zakupy przez internet zakupy w sieci
fot. Pixabay

Sprzedajesz coś w internecie? Twoje dane trafią do Skarbówki

Mieszkańcy Polski ochoczo robią zakupy w internecie. Jednocześnie mają wysokie oczekiwania, którym sprzedawcy muszą sprostać. Teraz osobom sprzedającym w sieci dojdzie jeszcze jedno wymaganie – ich dane będą bowiem musiały trafić do Krajowej Agencji Skarbowej. Dlaczego i kogo ta zasada ma nie dotyczyć?

Allegro, OLX i inne platformy będą musiały przekazywać Twoje dane do Krajowej Administracji Skarbowej

Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie sprawozdawczości platform cyfrowych – potrwają one do 1 marca 2023 roku. Chodzi dokładnie o Projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, za pośrednictwem której Polska wdroży unijną dyrektywę DAC7.

Sprzedajesz coś w internecie? Twoje dane trafią do Skarbówki
fot. Pixabay

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw zakłada, że operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich platform. Chodzi tu więc o takie serwisy jak Allegro czy OLX. Ustawa zakłada również obowiązek przekazywania przez operatorów platform cyfrowych danych identyfikacyjnych sprzedawcy, a także dotyczących wynagrodzenia, jakie uzyskał ze sprzedaży. Ponadto do Krajowej Administracji Skarbowej trafią też dane o rachunku finansowym sprzedającego.

Obecnie operatorzy platform cyfrowych są zobowiązani do przedstawiania informacji i danych dotyczących sprzedawców na żądanie organów w ramach toczących się postępowań. Po wejściu w życie konsultowanej ustawy przekazywanie danych będzie odbywało się w ustrukturyzowany sposób, dzięki czemu organy podatkowe w wielu aspektach nie będą musiały indywidualnie zwracać się o ich przekazanie. W efekcie znacząco zostanie ograniczona szara strefa działalności za pośrednictwem internetu. Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów

Przygotowywane zmiany mają jednocześnie ułatwić wymianę informacji między krajami Unii Europejskiej. Operator platformy cyfrowej, który działa w kilku krajach Wspólnoty, będzie mógł przekazać dane o sprzedawcach tylko w jednym państwie, ale jednocześnie będzie miał obowiązek poinformowania o wybranym państwie organy podatkowe we wszystkich innych krajach, w których działa lub o tym, że zarejestrował się w jednym z państw członkowskich. W pierwszym przypadku dotyczy to operatorów z Unii Europejskiej, natomiast w drugim podmiotów z państwa spoza UE, które nie ma zawartej odpowiedniej umowy z krajami Wspólnoty. Członkowie UE sami wymienią się informacjami między sobą.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, planowane wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy DAC7 ma przyczynić się do ograniczenia „szarej strefy” w internecie.

Kogo będzie dotyczyło nowe prawo?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw zakłada, że raportowaniu nie będą podlegać sprzedawcy, którzy zawarli w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło kwoty 2000 euro (obecnie to równowartość ~9550 złotych). W ten sposób wykluczono okazjonalną sprzedaż przedmiotów o niskiej wartości.