Podsumowanie muzycznych upodobań. Czego słuchaliśmy na Spotify w 2020 roku?

Jak pod koniec każdego roku, także w tym największy serwis streamingowy upublicznia swoje statystyki. Jak wygląda Polska i świat w tym muzycznym zestawieniu?

Polacy nie gęsi, swoją muzykę mają

Zaczynając od pojedynczych utworów, to podobnie jak w zeszłorocznych statystykach, tak i w tym roku czołowe miejsca na Spotify okupują polscy raperzy. Pierwszą pozycję zajął kawałek „Bubbletea” w wykonaniu Quebonafide, Darii Zawiałow i Duita. Top pięć zamyka zaś „100 dni do matury” autorstwa Maty, jednego z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia.

Z danych opublikowanych przez serwis wynika także, że na naszym rynku to polscy artyści wiodą prym. Pierwsze miejsce podium, niezmiennie od dwóch lat, zajmuje bożyszcze nastolatek, czyli Taco Hemingway. Kolejny jest Quebonafide, który zaliczył awans o pięć miejsc w porównaniu do zestawienia z 2019 roku. Tak samo, jak w przypadku utworów, pierwszą piątkę rankingu artystów zamyka Mata.

Jednak w przypadku albumów, to właśnie Mata i jego debiutancka płyta „100 dni do matury” zajęła czołowe, pierwsze miejsce. Kolejne pozycje na pudle okupują krążki „Romantic Psycho” Quebonafide i „Opowieści z Doliny Smoków” Bedoesa.

Najpopularniejsze podcasty na Spotify w 2020 roku

Jeśli natomiast chodzi o podcasty, to zestawienie najpopularniejszych otwiera kanał „Kryminatorium”, który awansował o jedną pozycję względem zeszłorocznego zestawienia. Dalej są „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, „Dwóch Typów Podcast” i „Tu Okuniewska”. Ostanie miejsce czołowej piątki przypadło zaś podcastowi „Kwadrans na angielski”.

Spotify
Spotify to najpopularniejszy serwis streamingowy na świecie

Na świecie rządzi rap

Ranking światowy, zarówno ten dotyczący twórców, jak i albumów, należy do rapera Bad Bunny. Jego album „YHLQMDLG” odtworzono łącznie blisko 3,3 mld razy, a wszystkie utwory aż 8,3 mld. Drugie miejsce zajmuje zwycięzca zestawień z lat ubiegłych, czyli Drake. Wysoką pozycję zachowała też Billie Eilish, która wciąż utrzymuje się na pozycji najpopularniejszej artystki na globie. W czołówce są także Taylor Swift, Ariana Grande, Dua Lipa i Halsey.

The Weekend ze swoim „Blinding Lights” otwiera zaś zestawienie najpopularniejszych kawałków 2020 roku. Statystyka odtworzeń tego utworu osiągnęła na Spotify liczbę ponad 1,6 mln odsłon. Kolejne miejsca na podium należą do „Dance Monkey” Tones’a And I oraz „The Box” Roddy’ego Riccha.

A Wy czego najczęściej słuchaliście na Spotify w 2020 roku?