Aplikacja Biedronka
(źródło: Biedronka/YouTube)

Dzięki UOKiK odzyskasz 150 złotych za świąteczne zakupy w Biedronce

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął pod lupę promocję sieci sklepów Biedronka, obowiązującą w grudniu 2022 roku. Okazuje się, że m.in. przez niejasne zasady i brak listy wyłączonych z akcji produktów, klienci, którzy nie wykorzystali otrzymanego vouchera, mogą zyskać bon o wartości 150 złotych.

Voucher na święta z haczykami

Kto robi zakupy w Biedronce, ten wie, że liczba akcji promocyjnych potrafi przytłoczyć. Zasady mogą być często nie do końca jasne, szczególnie na pierwszy rzut oka – zazwyczaj tego w kierunku zachęcającego plakatu czy informacji w gazetce. Sieci handlowe nauczyły nas czytać wszelkie „gwiazdki”, ulokowane niewielkim drukiem na dole strony, jednak okazuje się, że czasami łatwo można się nabrać.

Bożonarodzeniowe zakupy, zrobione przed dwoma laty w Biedronce, nie były dla wszystkich udane, a UOKiK wziął pod lupę promocję „Magia Rabatów – Zabawki i Książki – Voucher od 1.12.2022 r. do 03.12.2022 r.”. Aby skorzystać z akcji należało w dniach od 1 do 3 grudnia 2022 roku kupić trzy produkty z kategorii zabawek lub/i książek. Klient, wraz z paragonem, otrzymywał wydrukowany voucher na kolejne zakupy o równowartości 50% kwoty zapłaconej za te produkty.

Biedronka pod lupą UOKiK
(źródło: UOKiK)

Okazuje się jednak, że „kolejne zakupy” w rozumieniu sieci obejmowały tylko wybrane artykuły przemysłowe lub tekstylia. Informację tę opatrzono gwiazdką i mniejszą czcionką, a część zaskoczonych klientów pierwszy raz dowiadywała się o tym przy kasie, gdy wartość vouchera nie obniżała rachunku.

Jeronimo Martins Polska nie wspomniał też o wyłączeniu z akcji chemii gospodarczej, kosmetyków czy środków czystości. Informację na ten temat można było poznać dopiero na wydrukowanym voucherze.

Reakcja UOKiK na promocję sieci Biedronka

Jak zaznaczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny: „Warunki promocji powinny być jasne dla konsumenta, bez haczyków czy gwiazdek, wyjątków zapisanych małą czcionką”. Dlatego też urząd zobowiązał właściciela sieci sklepów Biedronka do przekazania nowego vouchera o wartości 150 złotych w ręce klientów poszkodowanych przez niejasną promocję.

Nowy bon zostanie automatycznie przekazany właścicielom karty Moja Biedronka, którzy nadal uczestniczą w programie lojalnościowym sieci i brały udział w promocji, ale nie wykorzystały otrzymanego vouchera.

Bon ma trafić na konto w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji UOKiK i pozwoli na obniżenie jednorazowych zakupów o 150 złotych.

Oczywiście vouchera nie można wymienić na gotówkę, a jego ważność to cały rok od wydania. Osoby, które po akcji zrezygnowały z uczestnictwa w programie lojalnościowym, również mogą zyskać e-bon po skontaktowaniu się z BOK (mailowo lub telefonicznie).

Nawet, jeśli tym razem udało nam się odzyskać pieniądze, sytuacja ta pokazuje nam – klientom – jak ważne jest czytanie regulaminów. W teorii można poprosić o taki dokument pracownika sklepu, ale praktyczniej będzie znaleźć je na stronie internetowej.

Znajdziemy tam nie tylko zasady promocji (wraz z listą produktów do niej włączonych i z niej wyłączonych), ale również listy sklepów uczestniczących w danych akcjach wyprzedażowych.