smartfony

Android Q i gesty – Google nie będzie forsować nowego podejścia do obsługi

W najnowszym testowym wydaniu Androida Q wprowadzono nowe podejście do obsługi smartfona. Nawigacja po interfejsie została mocno oparta o gesty wyraźnie inspirowane tymi z iPhone’a X. Osoby preferujące przyciski ekranowe nie mają jednak powodów do obawy.

Android Q w wersji Beta 3 został pozbawiony przycisku wstecz. Za cofnięcie odpowiada teraz gest przeciągnięcia palcem przy jednej z bocznych krawędzi. Ponadto, w systemie nie jest już dostępny home i przycisk ostatnio uruchomionych aplikacji – zamiast nich również mamy gesty. Na szczęście, nowa metoda obsługa jest opcjonalna i użytkownik wciąż może używać przycisków ekranowych.

Reklama

Przycisk wstecz nie zniknie ze smartfonów

Jak przed chwilą wspomniałem, Android Q będzie oferował dwie metody obsługi – pierwsza oparta o przyciski i druga wyraźnie nastawiona na gesty. Użytkownik będzie mógł wybrać, jak woli korzystać ze swojego smartfona. Co więcej, Google nie zamierza siłą forsować nowego rozwiązania.

Allen Huang, pracujący nad rozwojem interfejsu Androida, w odpowiedzi udzielonej serwisowi Android Authority, poinformował, że gesty traktowane są jako opcjonalna funkcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Owszem, Google chciałby je zobaczyć w smartfonach innych producentów, ale nie będzie wymuszał ich wprowadzania. Jeśli Samsung czy Huawei wolą pozostać przy aktualnej nawigacji po systemie, do której przyzwyczaili się ich klienci, to jak najbardziej będzie to możliwe.

Android 9.0 Pie wreszcie pojawił się w statystykach, ale wynik nie zachwyca

Podejście Google sprawia, że użytkownicy nie będą musieli przyzwyczajać się do gestów, porzucając przyciski. To dobra wiadomość dla mniej zaawansowanych osób. Z drugiej jednak strony, większa dowolność i brak wyraźnych wytycznych, to większe zamieszanie w kwestii obsługi Androida, co może być odczuwalne podczas zmiany smartfona na produkt innego producenta. No cóż, wszystkim nie można dogodzić, a chyba właśnie za tą różnorodność tak wiele osób polubiło Androida.

Android Q został już oficjalnie zaprezentowany

Podczas konferencji Google I/O, która odbyła się w tym tygodniu, przedstawione zostały nowości w Androidzie Q. Dowiedzieliśmy się, że duża aktualizacja wprowadzi długo wyczekiwany ciemny motyw, usprawnienia w bezpieczeństwie i prywatności, a także zrównoważone użytkowanie i kontrolę rodzicielską.

źródło: Android Authority