej zapowiedzi gigant z Mountain View udostępnił pierwsze wydanie o statusie beta dokładnie tydzień temu, 10 czerwca 2020 roku. Dziś, równie nieoczekiwanie, opublikował Android 11 Beta 1.5, które naprawia kilka irytujących błędów.

Jak informuje Google, aktualizacja ma sprawić, że znikną przede wszystkim problemy z dokonanywaniem płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem usługi Google Pay – to niewątpliwie była największa niedogodność pierwszej bety Androida 11.

Oprócz tego, Google zapewnia, że urządzenia nie będą się już zawieszały (uruchamiały ponownie), kiedy użytkownik używa nawigacji gestami do przełączania aplikacji w różnych orientacjach, w tym samym czasie je obracając. Jednocześnie Amerykanie informują, że wiedzą o problemach z połączeniem z systemem Android Auto (na przykład odtwarzaniem dźwięku na smartfonie zamiast na głośnikach w samochodzie) i pracują nad ich wyeliminowaniem.

Android 11 Beta 1.5 jest już dostępna dla smartfonów z serii Pixel 2, Pixel 3, Pixel 3a i Pixel 4. Nowego Androida mogą również testować m.in. właściciele smart-telefonów z rodziny OnePlus 8, a także flagowców z linii Xiaomi Mi 10.