Te pamięci zmieniają rzeczywistość

Pamięci DDR5 dzięki profilowi XMP 3.0 osiągną jeszcze wyższe zegary

Nowy standard pamięci DDR5 zbliża się ogromnymi krokami. Już w ramach kolejnej, dwunastej generacji procesorów Intela, będziemy mogli wykorzystać pamięci DDR5. Najnowsze informacje mówią, że profil XMP 3.0 jest już optymalizowany pod kątem pamięci nowej generacji.

Rekordowo wysokie zegary za sprawą XMP 3.0

Czym właściwie jest ten cały XMP? W skrócie jest to technologia umożliwiająca zmianę wielu ustawień pamięci poprzez wybranie tylko i wyłącznie jednego profilu w BIOSie. Czip SPD, który można znaleźć w kościach RAM, współpracuje bezpośrednio z systemem podstawowych wyjść i wejść, czyli BIOS. SPD dostosowuje jak najniższe timingi przy najwyższej możliwej częstotliwości. Moduł także optymalizuje napięcie, aby cała platforma mogła działać stabilnie.

Profil XMP zyskał popularność w ostatnich latach, szczególnie gdy DDR4 stał się obecnym standardem, jednak niektóre moduły DDR3 także wspierały omawiany profil. Jak możemy się domyślić, profil XMP 3.0 nie ominie nadchodzącego standardu DDR5.

Dzięki uprzejmości programistów z HWiNFO dowiadujemy się, że Intel obecnie jest w trakcie prac nad profilem XMP 3.0 dla standardu pamięci DDR5. Za granicą wybrane marki zaprezentowały już swoje pierwsze zestawy DDR5, a kolejne moduły sukcesywnie będą pojawiać się na rynku gdzieś w okolicy premiery Intel Alder Lake.

XMP 3.0
(źródło: Videocardz)

Bazowa wartość taktowania DDR5 ma wynosić 4800 MHz, natomiast według doniesień firmy JEDEC, pamięci mają oferować typowy poziom 6400 MHz. Profil XMP powinien rozszerzyć zakres częstotliwości do 7200, a nawet 8400 MHz. Dodatkowo producenci pamięci, tacy jak GeIL czy bardziej znany w Polsce z dysków półprzewodnikowych Netac, zadeklarowali, że są w trakcie prac nad modułami, które będą w stanie osiągnąć nawet 10000 MHz. W jeszcze dalszej przyszłości, ADATA powinna zaprezentować pamięci DDR5 taktowane 12600 MHz.

Więcej szczegółów dotyczących specyfikacji XMP 3.0 dla pamięci DDR5 otrzymamy wraz z premierą procesorów oraz płyt głównych kompatybilnych z nadchodzącym standardem pamięci. Pierwsze testy modułów DDR5 z aktywowanym profilem XMP powinniśmy być w stanie przeprowadzić już w październiku, po premierze procesorów 12. generacji Intel Alder Lake.