fot. Pexels

Płatność BLIKIEM bez kodu i dodatkowego potwierdzania? Tak, z PKO Bankiem Polskim i Allegro

Allegro – we współpracy z Polskim Standardem Płatności, operatorem systemu BLIK oraz PKO Bankiem Polskim – wprowadza nową możliwość dokonywania płatności za zakupy. Jest znacznie wygodniejsza niż dotychczasowa opcja płacenia BLIKIEM.

BLIK na Allegro jeszcze lepszy

Na Allegro już od dawna istnieje możliwość płatności BLIKIEM. Użytkownicy mogą przy takiej okazji wybierać z dwóch opcji: mogą skorzystać z sześciocyfrowego kodu inicjującego transakcję lub skrócić proces i potwierdzić płatność BLIKIEM w aplikacji mobilnej swojego banku już bez podawania kodu. Ponieważ to wciąż wymaga dodatkowego sięgania po telefon lub przechodzenia między różnymi ekranami w smartfonie, nie zawsze jest najwygodniejszą opcją. Dlatego Allegro we współpracy z PKO Bankiem Polskim oraz Polskim Standardem Płatności wpadło na jeszcze lepszy pomysł.

Użytkownicy aplikacji IKO będą mogli zapłacić BLIKIEM na Allegro bez konieczności podawania kodu czy zatwierdzania transakcji w aplikacji mobilnej banku, a jedynie poprzez potwierdzenie płatności na Allegro. Żeby dało się tak mocno skrócić operację, wcześniej trzeba będzie aktywować tę metodę płatności w IKO. Skorzystają z niej zalogowani użytkownicy Allegro. Po jej realizacji użytkownik zawsze otrzyma potwierdzenie jej wykonania (tzw. powiadomienie push) z aplikacji mobilnej IKO na swoim smartfonie.

PSP podkreśla, że wciąż mamy do czynienia z bardzo bezpieczną transakcją. Ograniczenie pewnych czynności wykonywanych podczas płacenia za zakupy wcale nie zmniejszają poziomu bezpieczeństwa, a – można by rzec – przenoszą weryfikację w inne miejsce. Płacenie jednym kliknięciem na Allegro będzie możliwe tylko po wcześniejszym aktywowaniu wyżej wspomnianego sposobu finalizacji płatności i tylko na zaufanych urządzeniach. Jeśli klient Allegro będzie chciał zapłacić w serwisie z innego urządzenia, nadal konieczne będzie potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku.

BLIK bez kodu na razie tylko w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski jest na razie jedynym na rynku bankiem, który we współpracy z Polskim Standardem Płatności i Allegro wdrożył to rozwiązanie. Zapowiada się jednak, że wkrótce będzie ono wprowadzone także w innych sklepach internetowych i platformach handlowych, i stanie się rynkowym standardem. Czekamy także na podchwycenie tematu przez inne instytucje finansowe, działające w Polsce.