Nokia XR20 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)
Nokia XR20

Powtórka z rozrywki – Google ponownie udostępni „pośredniego” Androida

System operacyjny Google jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Jego producent nie ma bowiem ustalonego „na sztywno” cyklu wydawniczego, przez co nigdy nie wiadomo, kiedy nowy Android zostanie oficjalnie udostępniony. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie czeka nas powtórka z dość dawnej rozrywki.

Fragmentacja Androida może się jeszcze bardziej zwiększyć

Android jest już bardzo dojrzałym i dobrze zorganizowanym systemem, aczkolwiek nigdy nie będzie skończony, ponieważ zawsze znajdzie się coś do poprawy. Prędzej czy później Google z pewnością zmieni schemat nazewnictwa lub być może nawet porzuci jego rozwój na rzecz całkowicie nowego oprogramowania, aczkolwiek na pewno nie stanie się to w najbliższej przyszłości… jeśli w ogóle.

Największym problemem Androida jest ogromna fragmentacja, chociaż Google skutecznie wyciszyło tę niezwykle kontrowersyjną kwestię, bowiem przestało udostępniać informacje na temat tego, jaka część urządzeń pracuje pod kontrolą danego wydania systemu sygnowanego Zielonym Robotem. Teraz tylko Amerykanie to wiedzą, a reszta może co najwyżej się domyślać…

Google Android 12.1
Android 12 (fot. Google)

Fragmentacja Androida została wspomniana nie bez powodu. Bo chociaż Google przygotowało szereg narzędzi i ułatwień, m.in. Projekt Treble, które miały ułatwić aktualizowanie urządzeń, to wszyscy wiemy, jak to producentom (nie) idzie. Okazuje się, że sytuacja może się pogorszyć, ponieważ gigant z Mountain View przygotowuje kolejną, „pośrednią” wersję swojego systemu.

Zanim pojawi się Android 13, Google wyda system Android 12.1

Wczoraj Google udostępniło Android 12 beta 5 i zapowiedziało, że nowy system zostanie rozesłany do użytkowników w ciągu najbliższych tygodni. Kiedy dokładnie? Tego nie wie nikt, ale już pojawiły się informacje o kolejnym wydaniu… i bynajmniej nie jest to Android 13.

Jak przekazuje serwis xda-developers, Google zaleciło deweloperom dostosowanie aplikacji do API poziomu 31, czyli frameworka, dostarczanego przez Androida 12. Dla przypomnienia, Android 11 miał API poziomu 30, a Android 10 – 29.

Następne w kolejce jest zatem API poziomu 32 i wydawało się, że będzie ono należało do systemu Android 13, a tymczasem okazuje się, że niekoniecznie tak będzie. Z informacji, przekazywanych przez załogę xda-dewelopers, wynika bowiem, że API poziomu 32 może należeć do Androida 12.

W związku z powyższym wydaje się całkiem prawdopodobne, że zanim Google wyda system Android 13 z API poziomu 33, wcześniej udostępni wydanie Android 12.1. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, będziemy mieli do czynienia z powtórką z dość dawnej rozrywki, ponieważ ostatnio na podobny krok zdecydowano się w przypadku Androida Oreo.