Android Auto na ekranie centralnym BMW iDrive 7.0. (fot. BMW)

Nowy samochód BMW bez Android Auto. Nie zgadniecie, dlaczego

Światowe niedobory chipów mocno wpływają na kondycję branży motoryzacyjnej. Widać to nawet po problemach ze wsparciem dla Android Auto i Apple CarPlay w nowych modelach BMW.

Reklama

Tak powinna wyglądać obsługa „nakładek” Google i Apple

BMW wyraźnie ociągało się z wdrożeniem wsparcia dla Android Auto – rozwiązanie pojawiło się dopiero w 2019 roku. Należy mieć jednak na uwadze, że od razu zostało wprowadzone wzorowo.

Zarówno w przypadku oprogramowania Google, jak i Apple, w bawarskich samochodach otrzymujemy możliwość bezprzewodowego połączenia. Całość działa bezbłędnie, a samo nawiązanie połączenia jest banalnie proste.

Co więcej, w najnowszej wersji systemu infotainment iDrive mamy głębszą integrację z oboma rozwiązaniami. W przypadku Android Auto możemy wyświetlić Mapy Google na cyfrowych zegarach, a nie tylko na centralnym wyświetlaczu. Z kolei w Apple CarPlay taka funkcja dostępna jest dla Map Apple. To naprawdę wygodne, bowiem na głównym wyświetlaczu możemy mieć ciągły podgląd innej aplikacji – np. Spotify.

BMW Apple CarPlay
Mapy Apple na cyfrowych zegarach w BMW (fot. Tabletowo.pl)

Niestety pojawiają się problemy z dostępnością

Jak już wspomniałem, braki chipów odbijają się na branży motoryzacyjnej. Klienci na zamówione samochody muszą często czekać kilka miesięcy lub dłużej, a dodatkowo dostarczane są auta z niepełnym wyposażeniem.

Według najnowszych informacji, nowe BMW dostarczane do klientów nie zawsze są wyposażone w obsługę Android Auto i Apple CarPlay. Nie mamy więc dostępu do rozwiązań, które w ciągu ostatnich lat stały się niezwykle ważne dla wielu kierowców.

Co ciekawe, wsparcie dla obu nakładek na system infotainment ma zostać aktywowane w niedalekiej przyszłości, wraz z aktualizacją oprogramowania BMW. Okazuje się, że niemiecka firma zmieniła dostawcę chipów i odpowiedni moduł znajduje się na pokładzie samochodu, ale obecnie brakuje oprogramowania do obsługi Android Auto i Apple CarPlay.

Wypada wspomnieć, że podobne problemy pojawiają się także u innych producentów aut. Samochody są dostarczane bez modułów łączności z siecią komórkową, wyświetlaczy Head-Up czy bezprzewodowych ładowarek do smartfonów. Niestety kryzys związany z półprzewodnikami najpewniej jeszcze trochę potrwa.