Google będzie poprawiać twoje literówki w Gmailu

Sadzenie byków w e-mailach to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej. O ile człowiek zwykle stara się pilnować i nie popełniać szkolnych błędów podczas redagowania wiadomości, bywa, że siłą rzeczy coś się nie uda. Czasem też znienacka atakują nas maile o wątpliwej polszczyźnie. Autokorekta Google może tu okazać się pomocna.

Gmail zyska wkrótce nowe funkcje bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji, aby pomóc nam zapanować nad poprawną pisownią i gramatyką podczas tworzenia wiadomości. Wkrótce będzie można szybko tworzyć komunikaty, bez strachu o to, że w treść wkradnie się jakiś mały błąd, psujący ogólny odbiór.

Reklama

Na razie algorytmy będą wspierać język angielski, rozpoznając błędy i sugerując poprawki już na etapie tworzenia e-maila. Po raz pierwszy tę funkcję wprowadzono w Dokumentach Google w tym roku. Niektóre potknięcia językowe będą podkreślane – na przykład błędy gramatyczne podkreśli niebieska, falowana linia. Wtedy będzie można wrócić do danego słowa i zdecydować, czy je zmodyfikować czy też pozostawić bez zmian.

Bardziej typowe pomyłki, na przykład literówki, będą z automatu poprawiane, dzięki czemu nie będzie trzeba nawet wracać do słowa, w którym nastąpiło potknięcie.

Algorytmy Google będą uczyć się odpowiednich reakcji, więc po jakimś czasie mogą coraz celniej wychwytywać najczęściej robione przez nas „byki”. I w drugą stronę – będą w stanie zapamiętać egzotycznie brzmiące nazwiska bez podkreślania ich jako niewłaściwych.

Nowa funkcja jest już udostępniana użytkownikom G Suite w Stanach Zjednoczonych. Po jakimś czasie będzie też domyślnie włączona w Gmailu. Pewnie minie trochę czasu, zanim trafi do Polski, ale spodziewam się, że nie potrwa to zbyt długo. W końcu, skoro mamy już do dyspozycji Asystenta Google rozumiejącego nasz język, to implementacja odpowiednich rozwiązań dla języka pisanego powinna być łatwiejsza.

Aktualizacja

Google zaktualizowało swój blog o informację, że choć autokorekta trafi do wszystkich użytkowników Gmaila, to sugestie poprawek będą dostępne tylko dla członków G Suite.

 

źródło: Google dzięki fonearena