smartfon Huawei P9 smartphone

5-letni flagowiec Huawei otrzymuje potężną aktualizację (i nie jest to HarmonyOS)

W ostatnim czasie coraz więcej producentów deklaruje dłuższe wsparcie dla swoich smartfonów, choć w niektórych przypadkach stosunkowo niewielu modeli (zob. Vivo i Oppo). Huawei P9 jest jednak kolejnym przykładem, że nawet flagowce z kilkuletnim stażem mogą jeszcze otrzymywać aktualizacje oprogramowania.

Reklama

Huawei P9 zadebiutował 6 kwietnia 2016 roku, więc prawdopodobnie niewiele osób już o nim pamięta, szczególnie że w kolejnych latach Huawei prezentował jeszcze lepsze flagowce, które z miejsca skradały serca klientów (i portfele, bo przez jakiś czas były dużo tańsze od high-endów konkurencji).

5-letni Huawei P9 otrzymał potężną aktualizację!

Huawei nie udostępnia danych na temat tego, ilu użytkowników na świecie wciąż korzysta z jego flagowca z pierwszej połowy 2016 roku. Producent nie zamierza mu udostępnić HarmonyOS 2.0 (najstarszymi smartfonami z serii Huawei P, które dostaną ten system, są Huawei P10 i Huawei P10 Plus), ale wciąż go wspiera.

Huawei P9 „zatrzymał się” na Androidzie Oreo z EMUI 8, ale to nie powstrzymuje Huawei przed udostępnianiem mu kolejnych aktualizacji oprogramowania i wzbogacania go w nowe funkcje.

smartfon Huawei P9 smartphone
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Jak donosi serwis ITHome, użytkownikom Huawei P9 w Chinach udostępniona została aktualizacja o oznaczeniu EVA-TL00 8.0.0.558 (C01), która waży 318 MB. Zawiera ona istotne nowości, bo oprócz wgrania nowszych łatek bezpieczeństwa, optymalizuje także funkcję inteligentnego szukania (dostępną po przeciągnięciu palcem w dół po ekranie, ale nie od samej jego góry, bo to wywołuje belkę z szybkimi ustawieniami) oraz stabilność systemu w niektórych scenariuszach działania.

Najnowsza wersja oprogramowania dostarcza posiadaczom Huawei P9 również nowy folder na ekranie domowym, w którym użytkownicy znajdą rekomendowane aplikacje, a także skróty do szybkiego pobierania programów Education Center i Link Now. Jednocześnie aktualizacja automatycznie usuwa niektóre preinstalowane aplikacje, takie jak AutoNavi i WPS Office, choć wciąż można je z powrotem pobrać ze sklepu.

smartfon Huawei P9 smartphone
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Jak zostało wspomniane, aktualizacja jest udostępniana użytkownikom w Chinach i na tę chwilę nie wiadomo, czy dostaną ją też posiadacze Huawei P9 w innych krajach.