pieniądze-gotówka-kasa-wypłaty-monety
fot. Pixabay

Euronet wprowadził ograniczenia w wypłacie gotówki z bankomatów!

Euronet postanowił wprowadzić ograniczenia dotyczące wypłaty gotówki z bankomatów. Zmiany dotyczą jednorazowych transakcji. Decyzja ma być związana z rosnącymi kosztami utrzymania tradycyjnych banknotów w obiegu.

Mniejszy limit wypłat w Euronecie

Działające w Polsce bankomaty Euronetu należą do międzynarodowej spółki Euronet Worldwide, która jest światowym liderem w zakresie przetwarzania elektronicznych transakcji finansowych, a także właścicielem popularnej sieci bankomatów, działających prężnie m.in. w naszym kraju. Od wielu lat istnieją ograniczenia związane z jednorazową wypłatą gotówki w różnych bankach, ale od teraz w Euronecie będzie to można robić w jeszcze mniejszym zakresie.

Dotychczas limit jednorazowej wypłaty pieniędzy z bankomatu tej sieci wynosił 1000 złotych, ale biuro prasowe Euronetu przekazało, że zmniejszono go do 800 złotych:

Pragniemy poinformować, że obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 PLN ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a.

Decyzja jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania banknotów w obiegu i dotyczy wszystkich transakcji, czyli tych wykonywanych kartą, zbliżeniowo lub poprzez BLIK-a.

kasa-pieniądze-gotówka-środki-banknoty
fot. Kerala / Pixabay

Płatność gotówką coraz trudniejsza

Jak informuje biuro prasowe operatora, stawki, które ustalają organizacje płatnicze oraz banki są coraz wyższe i nie pokrywają kosztów obsługi transakcji. Wprowadzenie takiego limitu ma więc zachęcić do korzystania z elektronicznych form płatności, a także umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w obiegu.

Warto jednak wspomnieć, że ten limit ma nie dotyczyć osób korzystających z banków, które udostępniają wyższe limity wypłat dla swoich klientów, a całość jest oparta o umowy danego podmiotu z Euronetem.

Kilka dni temu serwis Bankier poinformował także, że od 01 stycznia 2024 roku będzie coraz trudniej płacić gotówką. Mają pojawić się ograniczenia dla konsumentów, a także zmniejszone zostaną limity do rozliczania się pomiędzy przedsiębiorcami. „Zwykli” ludzie będą mogli płacić tak jedynie do 20000 złotych, a firmy dostaną limit wynoszący 8000 złotych.