pieniądze money kasa
źródło: Pixabay

BIK włączy klientom nową usługę za darmo. Jest jednak haczyk

Biuro Informacji Kredytowej informuje klientów, że włączy im bezpłatnie nową usługę – Ostrzeżenia BIK. I chociaż jest ona darmowa, to wcześniej trzeba zapłacić, aby móc z niej korzystać. Mogą to bowiem zrobić również nowi klienci.

Ostrzeżenia BIK to nowa usługa Biura Informacji Kredytowej

Ostrzeżenia BIK to nowa usługa Biura Informacji Kredytowej, w ramach której klienci będą otrzymywali wiadomości e-mail z powiadomieniami o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni (np. masowych wyciekach danych czy metodach kradzieży danych i pieniędzy stosowanych przez oszustów) oraz podejrzanych firmach, działających na rynku finansowym.

Równocześnie wraz z informacją o zagrożeniach klienci będą otrzymywali porady, co należy zrobić w danej sytuacji. Nie zawsze jednak zdarzenia, o których powiadomienie wyśle Biuro Informacji Kredytowej, muszą dotyczyć bezpośrednio danego klienta, lecz zdaniem Biura warto o nich wiedzieć, by móc prawidłowo zareagować i nie dać się oszukać.

Ponadto BIK zachęca, aby przekazywać otrzymywane informacje o zagrożeniach oraz porady bliskim, aby również ich chronić przed wyłudzeniami. Historia pokazuje bowiem, że wciąż dochodzi do licznych wyłudzeń i kradzieży, którym można zapobiec, posiadając odpowiednią wiedzę i zachowując zdrowy rozsądek.

Ostrzeżenia BIK są włączane za darmo, ale wcześniej trzeba wykupić inną usługę

Nowa usługa zostanie aktywowana bezpłatnie 15 kwietnia 2024 roku wszystkim klientom Biura Informacji Kredytowej, którzy mają wykupione Alerty BIK, jeden z Pakietów lub Ofertę Rodzinną. Te pierwsze kosztują obecnie 42 złote za rok i zapewniają informację za każdym razem, gdy do Biura wpłynie zapytanie kredytowe związane z danymi danej osoby.

Dzięki temu można natychmiast zareagować w sytuacji, gdy doszło do kradzieży tożsamości i o kredyt ubiega się osoba, posługująca czyimiś danymi osobowymi. Od czerwca 2024 roku uchroni przed tym zastrzeżenie PESEL-u, ale na razie pozostaje korzystać z usług firm trzecich.

Raport BIK Pakiet BIK cennik cena 9.04.2024 fot. Tabletowo.pl
screen: Grzegorz Dąbek | Tabletowo.pl

Nowa usługa zostanie automatycznie aktywowana wszystkim klientom, którzy mają już wykupioną jedną z ww. usług lub zdecydują się na to w najbliższej przyszłości. Promocja obowiązuje bowiem do 15 października 2024 roku, więc mogą z niej skorzystać też nowi klienci Biura Informacji Kredytowej.

Regulamin promocji usługi „Ostrzeżenia BIK” (PDF)