Apple A10 zapewni podobną wydajność, jak Apple A9X z iPadów Pro

iPhone 7 – czy jak go tam Apple nazwie – zostanie wyposażony w wiele nowości. Jedną z nich ma być układ A10. Według najnowszych doniesień, zaoferuje on podobną wydajność, jak procesor A9X, który znalazł się w obu iPadach Pro.

Poniżej możecie zobaczyć zestawienie wydajności pojedynczego rdzenia w teście, przeprowadzonym przez Geekbench. Pierwsze miejsce pod tym względem zajął A9X (iPad Pro 12,9″, iPad Pro 9,7″) z wynikiem 3010 punktów. Zaraz za nim, ze stratą zaledwie 10 punktów, znalazł się A10. Trzeci jest zaś A9 (iPhone 6S, iPhone 6S Plus), który osiągnął 2519 punktów.

Apple A10 w Geekbench
Apple A10 w Geekbench

Układ A10, podobnie, jak A9 czy A9X, również ma składać się tylko z dwóch rdzeni – tylko, ponieważ wszyscy doskonale wiedzą, że Apple skupia się przede wszystkim na wydajności pojedynczego rdzenia. I jak pokazują porównania, świetnie mu to wychodzi, ponieważ w testach to sprawdzających, jego A9 bije konkurentów na głowę.

A10 ma podobno być wytwarzany w 16-nm procesie litograficznym, a za jego produkcję ma odpowiadać TSMC. Przypomnę tylko, że Tajwańczykom udało się wygrać z Samsungiem i uzyskać wyłączność dzięki zapewnieniu, że układ powstanie przy wykorzystaniu 10-nm procesu. Cóż, ich założenia najwyraźniej okazały się nieco na wyrost, ale jak widać Apple nie zamierza już zmieniać kontrahenta.

Pojawiła się również plotka, że przy produkcji procesora A10 zostanie wykorzystana technologia Fan-Out Packaging Technology, pozwalająca – mówiąc kolokwialnie – upchać wszystko jeszcze ciaśniej, dzięki czemu uzyskuje się dodatkowe miejsce, które można zagospodarować w lepszy sposób. Być może właśnie tym sposobem udało się wpakować do tegorocznego, 4,7-calowego iPhone’a akumulator o większej pojemności.

Źródło: TechTastic przez GSMArena