Photo Android Smartphone Phone User Instagram

Koniec z przyciskiem wstecz – Android Q zastąpi go gestem

Gesty to z pewnością bardzo intuicyjny i wygodny sposób obsługi telefonu. Kiedy z iPhone’a X zniknął służący do nawigacji przycisk home – interakcja z systemem zastąpiona została łatwo wchodzącymi w nawyk ruchami kciukiem po ekranie. Rozpoczęło to proces zmiany sposobu obsługi telefonu, który pojawiając się w systemie iOS szybko trafił również do smartfonów pracujących na systemie od Google.

Obecnie obsługa za pomocą gestów dostępna jest w wielu urządzeniach z Androidem, nie tylko ze względu na bardziej naturalny sposób interakcji z systemem ale także z uwagi na jej użyteczność – przestrzeń ekranowa staje się wtedy w całości dostępna do dyspozycji użytkownika – cyfrowe klawisze nawigacyjne zajmują w końcu cenne miejsce na dole wyświetlacza.

Rozrastające się ekrany pozbawiły większość telefonów fizycznego klawisza pod ekranem. Nikogo nie zdziwiła więc decyzja Google o wprowadzeniu systemu gestów do ich smartfonów napędzanych systemem Android 9 Pie. Do nawigacji służą tutaj dwa przyciski – zastępująca główny klawisz niewielka „belka” oraz znajdujący się po lewej stronie przycisk wstecz.

Jak dokładnie wygląda nawigacja po najnowszym systemie od Google?

Przesunięcie palcem od przycisku głównego do góry ekranu uruchamia panel ostatnio używanych aplikacji, wyszukiwarkę, oraz ikony najczęściej używanych programów. Gest przeciągnięcia palcem po cyfrowym klawiszu od lewej do prawej cofnie nas do poprzedniej aplikacji. Jeśli wykonamy taki sam ruch przytrzymując palec chwilę dłużej przeskoczymy szybko pomiędzy wszystkim otwartymi obecnie programami. Stuknięcie w klawisz główny przenosi użytkownika do ekranu podstawowego, a przytrzymanie go dłużej wywoła Asystenta głosowego Google. Klawisz wstecz przenosi nas z kolei do ostatniej akcji w obecnie uruchomionej aplikacji.

Google Chrome ma wkrótce zaoferować niewykrywalny tryb incognito

 

W nadchodzącym Androidzie Q przycisk wstecz ma zostać całkowicie usunięty – a jego funkcjonalność przeniesiona do ruchu przeciągnięcia w lewo po płaskim klawiszu na dole ekranu. Wszystkie pozostałe gesty pozostaną takie same – całość nawigacji odbywała się więc będzie za pomocą przesunięć w górę, prawo oraz w lewo, bez potrzeby klikania jakiegokolwiek innego cyfrowego klawisza.

Ta opcja wydaję się bardzo wygodna szczególnie w porównaniu do poruszania się po systemie iOS. W telefonach od Apple, klawisz wstecz pojawia się u góry używanej przez nas aplikacji, wymaga więc, w niektórych programach sięgnięcia kciukiem do przeciwległej strony ekranu – co, biorąc po uwagę jego przekątną w największych modelach stanowi niekiedy nie lada wyzwanie.

Dokładne działanie nawigacji systemowej będziemy mogli przetestować dopiero po premierze najnowszego systemu od Google. Android Q z pewnością będzie pełen użytecznych narzędzi, takich jak chociażby w pełni zintegrowana ze wszystkimi aplikacjami funkcja dark mode.

Sposób obsługi smartfona z nadchodzącym systemem w wersji beta świetnie obrazuje poniży film:

źródło: phoneradar.com, xdadevelopers