GeForce RTX 3090
(źródło: NVIDIA)

Jak obecnie wyglądają ceny kart graficznych? Jest jeszcze gorzej niż w ubiegłym miesiącu

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważalny był spory wzrost zainteresowania kryptowalutami, których kurs cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Ceny kart graficznych zatem cały czas rosną – na przykład ceny kart graficznych NVIDIA są wyższe o kilka dodatkowych punktów procentowych. A jak wygląda to w przypadku AMD?

Reklama

Ceny kart graficznych cały czas rosną, szczególnie tych od NVIDIA

Kupno jakiegokolwiek GPU jest obecnie ciężkim zadaniem, bowiem ich dostępność jest bardzo niska, a jednocześnie ich ceny przekraczają 200% MSRP, czyli wyceny katalogowej producenta. W Polsce, gdy jakikolwiek model pojawia się na półkach sklepowych, jest on niezwłocznie wykupowany – szczególnie gdy na daną kartę jest promocja (nawet jeśli obniżka ceny jest stosunkowo niewielka, bo sięga kilkunastu procent).

Jak się okazuje, za granicą nie jest wcale lepiej, bowiem portal 3DCenter, jak co miesiąc, opublikował wykres, który wskazuje, że ceny kart graficznych cały czas rosną i jak na razie nie zapowiada się na poprawę. W środku października GPU od NVIDIA kosztowały średnio 172% ceny katalogowej, a pod koniec miesiąca średnia cena zwiększyła się o 16 punktów procentowych (do 188%). Teraz uśredniona cena jest na poziomie 195%.

ceny kart graficznych listopad
Ceny kart graficznych NVIDII wzrosły (źródło: 3DCenter)

Trochę inaczej jest w przypadku układów produkcji AMD – tutaj średnia cena to 190% MSRP, a więc zauważalny jest spadek o 11 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

A jak ceny kart graficznych wyglądają w praktyce? Spójrzmy na kilka propozycji. Po lewej stronie zamieszczam ceny z ubiegłego miesiąca, natomiast po prawej obecne.

Zauważalna jest różnica we flagowym segmencie – ASUS GeForce RTX 3090 STRIX w ubiegłym miesiącu kosztował 2879 euro, natomiast teraz jego cena to 2999 euro.

W segmencie niżej ceny kart graficznych są bardzo różne. Co ciekawe, model GIGABYTE GeForce RTX 3080 Ti jest droższy o 90 euro, za to MSI GAMING X TRIO o 100 euro tańszy. Jeśli chodzi o model GeForce RTX 3080, porównanie jest niemożliwe, bowiem dostępność nieco się zmieniła od ostatniego miesiąca i w sklepie dostępne są jedynie niereferencyjne GPU innych producentów.

Przechodząc dalej – model GeForce RTX 3070 Ti w wersji AORUS MASTER jest droższy o kolejne 110 euro, natomiast zauważalna jest zdecydowanie gorsza dostępność kart niż w ubiegłym miesiącu. Jeśli chodzi o karty GeForce RTX 3060 oraz RTX 3060 Ti, to podobnie jak w przypadku innych modeli, ich dostępność utrzymuje się na bardzo słabym poziomie.

W każdym segmencie można zauważyć wzrost cen, jednak w tym miesiącu najpewniej niska dostępność ma główny wpływ na wysokie ceny kart graficznych. W niedalekiej przyszłości ma pojawić się trzeci gracz na rynku GPU, co w pewnym stopniu powinno poprawić sytuację w tym segmencie.