Gmail ostrzeże nadawcę, że jesteśmy na urlopie jeszcze przed wysłaniem wiadomości
(fot. Tabletowo.pl)

Gmail ostrzeże nadawcę, że jesteśmy na urlopie jeszcze przed wysłaniem wiadomości

Google zdecydowało się wprowadzić rozwiązanie, które może ochronić skrzynkę e-mail przed zalewem wiadomości, gdy postanowimy wreszcie odpocząć i wyjechać na wakacje. Pomóc ma niewielki komunikat wyświetlany u nadawcy podczas tworzenia nowego e-maila.

Mniej wiadomości, gdy jesteśmy na wakacjach

Wracasz z wakacji, uruchamiasz komputer i nagle widzisz setki nieodebranych wiadomości. Taki widok potrafi od razu popsuć humor, szczególnie gdy musisz te wszystkie wiadomości przeczytać i na część z nich zareagować.

Owszem, można ustawić automatyczną odpowiedź, która będzie informować nadawcę o naszej nieobecności. Powinna ona uchronić przed niecierpliwymi osobami, które po braku odpowiedzi na pierwszą wiadomość, wysyłają kilka następnych. Niestety, nie jest to pełne rozwiązanie problemu z nadmiarem nieodebranych e-maili.

Gmail ostrzeże nadawcę, że jesteśmy na urlopie jeszcze przed wysłaniem wiadomości
(fot. Google)

Z pomocą przychodzi Google. Firma informuje o wdrożeniu nowej funkcji, która skierowana jest dla użytkowników Gmaila i komunikatora Hangouts. Po ustawieniu statusu „Poza biurem” w kalendarzu, nadawca zobaczymy niewielki komunikat, gdy będzie chciał napisać nową wiadomość. Poinformuje on, że odbiorca znajduje się obecnie poza biurem, a także poda datę powrotu.

Identyczna informacja pojawi się również w komunikatorze Hangouts, gdy nadawca otworzy okno czatu. Komunikat ostrzeże, że jesteśmy nieobecni i prawdopodobnie wiadomość pozostanie bez odpowiedzi aż do naszego powrotu.

Gmail ostrzeże nadawcę, że jesteśmy na urlopie jeszcze przed wysłaniem wiadomości
(fot. Google)

Zarówno w Gmailu, jak i w usłudze Hangouts, komunikat pojawi się jeszcze przed kliknięciem przycisku Wyślij. W założeniach powinien więc lepiej sprawdzić się niż wspomniane automatyczne odpowiedzi o naszej nieobecności.

Nowość przeznaczona jest dla użytkowników pakietu G Suite. Skierowana jest więc dla rozwiązań firmowych, co nie powinno dziwić. W końcu to najczęściej w pracy korzystamy z opcji informowania o naszej nieobecności w biurze. Niewykluczone jednak, że funkcja z czasem pojawi się również u wszystkich użytkowników Gmaila.

Zmiana wdrażana jest stopniowo. W związku z tym, nie wszyscy od razu zyskają dostęp do opisanej funkcji informowania o nieobecności. Jej wprowadzanie może potrwać przez najbliższe tygodnie.

Gmail jest ciągle intensywnie rozwijany

Usługa Google skończyła w tym roku 15 lat. Obecnie ma ona miliony użytkowników i jest jedną z najpopularniejszych na rynku. Mimo licznych sukcesów, twórcy nie zamierzają odpuszczać i ciągle wprowadzają nowe rozwiązania.

Wśród najciekawszych nowości, które niedawno trafiły do Gmaila lub pojawią się już wkrótce, warto wymienić dynamiczne e-maile, poprawianie literówek czy przełącznik w mobilnej aplikacji na Androida.

źródło: Google