(fot. Polestar)

Android Automotive – Mapy Google zostaną zintegrowane z tempomatem

Nowy system operacyjny Google, czyli Android Automotive, zostanie głęboko zintegrowany z samochodami. Przykładowo, adaptacyjny tempomat będzie brał pod uwagę informacje pobierane z Map Google.

Rozbudowane możliwości Android Automotive

W wielu nowych samochodach można korzystać z Android Auto. Mamy do czynienia z nakładką na wbudowane systemy infotainment, która tylko zapewnia wygodny dostęp do wybranych funkcji i aplikacji ze smartfona. Z kolei Android Automotive, dostępny już w samochodzie Polestar 2, to pełnoprawny system operacyjny, mający w założeniach konkurować z MBUX czy BMW iDrive.

Tak, możliwości Android Automotive są znacznie większe niż Android Auto. Oprogramowanie ma bowiem dostęp do wielu funkcji pojazdu, jak np. sterowanie klimatyzacją, ważne wskazania (aktualna prędkość czy poziom paliwa), a także umożliwia zarządzanie wieloma ustawieniami pojazdu.

Android Automotive OS
Android Automotive OS na centralnym ekranie Volvo XC40 (fot. Volvo)

Warto dodać, że spore grono producentów wyraża zainteresowanie nowym systemem Google – m.in. Volvo, General Motors czy Grupa PSA. Nie powinno to dziwić, bowiem przejście na Android Automotive oznacza, że firmy nie będą musiały rozwijać autorskich systemów infotainment, w tym także nawigacji – wszystko dostarczy firma z Mountain View.

Tempomat połączony z Mapami Google

Serwis Autoevolution zwraca uwagę na stronę pomocy Google, która opisuje wybrane funkcje nowego systemu infotainment. Dowiemy się z niej, że integracja między oprogramowaniem a samochodem będzie na naprawdę wysokim poziomie.

Twój samochód może mieć możliwość pokazywania obowiązującego ograniczenia prędkości na podstawie danych z zewnętrznej kamery oraz informacji o ograniczeniach prędkości dostarczanych przez Mapy. Na obszarach, na których znaki ograniczenia prędkości nie są widoczne, informacje z Map mogą być wykorzystywane do sugerowania ograniczenia prędkości wyświetlanego w pojeździe.
Ustawowe ograniczenie prędkości może się różnić w zależności od pogody, czasu, pory roku lub innych warunków. Informacje z Map, takie jak aktualne warunki pogodowe, mogą posłużyć do określenia, czy ma zastosowanie warunkowe ograniczenie prędkości – zaznacza Google w dokumentacji.

Dane z Map Google posłużą nie tylko do informowania kierowcy o obowiązującym ograniczeniu prędkości. Android Automotive może bowiem również wykorzystać informacje z nawigacji, aby wspomóc pracę aktywnego tempomatu.

Twój samochód może mieć możliwość automatycznego przyspieszania i hamowania, aby zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Natomiast gdy nie ma samochodów z przodu, prędkość pojazdu może być regulowana wyłącznie przez kierowcę lub dostosowywać się do obowiązujących ograniczeń. Mapy Google mogą dostarczać informacje do systemu Adaptive Cruise Control, aby poprawić ogólną jakość funkcji – dodaje Google.

Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie niczym nowym. Wiele nowoczesnych samochodów (np. Audi Q7) jest bowiem wyposażonych w adaptacyjny tempomat, który nie tylko utrzymuje wyznaczoną prędkość, ale również zachowuje bezpieczną odległość od innych uczestników ruchu. Ponadto, może on pobierać dane z nawigacji, aby dostosować się do obowiązującej prędkości. Kierowca nie musi w ogóle dotykać wówczas gazu i hamulca.