Facebook Messenger szyfrowanie end-to-end bezpieczeństwo
źródło: Facebook

Nowe funkcje w Messengerze zadbają o Twoje bezpieczeństwo i prywatność

Facebook poinformował dziś o wprowadzeniu szeregu nowości do Messengera, w tym takich, dzięki którym użytkownicy będą mogli spokojnie komunikować się z innymi osobami bez obaw o swoją prywatność. Do tego pojawi się jeszcze kilka innych nowych funkcji.

Nowe funkcje w Facebook Messengerze zadbają o Twoje bezpieczeństwo i prywatność

W wydanym dziś komunikacie Facebook przyznaje, iż zna oczekiwania ludzi, a oni chcą, żeby używane przez nich aplikacje do wysyłania wiadomości były bezpieczne i prywatne oraz zapewniały im przestrzeń do ekspresji. Jednocześnie platforma informuje, że tworzenie bezpiecznych i zabawnych funkcji interaktywnych wymaga czasu, dlatego na niektóre nowości użytkownicy muszą poczekać dłużej.

Facebook zauważa jednak, że cyberprzestępczość i ataki hakerskie są coraz popularniejsze, dlatego znalezienie sposobów do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną przez prywatne i bezpieczne kanały jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie o te aspekty mają zadbać najnowsze funkcje w Messengerze.

Facebook poinformował o wprowadzeniu szyfrowania end-to-end w czatach grupowych i połączeniach – funkcja ta jest już dostępna dla wszystkich. Ponadto użytkownik otrzyma również powiadomienie, gdy ktoś zrobi zrzut ekranu wysłanej przez niego znikającej wiadomości. Ta nowość z pewnością zostanie doceniona przez korzystających z Messengera, jednak zostanie ona wdrożona dopiero w ciągu najbliższych tygodni.

Ponadto w szyfrowanych czatach w Messengerze dostępne będą GIF-y i naklejki oraz reakcje – aby dodać reakcję, należy przytrzymać palec na wiadomości, na którą chce się zareagować, a następnie wybrać z listy odpowiednią emoji (serce, śmiech, zaskoczenie, smutek, złość lub kciuk w górę) albo szybko dwa razy w nią tapnąć, aby ją „zaserduszkować”.

W czatach z szyfrowaniem end-to-end w Messengerze można również odpowiedzieć na konkretną wiadomość, zarówno poprzez dłuższe przytrzymanie na niej palca, jak i przesunięcia w bok. Do tego użytkownicy będą widzieli informację o tym, że ktoś pisze (w czatach grupowych zostaną wyświetlone zdjęcia profilowe piszących osób).

Facebook Messenger szyfrowanie end-to-end
Messenger (źródło: Facebook)

Facebook informuje też, że przekazanie wiadomości w szyfrowanych czatach w Messengerze będzie bardzo proste – wystarczy dłużej przytrzymać palec na tej, którą chce się przekazać dalej. Po wybraniu odpowiedniej opcji użytkownik dostanie możliwość wysłania jej do tych kontaktów, do których tylko chce, a także stworzenia grupy przed przesłaniem wiadomości.

Facebook Messenger szyfrowanie end-to-end przekazywanie wiadomości
Messenger (źródło: Facebook)

Facebook udostępni również zweryfikowaną plakietkę dla czatów szyfrowanych end-to-end, możliwość zapisywania multimediów (zdjęć i filmów) po przytrzymaniu na nich palca przez dłuższą chwilę oraz edytowania wideo przed wysłaniem – użytkownicy będą mogli dodać do nich na przykład naklejki i tekst, a także dźwięk.