Gmail kończy 15 lat. Z tej okazji Google zapowiedział trzy nowe funkcje

Nie, to nie żart. Gmail naprawdę zadebiutował 1 kwietnia 2004 roku i dziś obchodzi 15. urodziny. W związku z tym, Google, aby uczcić kolejny rok funkcjonowania popularnej usługi pocztowej, zdecydował się zapowiedzieć wprowadzenie trzech nowych funkcji. Powinny one pozytywnie wpłynąć na komfort korzystania z Gmaila.

Początkowo do grona użytkowników Gmaila można było dołączyć wyłącznie korzystając z systemu zaproszeń. Nie mogliśmy, tak jak teraz, wejść na stronę i po prostu założyć konto. Mimo tych ograniczeń, popularność usługi szybko rosła. Nie powinno to być zaskoczeniem, bowiem w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań, Gmail był wolny od spamu, irytujących reklam, a ponadto oferował 1 GB na odbierane i wysyłane wiadomości (w 2004 roku to było naprawdę dużo jak na pocztę).

 

 

Gmail w 2004 roku. (fot. Google)

Dziś Gmail jest jedną z najważniejszych usług w portfolio Google. Z poczty korzysta 1,5 mld użytkowników, którzy zadowoleni z wysokiej jakości, chętnie sięgają także do innych usług firmy z Mountain View. Do tej imponującej liczby dochodzą jeszcze świetne wyniki mobilnych aplikacji. Gmail jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na Androidzie, jak i iOS-ie.

Gmail z trzema nowymi funkcjami

Pierwsza nowość dotyczy już wcześniej dostępnej funkcji Smart Compose, czyli inteligentnego tworzenia wiadomości. Z wykorzystaniem systemów uczących się, Gmail stara się sugerować odpowiedź na otrzymaną wiadomość, biorąc pod uwagę także kontekst całego tekstu. W ten sposób Google chce odciążyć użytkowników w odpisywaniu na wybrane wiadomości. Aktualizacja przynosi obsługę nowych języków: hiszpański, francuski, włoski i portugalski.

Funkcja Smart Compose zostaje wdrożona na kolejnych smartfonach z Androidem. Wcześniej była dostępna tylko na urządzeniach z linii Google Pixel. Wkrótce pojawi się wersja na iOS-a. Google dodał, że funkcja staje się coraz bardziej inteligentna. Pojawiły się lepiej spersonalizowane sugestie, a także Gmail może zasugerować temat na podstawie treści wiadomości. Niestety, opisane opcje nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Gmail otrzymał możliwość planowania wysyłki e-maili. Użytkownik może wybrać porę dnia lub konkretny dzień. Przykładowo, wiadomość może zostać wysłana następnego dnia rano lub w następny tygodniu, gdy jej odbiorca będzie miał już dostęp do poczty.

 

Trzecia nowość związana jest z dynamicznymi e-mailami. Bezpośrednio z poziomu Gmaila, bez konieczności otwierania nowej karty, możliwe jest odpowiedzenie na komentarze w Dokumentach Google. Jak najbardziej funkcja powinna zostać doceniona przez osoby korzystające z oprogramowania biurowego Google.

Źródło: Google