(fot. Tabletowo.pl)

Apple Music Replay – uboższy odpowiednik Spotify Wrapped. Jak stworzyć własną listę?

Użytkownicy Spotify chwalą się na serwisach społecznościowych podsumowaniami najczęściej słuchanych utworów w 2020 roku. Co natomiast z osobami korzystającymi z Apple Music? Okazuje się, że oni również mogą uzyskać podsumowanie ostatniego roku.

Apple Music Replay – sprawdź, czego słuchałeś najczęściej

Korzystałem ze Spotify przez kilka lat i zawsze nie mogłem doczekać się podsumowania zawierającego listę ulubionych utworów, najczęściej słuchanych wykonawców i inne statystyki. To była dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jak wyglądał mój muzyczny rok.

Reklama
Apple Music Replay
Apple Music Replay (fot. Tabletowo.pl)

Po wprowadzeniu pakietu Apple One, oferującego zestaw usług z Cupertino w naprawdę atrakcyjnej cenie, postanowiłem przesiąść się na Apple Music. Mogę się założyć, że nie jestem tutaj odosobniony. Czy teraz muszę zapomnieć o podsumowaniu roku? Okazuje się, że niekoniecznie.

Apple Music Replay można w pewnym stopniu określić odpowiednikiem Spotify Wrapped. Owszem, znacznie uboższym, ale to zawsze jakiś sposób na sprawdzenie tego, co najbardziej nam się podobało w minionym roku. Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z oficjalną „funkcją” i nie trzeba logować się do zewnętrznych aplikacji czy stron internetowych, niepotrzebnie udostępniając login i hasło.

Jak utworzyć podsumowanie roku w Apple Music?

Zanim przejdziemy do „krótkiego poradnika”, chciałbym jeszcze wspomnieć o różnicach między rozwiązaniem proponowanym przez Apple a Spotify Wrapped. Po pierwsze, otrzymujemy znacznie mniej informacji i różnych statystyk, a całość podana jest w wizualnie mniej atrakcyjnej formie – np. u siebie, po kilku tygodniach korzystania, mam wyłącznie podgląd 100 najczęściej słuchanych piosenek i listę ulubionych wykonawców.

Apple Music Replay
Apple Music Replay (fot. Tabletowo.pl)

Po drugie, Apple Music Replay to przede wszystkim na bieżąco aktualizowana playlista, którą w dowolnym momencie można dodać do biblioteki. Nowa wersja, przygotowana na 2021 rok, pojawi się już w styczniu i z czasem będzie uzupełniania zgodnie z naszą aktywnością w usłudze.

Apple Music Replay
Apple Music Replay (fot. Tabletowo.pl)

W celu skorzystania z podsumowania, należy przejść pod adres replay.music.apple.com i zalogować się na swoje konto Apple ID. Po chwili otrzymamy zestawienie ulubionych utworów i innych danych. Całość oparta jest na liczbie odtworzeń i czasie słuchania. Niestety, Apple Music Replay nie znajdziemy bezpośrednio w aplikacji.

Spotify Wrapped z nowymi statystykami

Szwedzi udostępnili podsumowanie muzycznych upodobań wszystkich swoich użytkowników. Poznaliśmy dane dotyczące zarówno świata, jak i samej Polski. Oczywiście nie zabrakło również spersonalizowanego podsumowania, które może utworzyć każdy użytkownik – wystarczy udać się pod adres Spotify.com/Wrapped.

W roku firma zdecydowała się jeszcze bardziej rozbudować Wrapped. Pojawiły się nowe funkcje – Quizy oraz Historia ulubionej piosenki. Dodatkowo, wprowadzono jeszcze szersze spojrzenie na podcasty, nowe odznaki dla subskrybentów planu Premium, a także nowe spersonalizowane playlisty.