Google Pay płatności zbliżeniowe terminal płatniczy
źródło: Bank Pekao

Bank Pekao rezygnuje z płatności HCE

Bank Pekao stopniowo wycofuje się z płatności HCE. Informacje na temat tej usługi zniknęły ze strony banku. Osoby, które wykorzystywały wcześniej ten rodzaj płatności, ciągle jednak mogą to robić, ale w najbliższym czasie usługa ta ma zniknąć bezpowrotnie.

Reklama

Płatności zbliżeniowe weszły mieszkańcom Polski w krew

Płatności zbliżeniowe, jak i mobilne, zyskują w naszym kraju na popularności. W trzecim kwartale 2020 roku liczba tego typu transakcji wzrosła o 77% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Z pewnością na tak duży wzrost miała wpływ panująca na świecie pandemia COVID-19. Niemniej jednak, wygoda i bezpieczeństwo zapewne również przyczyniły się do rosnącego zainteresowania tego typu usługami.

HCE (Host Card Emuliation) to system płatności zbliżeniowych, które można zrealizować za pomocą smartfona. Aby było to możliwe, urządzenie musi mieć na pokładzie moduł NFC, umożliwiający komunikację pomiędzy nim a terminalem płatniczym.

aplikacja PeoPay Bank Pekao
Aplikacja PeoPay (źródło: Bank Pekao)

Bank Pekao rezygnuje z płatności HCE

Jak informuje serwis Cashless, klienci Banku Pekao donoszą, że bank wycofał z oferty płatności mobilne w systemie HCE. Osoby, które zdążyły aktywować je wcześniej, ciągle mogą z nich korzystać, jednakże najprawdopodobniej zmieni się to w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie informacje na temat tejże usługi zniknęły ze strony internetowej tej instytucji.

Warto zaznaczyć, że Bank Pekao od niedawna zapewnia wsparcie dla płatności w systemie Google Pay, a także Apple Pay. Te systemy płatności zbliżeniowych pozostają cały czas dostępne dla klientów i wygląda na to, że to na ich promocji skupi się teraz Bank Pekao. Ponadto posiada on też w swojej ofercie obsługę płatności Fitbit Pay i Garmin Pay.

Usługa Garmin Pay w Banku Pekao (fot. Bank Pekao)

Banki rezygnują z HCE. To może być problem dla Huawei

Warto zauważyć, że coraz więcej banków rezygnuje z płatności z wykorzystaniem technologii HCE na rzecz Google Pay i Apple Pay. Wcześniej podobną decyzję podjęli m.in. Alior Bank, Getin i Santander.

To złe informacje dla posiadaczy nowych smartfonów Huawei z HMS (Huawei Mobile Services). Z uwagi na brak certyfikacji od Google, użytkownicy nie mogą korzystać z płatności Google Pay. Co prawda aplikacja w wersji dla urządzeń z HMS nie była do tej pory dostępna, ale w lipcu 2020 roku słyszeliśmy, że planowana jest pełna integracja z usługami od Huawei.

Teraz, w przypadku pojawienia się aplikacji w AppGallery dla smartfonów Huawei z HMS, płatności zbliżeniowe nie będą dostępne z uwagi na brak usługi płatności w technologii HCE.