paszport polski
fot. Jakub Zerdzicki | Pexels

Polska jednak nie będzie krajem drugiego sortu

Już wkrótce eksport zaawansowanych chipów z USA do wielu krajów, w tym również do Polski, miał zostać znacząco ograniczony. Planowane restrykcje zostały jednak na szczęście dla Polaków anulowane. Dlaczego podjęto taką decyzję?

Polska będzie mogła importować chipy AI bez ograniczeń

USA zmieniły zdanie w sprawie restrykcji dotyczących eksportu chipów AI. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że ustalenia płynące z rozporządzenia „AI Diffusion”, które miały wejść w życie już w ciągu najbliższych kilku dni, nie będą obowiązywały w wybranych krajach. Jak się okazuje – nie dotkną one również Polski.

Z początkowych ustaleń federalnego Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa wynikało, że eksport półprzewodników obejmie ponad 100 krajów. Państwa miałyby zostać wtedy podzielone na trzy grupy:

  • pierwsza – obejmowałaby 18 państw, które mogłyby sprowadzać półprzewodniki bez żadnych ograniczeń;
  • druga – obejmowałaby 120 krajów (w tym Polskę) – w tym przypadku limit wynosiłby 50 tysięcy jednostek GPU na rok;
  • trzecia – do której zaliczałyby się Chiny i Rosja, z całkowitym embargo.

Eksport chipów AI – dlaczego USA zmieniły zdanie?

Planowane działania nie spodobały się wielu potencjalnie dotkniętym ograniczeniami stronom. Twierdziły one, że takie działania byłyby sporym ograniczeniem dla rozwoju i potencjału technologicznego innych państw. Obawy wyraziła m.in. Unia Europejska oraz największe koncerny, w tym Nvidia, stojąca na czele producentów chipów graficznych.

Teraz swoje oświadczenie opublikował Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Wspomniano w nim, że proponowane rozwiązania mogłyby ograniczyć innowacje w USA, a także pogorszyć relacje dyplomatyczne. Jeffrey Kessler – wiceminister handlu Stanów Zjednoczonych Ameryki – zadeklarował, iż współpraca dotycząca technologii AI będzie realizowana tylko z „zaufanymi partnerami”. Wspomniał też, że zaawansowane chipy będą poza zasięgiem Chin oraz Rosji.

Głos w mediach społecznościowych zabrał również Bogdan Klich, piastujący stanowisko chargé d’affaires RP w Stanach Zjednoczonych. Nasz przedstawiciel w USA wspomniał, że planowane ograniczenia w eksporcie do Polski zostały zawieszone. Stwierdził też, iż było to możliwe dzięki tym, „którzy z kraju i z Ambasady regularnie podnosili tę sprawę w rozmowach z Amerykanami”.

Ponadto eksport chipów AI ma podlegać specjalnym wytycznym i kontrolom. Skierowano także komunikat dla przedsiębiorstw z ostrzeżeniem przed wykorzystywaniem półprzewodników z USA do szkolenia chińskiej sztucznej inteligencji.