Płatności Google Pay i Apple Pay bardzo nam się podobają. Wzrasta liczba transakcji w Polsce

Google Pay i Apple Pay to sposoby na dokonywanie płatności dostępne u nas od lat, ale liczba transakcji przy ich wykorzystaniu nie od początku była szczególnie wysoka. Ostatnio jednak można zauważyć ich znaczący wzrost.

Reklama

Płatności mobilne i zbliżeniowe coraz popularniejsze

Jak donosi serwis Cashless, od lipca do września 2020 roku, klienci banków z Polski wykonali blisko 90 milionów (89,4 mln) płatności przy pomocy Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay i HCE.

Porównując te dane z drugim kwartałem 2020 roku, można zauważyć wzrost o 28 mln transakcji. Ponadto, gdyby rzucić okiem na liczbę transakcji z tego samego okresu z 2019 roku, można zauważyć 77-procentowy wzrost.

Reklama
Zbliżeniowe transakcje mobilne (zdjęcie i opracowanie: Cashless)

Jak podkreśla Cashless, i tak nie są to pełne dane, przedstawiające kompletny krajobraz płatności mobilnych i zbliżeniowych – część banków (na przykład ING Bank Śląski czy PKO BP) nie upubliczniły informacji dotyczących takiej aktywności klientów. Z pewnością więc liczby te są w rzeczywistości wyższe.

A będzie jeszcze więcej

Google Pay
Google Pay (źródło: Google)

Płatności kartą oraz za pomocą smartfona są znacznie częściej wykorzystywane ze względu na pandemię koronawirusa. Wiele sklepów i punktów usługowych wprost zachęca klientów do korzystania z tego typu regulowania rachunku za towary i usługi. Można spodziewać się, że wykorzystanie takich standardów płatności jak Google Pay i Apple Pay, będzie wciąż wzrastać.

Zarówno Google Pay, jak i Apple Pay są wciąż rozwijane. Apple być może wprowadzi obsługę kodów QR, zaś Google dokonało ostatnio w aplikacji Google Pay kilku ważnych zmian. Wszystko to podąża w kierunku jeszcze łatwiejszej obsługi bezstykowych płatności.

  1. Chodzi Ci o te 9 kropek po których przeciągasz palcem? Ja miałem zawsze ustawiony odcisk palca + pin i zawsze działało bez problemu wiec powinno się dać ustawić pin.

  1. BLIK aktualnie na 100% omija monopole. Niestety niedługo to się może częściowo zmienić, gdyż chcą wprowadzić płatności zbliżeniowe oparte na tokenizacji oferowanej przez Mastercard.

   1. Oby tego nie wprowadzili bo blik w obecnej formie działa świetnie, mogli by tylko dodać płatności poprzez skan kodu QR. Usług płatności zbliżeniowych jest już pod dostatkiem, a użytkownicy i tak wybiorą Apple oraz Google Pay bo można do nich przypisać wiele kart.

    1. Przez kod QR to raczej w POSach nie zapłacisz. Za to kod kreskowy może być odczytany przez niektóre skanery, ale tylko te korzystające ze światła wytwarzanego przez diody LED (na blacie świecą dość szerokim paskiem) a nie laser (świecą pojedynczą linią). Niestety są one dość mało rozpowszechnione.

  2. Do blika nie musisz posiadać karty jak w przypadku HCE oraz Apple czy Google Pay, które realizowane są tak naprawdę jak zwykła płatnosć kartą. Wystarczy aplikacja banku obsługująca tą formę płatności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama