Nadchodzą większe zmiany w Gmailu. Dynamiczne maile dostępne na początku lipca

Nowe rozwiązanie Google, które powinno odczuwalnie zmienić sposób korzystania z poczty e-mail, po wcześniejszym testowym okresie, wreszcie zostanie oficjalnie udostępnione wszystkim użytkownikom. W Gmailu wprowadzone bowiem zostaną dynamiczne maile.

Google za pośrednictwem oficjalnego bloga ogłosił, że funkcja określana jako dynamiczne maile zostanie finalnie wdrożona już 2 lipca 2019 roku. W założeniach nowość ma usprawnić korzystanie z Gmaila – praca ze skrzynką odbiorczą ma być szybsza i przede wszystkim wygodniejsza.

Reklama

Wiele zadań zrobimy bez opuszczania Gmaila

Dynamiczne maile wykorzystają projekt AMP, czyli przyspieszone strony mobilne, które powinny być już dobrze znane użytkownikom smartfonów. W przypadku urządzeń mobilnych AMP umożliwia sprawniejsze załadowanie strony internetowej, która zostaje odpowiednio skrojona i odchudzona. Z kolei użycie AMP w Gmailu pozwoli na na wykonywanie wybranych zadań bez konieczności opuszczania aktualnie otwartej wiadomości e-mail.

Dzięki dynamicznym e-mailom możliwe stanie się m.in. wypełnienie formularzy, odpowiadanie na edycję w Dokumentach Google, przeglądanie zdjęć w bardziej rozbudowanej galerii czy zarezerwowanie wizyty w wybranym miejscu. Wszystko to będąc na stronie Gmaila, bez przechodzenia na inną stronę internetową.

Kolejną odczuwalną zmianą jest prowadzenie rozmowy. Teraz będzie ona przypominać czat, bez cytowania poprzednich wiadomości. Po prostu wysyłamy krótką wiadomość, która prezentowana jest w oknie kojarzącym się z komunikatorem. Powinno to pozwolić na szybszą wymianę informacji i opinii, np. w kwestii zmian wprowadzonych w Dokumentach Google.

Dynamiczne e-maile nie będą nowym standardem obowiązującym wszystkie wiadomości. Nie, Google nie zamierza przeprowadzać nagłej rewolucji. To nadawca decyduje, czy chce korzystać z tej formy e-maila. Część użytkowników mogła mieć już styczność z nową funkcją, bowiem Google już wcześniej udostępnił rozwiązanie wybranym partnerom, zachęcając ich do korzystania dynamicznych wiadomości.

Mobilna wersja wprowadzona zostanie później

Jak już wspomniałem, funkcja będzie wdrażana od 2 lipca 2019 roku. Początkowo trafi wyłącznie do Gmaila dostępnego z poziomu desktopowej przeglądarki internetowej. Użytkownicy aplikacji na smartfony muszą jeszcze poczekać – oficjalna data premiery nie została ujawniona.

źródło: Google, Engadget