Nadchodzą większe zmiany w Gmailu. Dynamiczne maile dostępne na początku lipca

Nadchodzą większe zmiany w Gmailu. Dynamiczne maile dostępne na początku lipca

Nowe rozwiązanie Google, które powinno odczuwalnie zmienić sposób korzystania z poczty e-mail, po wcześniejszym testowym okresie, wreszcie zostanie oficjalnie udostępnione wszystkim użytkownikom. W Gmailu wprowadzone bowiem zostaną dynamiczne maile.

Google za pośrednictwem oficjalnego bloga ogłosił, że funkcja określana jako dynamiczne maile zostanie finalnie wdrożona już 2 lipca 2019 roku. W założeniach nowość ma usprawnić korzystanie z Gmaila – praca ze skrzynką odbiorczą ma być szybsza i przede wszystkim wygodniejsza.

Wiele zadań zrobimy bez opuszczania Gmaila

Dynamiczne maile wykorzystają projekt AMP, czyli przyspieszone strony mobilne, które powinny być już dobrze znane użytkownikom smartfonów. W przypadku urządzeń mobilnych AMP umożliwia sprawniejsze załadowanie strony internetowej, która zostaje odpowiednio skrojona i odchudzona. Z kolei użycie AMP w Gmailu pozwoli na na wykonywanie wybranych zadań bez konieczności opuszczania aktualnie otwartej wiadomości e-mail.

Dzięki dynamicznym e-mailom możliwe stanie się m.in. wypełnienie formularzy, odpowiadanie na edycję w Dokumentach Google, przeglądanie zdjęć w bardziej rozbudowanej galerii czy zarezerwowanie wizyty w wybranym miejscu. Wszystko to będąc na stronie Gmaila, bez przechodzenia na inną stronę internetową.

Nadchodzą większe zmiany w Gmailu. Dynamiczne maile dostępne na początku lipca

Kolejną odczuwalną zmianą jest prowadzenie rozmowy. Teraz będzie ona przypominać czat, bez cytowania poprzednich wiadomości. Po prostu wysyłamy krótką wiadomość, która prezentowana jest w oknie kojarzącym się z komunikatorem. Powinno to pozwolić na szybszą wymianę informacji i opinii, np. w kwestii zmian wprowadzonych w Dokumentach Google.

Dynamiczne e-maile nie będą nowym standardem obowiązującym wszystkie wiadomości. Nie, Google nie zamierza przeprowadzać nagłej rewolucji. To nadawca decyduje, czy chce korzystać z tej formy e-maila. Część użytkowników mogła mieć już styczność z nową funkcją, bowiem Google już wcześniej udostępnił rozwiązanie wybranym partnerom, zachęcając ich do korzystania dynamicznych wiadomości.

Mobilna wersja wprowadzona zostanie później

Jak już wspomniałem, funkcja będzie wdrażana od 2 lipca 2019 roku. Początkowo trafi wyłącznie do Gmaila dostępnego z poziomu desktopowej przeglądarki internetowej. Użytkownicy aplikacji na smartfony muszą jeszcze poczekać – oficjalna data premiery nie została ujawniona.

źródło: Google, Engadget