Intel Iris Xe Max
(źródło: Intel)

Znamy datę premiery 12. generacji procesorów Intel Alder Lake

Nadchodzące procesory z rodziny Intel Alder Lake to w ostatnim czasie nośny temat ze względu na masę nieoficjalnych doniesień i informacji, które sukcesywnie pojawiały się w ciągu minionych tygodni. Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że 12. generacja układów Intela pojawi się w październiku tego roku, a dokładniej w okolicach tegorocznego Halloween. Dyrektor generalny marki ogłosił i potwierdził oficjalną datę premiery procesorów Intel Alder Lake.

Procesory Intel Alder Lake coraz bliżej. Kiedy oficjalna premiera?

Procesory o budowie hybrydowej, znanej m.in. z mobilnych układów opartych na architekturze ARM produkcji Qualcomma, MediaTeka czy Apple, są obecne na rynku już jakiś czas. Android, iOS, iPadOS oraz macOS to systemy dostosowane pod procesory big.LITTLE, wyposażone w energooszczędne i wydajnościowe rdzenie. Powyżej wymienione systemy są zoptymalizowane pod względem aplikacji, jak i zarządzania energią.

Intel próbował już swoich sił w produkcji procesorów hybrydowych, jednakże układy o nazwie kodowej Lakefield (Intel Core i3-L13G4 oraz Intel Core i5-L16G7) okazały się wielkim fiaskiem, bowiem na rynku nie było systemu, który mógłby w pełni wykorzystać potencjał pięciordzeniowych układów. Windows 10 pod ARM nie do końca lubił się z Lakefieldami.

Szef generalny Intela potwierdził, że podczas eventu, trwającego od 27 do 28 października 2021 roku, zostaną zaprezentowane pierwsze desktopowe procesory Intel Alder Lake 12. generacji, pod kątem których optymalizowany jest nadchodzący system Windows 11.

Procesor Intel Alder Lake-S pod gniazdo LGA1700
Procesor Intel Alder Lake-S pod gniazdo LGA1700 (źródło: Videocardz)

Procesory będą wytwarzane w 10-nm procesie litograficznym Intel 7, który dotychczas znaliśmy jako 10 nm Enhanced SuperFin, i dodatkowo mają być oparte o tzw. hybrydową budowę big.LITTLE. Powinny cechować się przede wszystkim nawet 15% wyższą wydajnością w porównaniu do obecnej generacji Rocket Lake. Topowy procesor Intel Alder Lake, czyli Intel Core i9-12900K, będzie miał na pokładzie 16 fizycznych rdzeni – 8 wydajnościowych Golden Cove oraz 8 energooszczędnych Gracemont.

Jak już wiadomo, tylko wydajnościowe rdzenie wspierają tzw. hypertherading, czyli technologię, dzięki której jeden rdzeń fizyczny wspiera dwa wątki procesora. Zatem Intel Core i9-12900K zaoferuje 24 wątki. Z kolei Intel Core i7-12700K będzie zapewniał 12 rdzeni i 20 wątków, a Intel Core i5-12600K – 10 rdzeni i 16 wątków.

Dodatkowo procesory 12. generacji Intel Alder Lake będą wspierać moduły pamięci w standardzie DDR5 oraz interfejs PCI-Express 5.0.