(fot. pixabay.com)

Zapomniałeś kupić e-bilet autostradowy? Rząd przygotował rozwiązanie

Mądry Polak po szkodzie – to przysłowie idealnie opisuje wprowadzenie obowiązkowego systemu e-TOLL na wybranych odcinkach autostrad. Opiera się on na konieczności zakupu e-biletu autostradowego i początkowo sprawiał sporo problemów. Na szczęściej, rząd wreszcie zdecydował się na wdrożenie odczuwalnie wygodniejszego sposobu kupowania biletów.

e-bilet autostradowy kupimy na stronie internetowej

Nowy system pobierania opłat za przejazd odcinkiem Konin-Stryków na autostradzie A2, a także na odcinkiem Wrocław-Sośnica na A4 obowiązuje wszystkich kierowców od 1 grudnia 2021 roku. W założeniach ma on usprawnić przejazd autostradami, bowiem nie jest konieczne stanie przy bramkach i w ten sposób kupowanie biletów.

Cały proces opłat został w dużym stopniu zautomatyzowany, co pozwoliło na całkowite zrezygnowanie z bramek. Zamiast poprzedniego rozwiązania, mamy e-bilety autostradowe, które można zakupić w mobilnych aplikacjach lub we wskazanych punktach stacjonarnych (m.in. wybrane stacje Orlenu). Dostępna jest jeszcze rządowa aplikacja oparta na geolokalizacji, aczkolwiek dość szybko przestała być ona polecanym rozwiązaniem.

Do już dostępnych opcji kupna biletu dochodzi właśnie wyczekiwana przez wielu kierowców możliwość nabycia przez stronę internetową. Dzięki temu, nie jest już konieczne instalowanie specjalnych aplikacji na smartfonie czy zakup w punktach stacjonarnych. Nie musimy również logować się czy podawać danych personalnych.

e-bilet autostradowy
(fot. Tabletowo.pl)

e-bilet autostradowy można teraz kupić w sklepie etoll.gov.pl. Wystarczy, że użytkownik poda numer rejestracyjny i rodzaj pojazdu, planowaną datę rozpoczęcia przejazdu odcinkiem autostrady płatnej oraz odcinek, którym zamierzasz się poruszać.

Co więcej, przygotowana strona internetowa pozwala jeszcze sprawdzić ważność zakupionych biletów oraz zwrócić bilet przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia przejazdu. Nie dotyczy to biletów zakupionych w aplikacjach partnerów i punktach stacjonarnych.

Zapomniałeś kupić e-biletu? Niekoniecznie zapłacisz karę

Należy zaznaczyć, że zaleca się kupno biletu przed podróżą. Jego brak, w razie kontroli Służby Celno-Skarbowej i Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, będzie wiązał się z koniecznością zapłacenia grzywny w wysokości 500 złotych.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że zapomnimy kupić e-bilet autostradowy – cóż, każdy po prostu popełnia błędy. Na szczęście, w szczególnych przypadkach możliwy jest zakup e-biletu z datą wsteczną. Musi to nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od zakończenia przejazdu.

Wspomniana przed chwilą metoda powinna być stosowana tylko w ostateczności. Nie należy jej traktować jako pewnego rodzaju alternatywy – ok, to kupię bilet jutro, już po przejechaniu płatnego odcinka autostrady. Jak już wcześniej wspomniałem, przejazd bez biletu w razie kontroli skończy się nałożeniem 500 zł kary.