karty SIM
fot. PublicDomainPictures / Pixabay

Kolejny Android może pomóc definitywnie pożegnać się z kartami SIM

Fizyczne karty SIM występują w telefonach od ponad 30 lat. Przez kilkanaście lat korzystaliśmy ze standardowego rozmiaru, by w ostatnich latach patrzeć, jak karty maleją do formatu znanego jako nano SIM. Następnym krokiem będzie cyfryzacja rozwiązania i usunięcie dedykowanego slotu.

Reklama

Google + Android 13 = dual eSIM

Amerykański gigant ma pomysł na to, jak odesłać karty SIM na emeryturę. Choć od udostępniania stabilnej wersji nowego systemu od Google na smartfony dzieli nas jeszcze wiele miesięcy, Android 13 może zyskać funkcję, dzięki której opcja porzucenia fizycznego modułu identyfikującego wydaje się jak najbardziej realna.

Karty SIM double eSIM Android 13
Już wkrótce przycinanie kart i adaptery mogą odejść do lamusa (fot. Aliexpress)

Jak podaje serwis Esper, Google pracuje nad rozwiązaniem zwanym Multiple Enabled Profiles (MEP) – metodą, która umożliwiałaby przechowywanie kilku profili SIM na jednym chipie eSIM. Firma uzyskała patent na tę technologię w połowie 2020 roku i odwoływała się do tego rozwiązania w AOSP (Android Open Source Project) oraz stronie Android Developers.

Zasada działania MEP jest w założeniach prosta. Na jednym fizycznym interfejsie możliwe jest stworzenie dwóch interfejsów cyfrowych, które komunikują się niezależnie pomiędzy profilem SIM a modemem. Co ciekawe, system mógłby współpracować ze smartfonami dostępnymi na rynku i wyposażonymi w eSIM, ponieważ z perspektywy modemu nie ma różnicy pomiędzy interfejsem logicznym i cyfrowym.

W opisie patentu Google wspomina o wsparciu technologii MEP w innych systemach, takich jak iOS czy Windows. Oczywiście trudno wierzyć w altruizm giganta i z pewnością inne firmy mogłyby uzyskać dostęp do technologii za pomocą licencji, jednak to Android 13 byłby pionierem tego rozwiązania na rynku.

Warto też pamiętać, że sam pomysł dwóch profili eSIM na jednym telefonie nie jest nowy. Apple w serii iPhone’ów 13 umożliwia podpięcie dwóch planów operatorów sieci do dwóch kart eSIM. Jak jednak widać – mówimy tu o firmie, której sprzęty nie są aż tak powszechnie kupowane, jak te wyposażone w Androida. Ponadto iPhone 13 ma dwa wbudowane moduły eSIM, podczas gdy rozwiązanie Google korzysta z jednego chipsetu.

Jeżeli Android 13 faktycznie otrzyma na premierę Multiple Enabled Profiles, to niewykluczone, że przyspieszy to odchodzenie producentów smartfonów od fizycznych slotów na karty SIM. Kto wie, może zaoszczędzone miejsce zostanie wykorzystane na wejścia na karty microSD lub większe baterie…?