Samsung Galaxy Note 7

To oficjalny koniec Galaxy Note 7. Strata Samsunga ma wynieść co najmniej 17 miliardów dolarów

Od wielu tygodni cały świat bacznie przyglądał się, jak rozwija się sytuacja z Galaxy Note 7. Kiedy już wydawało się, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu, nagle – jak grom z jasnego nieba – gruchnęła na nas informacja, że wymienione egzemplarze również są wadliwe. Samsung postanowił więc oficjalnie ogłosić, że wstrzymuje zarówno sprzedaż, jak i produkcję swojego najnowszego high-enda. Ale to nie koniec zmartwień Koreańczyków. Totalna klapa tego modelu może ich kosztować co najmniej 17 miliardów dolarów.

Zanim życie dopisało drugi rozdział tej nieszczęśliwej historii, różne źródła podawały, że przez problemy z Galaxy Note 7 Samsung może stracić od 700 milionów do nawet 5 miliardów dolarów. Teraz, gdy smartfon został całkowicie wycofany z rynku, kwota ta podskoczyła do 17 miliardów dolarów. Szacowano bowiem, że Galaxy Note 7 rozejdzie się przez swój cały cykl życiowy w 19 milionach egzemplarzy. Do tego trzeba jeszcze jednak doliczyć koszty usunięcia i zutylizowania około 4 milionów sztuk (~1,6 bilionów wonów), które już trafiły na rynek.

17 miliardów dolarów to niewyobrażalna kwota i dla większości producentów oznaczałaby całkowity koniec działu mobilnego. Samsung ma jednak to szczęście, że jest numerem 1 na rynku i jakoś poradzi sobie z tą stratą, choć oczywiście nie pozostanie ona bez wpływu na jego wyniki finansowe. W dodatku Koreańczycy powinni się cieszyć, że sytuacja ta nie spotkała flagowców z serii Galaxy S7 – wtedy straty byłyby o wiele większe, ponieważ te smartfony sprzedają się w znacznie większych ilościach.

Na porażce Galaxy Note 7 ucierpi jednak nie tylko sam Samsung. Odbije się ona również na producentach akcesoriów, którzy na pewno zainwestowali niemało w produkcję różnych akcesoriów do tego modelu. Samsung swoje też już może wyrzucić do kosza – aktualnie mają już wyłącznie wartość kolekcjonerską/sentymentalną.

Olaf Krynicki, rzecznik Samsunga, na swoim profilu na Twitterze potwierdził, że również w Polsce wstrzymano program wymiany i sprzedaż Galaxy Note 7 oraz że zakończono produkcję tego modelu.

Źródło: Android Authority, @olafkrynicki