procesor Intel logo
źródło: Intel

Procesor Intel Alder Lake przetestowany z dwoma standardami pamięci DDR. Jakie są wyniki?

Premiera nowej generacji procesorów Intela coraz bliżej. Niedawno w bazie popularnego testu syntetycznego pojawił się laptop Gigabyte AORUS 17G z Intel Core i7 12. generacji. Układy Intel Alder Lake są testowane pod różnymi aspektami, a teraz w sieci pojawiły się testy układów z obecnymi pamięciami DDR4 oraz nadchodzącymi modułami DDR5.

Ten sam procesor Intel Alder Lake, różne kości pamięci RAM

Od dłuższego czasu w sieci krążyły informacje, które sugerowały kompatybilność platformy 12. generacji Intel Alder Lake zarówno z pamięciami DDR4, jak i DDR5. Wówczas nie pozwalały jednak zweryfikować i potwierdzić tych pogłosek. Za sprawą popularnego testu syntetycznego UserBenchmark dowiadujemy się, że moduły będą kompatybilne z nadchodzącą platformą Intela i jednocześnie poznaliśmy pierwsze wyniki testów pamięci.

W bazie UserBenchmark pojawiły się testy, wykonane z procesorem Intel Alder Lake z 16 rdzeniami i 24 wątkami. Układ ma na pokładzie 8 wysokowydajnych rdzeni Golden Cove, a każdy rdzeń obsługuje technologię Hyperthreading (jeden rdzeń wspiera dwa wątki). Dodatkowo, jako iż procesory 12. generacji Intela mają hybrydową budowę big.LITTLE, układ oferuje także 8 energooszczędnych rdzeni Gracemont.

Co ciekawe, testowany procesor w dwóch testach pracował z różnymi maksymalnymi częstotliwościami zegara. Mimo wszystko nie mamy większych wątpliwości, że jest to Intel Core i9-12900(K). Pierwszy test, w którym osiągnął bazowy zegar na poziomie 1,8 GHz, a w trybie turbo częstotliwość 3,65 GHz, wykonano przy pomocy tzw. gotowca (OEM). Komputer został wyposażony w dwa moduły Kingstona DDR4-3200 o pojemności 8 GB każdy.

Druga platforma, wyposażona w ten sam, 16-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor 12. generacji Intela, cechuje się pamięciami nadchodzącej generacji DDR5 o zdecydowanie wyższym bazowym taktowaniu, na poziomie 4800 MHz. Warto zanotować, że kości DDR4 w testach wielordzeniowych pozwoliły uzyskać więcej punktów niż moduły DDR5. W teście pojedynczego rdzenia różnice między standardami się zacierają, jednak opóźnienie modułów DDR5 jest zdecydowanie mniejsze.

Różnice w wynikach są najprawdopodobniej spowodowane różnymi częstotliwościami zegarów procesora, bowiem mówimy tu o dwóch różnych komputerach OEM, które zostały wyposażone w inne płyty główne i chłodzenia.

Obie platformy są dalekie od finalnych produktów, a wydajność, szczególnie w grach, może zostać zweryfikowana po oficjalnej premierze. Procesory Intel Alder Lake powinny zadebiutować pod koniec października 2021 roku.