(fot. pixabay.com)

Android Q bez przycisku wstecz. Może go zastąpić gest inspirowany obsługą iPhone’a

Zaprezentowany w 2017 roku iPhone X nie był pierwszym inteligentnym telefonem, który nawigację po systemie operacyjnym mocno oparł o gesty. Jednakże, firmie Apple udało się to zrobić na tyle dobrze, że większość użytkowników nie tęskni za przyciskiem home. Co więcej, system sterowania z jubileuszowego modelu stał się inspiracją dla Google i producentów smartfonów z Androidem. Niewykluczone, że Android Q, pod względem obsługi, jeszcze bardziej zbliży się do iOS.

Google już wcześniej wprowadził gesty do Androida. Wraz z wydaniem 9.0 Pie zniknął przycisk dający dostęp do ostatnio uruchomionych aplikacji. Teraz, aby zyskać dostęp do tego ekranu, należy wykonać gest pociągnięcia od dolnej krawędzi w górę, podobnie jak w iPhonie X. Rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy preferują bardziej klasyczny układ trzech przycisków w Androidzie. Możliwe, że wraz z Androidem Q, wspomniani przeciwnicy gestów będą musieli pogodzić się z utratą jeszcze jednego przycisku.

Android Q wprowadzi jeszcze więcej gestów

Tegoroczne duże wydanie Androida ma przynieść ciemny motyw i nowe podejście do powiadomień. Ponadto, jak wskazują najnowsze informacje, zniknie przycisk wstecz i nawigacja po systemie zostanie jeszcze bardziej oparta o gesty.

Wśród eksperymentalnych nowości w testowym Androidzie Q znalazła się obsługa nowych gestów. Podobnie jak w iOS, pociągnięcie od lewej krawędzi do środka ekranu, odczytywane jako „przycisk wstecz”. Warto jednak zwrócić uwagę, że w nowym Androidzie „przycisk wstecz” jest zastępowany również przez gest pociągnięcia od prawej krawędzi wyświetlacza, co nie jest możliwe w iOS.

Co ciekawe, nie są to pierwsze wzmianki o usunięciu przycisku wstecz. Wcześniej już dowiedzieliśmy się, że Google może wprowadzić gest cofnięcia, aczkolwiek wówczas był on wykonywany z użyciem przycisku home na dole ekranu. Jest jak najbardziej możliwe, że finalnie pojawią się oba rozwiązania. Gest pociągnięcia od krawędzi do środka mógłby wspomagać gest wykonywany na dole ekranu, co byłoby wygodne w sytuacji gdy palec użytkownika znajdowałby się bliżej środka wyświetlacza. Nie byłoby wówczas konieczności sięgania na dół ekranu.

Należy mieć na uwadze, że przedstawiona zmiana to eksperymentalna funkcja. W związku z tym, może ona nie trafić do stabilnego wydania Androida Q. Firma Google, jeśli nie będzie zadowolona z testów, może pozostać przy starszym rozwiązaniu z przyciskiem wstecz.

Polecamy także:

Podchodziłem do gestów nawigacji w czystym Androidzie jak pies do jeża

źródło: Android Police