Intel Arc flagowy układ Alchemist
źródło: Intel

Jak wygląda karta graficzna Intel Arc? Wiedzieliśmy to już wcześniej

Intel ogłosił swoje nadchodzące karty graficzne i zaanonsował też przyszłe układy, które w następnych latach trafią do komputerów osobistych, a nawet laptopów. Ponadto w ramach zapowiedzi miała miejsce kolejna prezentacja, w której Niebiescy wykorzystali drony… naprawdę dużo dronów.

Reklama

Topowy model Intel Arc to coś, co już widzieliśmy

Zapowiedź układów niestety nie obejmowała bardziej szczegółowych informacji na temat nadchodzących GPU producenta. Intel zdradził jednak, że karty zaoferują opcję sprzętowego śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (Ray Tracingu) oraz odpowiednik konkurencyjnego narzędzia DLSS, które będzie wykorzystywało sztuczną inteligencję do upscalingu rozdzielczości. Co ciekawe, więcej danych dotyczących technologii Super Sampling Intela ma pojawić się jeszcze w tym tygodniu.

Gigant z Santa Clara wykorzystał aż 1000 dronów emitujących niebieskie światło. Układ dronów dynamicznie się zmieniał – na krótkim materiale możemy zobaczyć m.in. laptop, nawiązujący do mobilnych układów o nazwie kodowej Alchemist (i nie tylko), ale także kształt karty graficznej Intel Arc, która jest dwuslotową konstrukcją z systemem dwóch wentylatorów, każdy o 9 łopatkach.

Intel, tworząc tego rodzaju show, najpewniej chciał zapowiedzieć swój flagowy model, który będzie miał za zadanie walczyć z kartami pokroju GeForce RTX 3080, czy Radeon RX 6800 XT. Patrząc jednak na najprawdopodobniej referencyjny model układu Intel Arc, można stwierdzić, że system chłodzenia nie będzie należał do tych najwydajniejszych. Mam nadzieję, że Intel współpracuje z innymi firmami typu Gigabyte, Asus czy MSI, bowiem ci producenci mogą szczycić się naprawdę wydajnymi systemami chłodzenia. A trzeba tu zauważyć, że to niereferencyjne modele w głównej mierze trafiają do komputerów użytkowników.

Co ciekawe, wygląd karty graficznej Intel Arc pokrywa się z nieoficjalnymi zdjęciami nieznanego desktopowego układu Intel, które pojawiły się kilka miesięcy temu – próbka tamtej karty także miała wentylatory o 9 łopatkach.

Specyfikacja flagowego układu Intel Arc nie jest tajemnicą, bowiem poznaliśmy ją już jakiś czas temu – na pokładzie najwydajniejszej z kart Alchemist znajdziemy m.in. 512 jednostek wykonawczych (EU), 4096 rdzeni cieniujących oraz 16 GB pamięci wideo GDDR6 na 256-bitowej szynie. Całość powinna mieć TDP na poziomie 275 W. Konstrukcja wymaga dodatkowych wtyczek zasilania 8+6 pin.

Finalna specyfikacja może co prawda jeszcze ulec zmianie, ale patrząc na to, że zdjęcia pokrywają się z tym, co widzieliśmy na oficjalnej prezentacji Intela, możemy sądzić, że poprzednie doniesienia się potwierdzą. Premiera układów Intel Arc jest planowana na początek 2022 roku.