Seria Intel Arc
(źródło: Intel)

Oficjalna zapowiedź kart graficznych Intel Arc. Szykuje się konkurencja dla NVIDII i AMD

Cała branża czekała na ten moment latami – Intel właśnie opublikował zapowiedź swoich nadchodzących kart graficznych, które dotąd były znane pod inną nazwą. Seria układów Intel Arc będzie miała za zadanie powalczyć z takimi weteranami jak NVIDIA czy AMD, którzy rynkiem desktopowych układów rządzą latami. Jak na razie, wszystko zapowiada się bardzo ciekawie.

AMD Radeon, NVIDIA GeForce i (w końcu) Intel Arc

Ostatnie miesiące były pełne plotek i przecieków dotyczących nowego gracza na rynku kart graficznych. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że Intel ma w planach wprowadzić do sprzedaży kilka modeli, każdy z różną liczbą jednostek wykonawczych.

Nowe karty graficzne Intela mają zadebiutować w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Pierwsza generacja konsumenckich GPU Niebieskich, znana dotychczas jako Intel DG2 (seria DG1 trafiała głównie do gotowych komputerów typu OEM), otrzymała nazwę mikroarchitektury Alchemist (podobnie jak NVIDIA Ampere, czy AMD Navi). Pierwsze układy będą wykorzystywały architekturę Intel Xe-HPG. W przyszłości pojawią się także karty z nazwą kodową Battlemage, Celestial oraz Druid.

Karty Intel Arc będą oferować najważniejsze technologie, które konkurencja wprowadzała przez ostatnie kilka lat – między innymi śledzenie promieni w czasie rzeczywistym przy pomocy dedykowanych rdzeni, czyli Ray Tracing oraz specjalne narzędzie upscalujące obraz (super sampling), opierające się na sztucznej inteligencji. Niestety, producent jak na razie nam nie zdradził, czy sztuczna inteligencja będzie wspierana przez dedykowane rdzenie, które ułatwiłyby cały proces – podobnie jak to ma miejsce w kartach NVIDII, gdzie rdzenie Tensor wspierają technikę DLSS.

Przykładowo, karty konkurencji z serii AMD Radeon RX 6000, nie mają podobnego do Zielonych rozwiązania, a więc w pełni wykorzystują sztuczną inteligencję – z tego względu FSR można aktywować na tak leciwych seriach kart graficznych, jak Radeon RX 400 (Polaris) oraz GTX 1000 (Pascal).

Intel Arc laptop desktop gpu
(źródło: Intel)

Jak możemy się domyślić, stopień zaawansowania pierwszych kart graficznych Intel Arc najprawdopodobniej nie będzie wysoki. Patrząc na obecną sytuację rynku kart graficznych i innych mikroukładów, debiut podczas niedoboru podzespołów konkurencji może być strzałem w dziesiątkę. Seria Intel Arc trafi powinna zostać zaprezentowana na początku następnego roku.