fot. Hynix

Hynix prezentuje pierwsze moduły DDR5! Będzie szybciej i oszczędniej

Koreańskie przedsiębiorstwo Hynix zaprezentowało światu pierwsze moduły, wykonane w technologii DDR5. Mają one przynieść znaczący wzrost wydajności, przy redukcji kosztów dla użytkowników.

Reklama

Hynix rozpoczyna dystrybucję kości DDR5

SK Hynix ogłosił opracowanie pierwszej na świecie 16-gigabitowej (Gb) pamięci DRAM DDR5 w listopadzie 2018 r. Od tego czasu minęły już prawie dwa lata, jednak czas ten został spożytkowany w bardzo dobry sposób. Jak informuje przedsiębiorstwo, w tym okresie kości ze swoimi procesorami testował chociażby Intel, który pomógł Hynixowi w wykryciu błędów i wyciągnięcia z tych kości tego, co najlepsze.

Co dla klientów oznacza wprowadzenie DDR5? Na pewno wzrost wydajności oraz zmniejszenie (niewielkie) poboru energii. Skupmy się jednak na razie wyłącznie na wydajności.

Hynix prezentuje światu nowe pamięci operacyjne (fot. Hynix)

DDR5 obsługuje transfer na poziomie 4. 800 ~ 5. 600 Megabitów na sekundę (Mbps), co jest wartością prawie dwukrotnie większą od pamięci DDR4. To dużo, czy mało? Hynix odpowiada w oficjalnym komunikacie: „Może transmitować 9 filmów Full HD (FHD) (5 GB każdy) na sekundę z prędkością 5600 Mbps”.

Co więcej, pamięci DDR5 będą pracowały na napięciu 1,1V, co ma pozwolić na zmniejszenie poboru prądu o 20%. Dodatkowo, w czipie obsługującym te kości, zawarty zostanie ECC (Error Correcting Code), który ma za zadanie korygowanie nawet najmniejszych błędów pamięci.

Porównajmy sobie teraz kolejne generacje pamięci operacyjnych:

DDR5 vs inne DDR
fot. Hynix

Jak widać, nowe pamięci DDR5 będą jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne od swoich poprzedników. Nie wiemy, czy firmy zaczęły już zgłaszać się po kości Hynixa, jednak można się spodziewać, że tak, i już w niedalekiej przyszłości zobaczymy w sklepach pierwsze pamięci RAM, oparte o technologię Double Data Rate 5. generacji. Należy się jednak spodziewać, iż na początku sprzedaży będą one miały kolosalną cenę i ich zakup nie będzie opłacalny. Jednak w miarę pojawiania się konkurencji na rynku, kwoty powinny spaść w dół. Poczekamy!