(fot. Apple)

Family Setup, czyli Apple Watch bez iPhone’a. Funkcja zadziała także w Polsce

Podczas wczorajszej konferencji, wśród nowości przedstawianych wraz z Apple Watch series 6, znalazła się funkcja Family Setup. Oto, co należy o niej wiedzieć.

Apple Watch bez iPhone’a? Tak, to będzie możliwe

Na wstępie warto zaznaczyć dwie ważne kwestie. Po pierwsze, opisywana nowość zostanie wdrożona w Polsce. Po drugie, iPhone będzie wymagany do konfiguracji Apple Watcha, ale osoba nosząca smartwatch nie będzie musiała posiadać własnego iPhone’a. Cały proces konfiguracji będzie można przeprowadzić na urządzeniu rodzica, opiekuna, partnera lub znajomego.

Apple Watch Family Setup
Family Setup (fot. Apple)

Tak, to naprawdę znacząca zmiana. Dzięki niej rodzic będzie mógł kupić dziecku Watcha, bez konieczności kupowania iPhone’a. Ponadto, zyska dostęp do wielu przydatnych funkcji, pozwalających zarządzać podłączonym Apple Watchem. Oczywiście to tylko przykład wykorzystania nowej opcji, aczkolwiek samo Apple właśnie w taki sposób promuje Family Setup.

Family Setup – trzeba spełnić kilka warunków

Funkcja jest częścią watchOS 7 i zostanie dostarczona na wybrane modele Apple Watcha wraz z aktualizacją systemu. Obsługiwana jest ona przez Watch series 4 i wszystkie nowsze generacje, także przez model SE.

Ponadto, wymagany jest smartwatch w wersji „GPS + Cellular”, czyli umożliwiający korzystanie z sieci komórkowej, i aktywny plan taryfowy dla smartwatcha. Oznacza to, że z funkcji skorzystają klienci wybranych sieci komórkowych, obsługujących technologię eSIM.

Na grafice przedstawionej przez Apple podczas konferencji, wśród partnerów znalazło się T-Mobile – niewykluczone, że będzie to jeden z operatorów, który zapewni obsługę Family Setup w Polsce. Wśród kandydatów wymienia się jeszcze Orange.

Płatności Apple Pay

„Administrator”, przykładowo rodzic, będzie musiał skorzystać z aplikacji Watch na swoim iPhonie, aby skonfigurować Apple Watch dla dziecka. Dzięki temu, z poziomu smartfona zyska dostęp do ustawień pozwalających określić dostęp do funkcji smartwatcha, raportów aktywności, a nawet będzie mógł śledzić lokalizację dziecka.

Apple Watch Family Setup
Family Setup (fot. Apple)

Wśród ciekawszych funkcji znajdują się płatności Apple Pay. Rodzic będzie mógł bowiem udostępnić dziecku określoną kwotę pieniędzy, aby mogło ono dokonywać zakupów w każdym miejscu, w którym akceptowane jest Apple Pay. Dodatkowo, dostępna będzie opcja zapewniająca powiadomienia, gdy dziecko płaci, a także będzie można przeglądać wcześniejszą historię zakupów.

Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób kupno dziecku smartwatcha za 1500 złotych jest niezbyt mądrym pomysłem. Tym bardziej, że Apple Watch do zbyt trwałych nie należy. Mimo tego, chętnych na skorzystanie Family Setup raczej nie zabraknie.