BLIK
źródło: Polski Standard Płatności

Wiemy, ile wydajecie BLIKIEM. Dużo i niedużo jednocześnie

Korzystanie z BLIKA weszło mieszkańcom Polski w krew. Ten unikalny na skalę światową system cieszy się nieustannie rosnącą popularnością w Polsce. Jak dużo pieniędzy przepływa za jego pośrednictwem? Właśnie się tego dowiedzieliśmy.

Ile osób korzysta z BLIKA w 2023 roku?

Polski Standard Płatności podaje, że na koniec marca 2023 roku w systemie zarejestrowanych było 26,7 mln aplikacji mobilnych, a aktywnie korzystało z niego ~13,5 mln osób, czyli średnio co trzeci mieszkaniec Polski. W obu przypadkach to więcej niż rok wcześniej, odpowiednio o 18% i 28%. Widać zatem, że szczególnie zwiększa się liczba aktywnych użytkowników.

Od początku istnienia BLIKA, tj. od 2015 roku, wykonano za jego pomocą ponad 3 mld transakcji. W samym pierwszym kwartale 2023 roku użytkownicy zrealizowali 374 mln operacji (o połowę więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej) na łączną kwotę 50,1 mld złotych.

Ile pieniędzy Polacy wydają BLIKIEM?

Średnia wartość transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale 2023 roku opiewała na kwotę 134 złotych, aczkolwiek jej wysokość różni się od rodzaju operacji. Na przykład w przypadku transakcji online średnia suma pojedynczego zakupu wyniosła 130 złotych, czyli o 4 złote mniej niż średnia całościowa. Niezmiennie płatności w internecie cieszą się największą popularnością wśród użytkowników – w okresie od stycznia do marca br. wykonano ich 207 mln na łączną kwotę 26,9 mld złotych.

Znacznie wyższa jest średnia kwota transakcji w bankomacie, bowiem w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła ona 654 złote. W tym okresie użytkownicy wykonali 13,2 mln operacji w ATM (sumarycznie wypłat i wpłat gotówki) na łączną kwotę 8,6 mld złotych. Oznacza to wzrost rok do roku o odpowiednio 30% i 28%.

Polski Standard Płatności odnotował również znaczny wzrost liczby transakcji w terminalach płatniczych – w pierwszym kwartale 2023 roku użytkownicy wykonali ich 71,2 mln, z czego 35% stanowiły płatności zbliżeniowe. Przy okazji, w ramach ciekawostki, dodał, że od momentu ich udostępnienia aktywowało je blisko 2 mln osób, które wykorzystały je w… 128 różnych krajach na całym świecie. To ważna informacja, ponieważ nie wszyscy mogą wiedzieć, że BLIKIEM można zapłacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce.

płatności zbliżeniowe BLIKIEM PKO BP
źródło: PKO BP

Jedną z funkcji BLIKA są też przelewy na telefon – w pierwszym kwartale wykonano ich 82,9 mln, o 88% więcej niż rok wcześniej. Łącznie w tym okresie przelano w ten sposób 10,8 mld złotych (wzrost o 112% rok do roku), a średnio jeden przelew opiewał na kwotę 137 złotych (dla porównania, w Q1 2022 były to 124 złote).