procesor Samsung Exynos logo processor
Samsung Exynos (źródło: Samsung)

Nowa generacja wearables od Samsunga otrzyma nowe serce – Exynos W920 spowoduje wielki skok osiągów

Samsung pochwalił się nowym układem, który pojawi się w nadchodzących smartwatchach z serii Galaxy Watch 4. Exynos W920 będzie szybszy, wydajniejszy i jako pierwszy wprowadzi procesory w technologii 5 nm do segmentu wearables.

Reklama

Nieoficjalne doniesienia się potwierdziły

Samsung już jutro oficjalnie zaprezentuje smartwatche z serii Galaxy Watch 4, a także dwa składane smartfony i słuchawki bezprzewodowe Galaxy Buds 2. Niespodzianek raczej nie będzie, zważywszy na to, że informacje na ich temat, włącznie z cenami w Europie, przedostały się do sieci jeszcze przed oficjalną prezentacją. Doniesienia o nowym procesorze w nadchodzących smart-zegarkach południowokoreańskiego giganta zostały oficjalnie potwierdzone… przez niego samego.

Exynos W920, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, ma być szybszy i wydajniejszy niż Exynos 9110, którego zastąpi. Będzie też pierwszym procesorem, produkowanym z wykorzystaniem 5-nm procesu technologicznego EUV, który znajdzie się w wearables. Samsung twierdzi, że układ jest mniejszy niż dotychczas stosowany, co pozwoli na zwiększenie pojemności baterii oraz zastosowanie smuklejszej obudowy.

Samsung Exynos W920
(fot. Samsung)

Exynos W920 bazuje na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A55 i wykorzystuje układ graficzny ARM Mali-G68 oraz jest w stanie obsłużyć wyświetlacze o rozdzielczości nawet qHD 960×540 pikseli.

Exynos W920 zapewni znacznie więcej mocy

Okazuje się, że nieoficjalne doniesienia były całkiem blisko faktycznych osiągów, podawanych przez producenta. Exynos W920, w porównaniu do poprzednika, będzie mógł pochwalić się 20% wzrostem osiągów CPU i aż 10x bardziej wydajną grafiką. Oprócz tego mamy spodziewać się dłuższego czasu pracy na baterii. Ponadto nowemu Exynosowi towarzyszy procesor ekranu Cortex-M55 o niskim poborze mocy, który ma wydłużyć czas działania z włączonym always on display.

Nowy procesor do wearables zawiera też zintegrowany modem 4G LTE oraz system globalnej nawigacji satelitarnej (L1), który umożliwi dokładny pomiar prędkości, odległości i wysokości w trakcie aktywności na świeżym powietrzu. Samsung potwierdza również, że Exynos W920 wspiera przygotowany wspólnie z Google Wear OS 3.0, który trafi do Galaxy Watch 4. Nowy system oznacza także prawdopodobnie, że użytkownicy zyskają możliwość płacenia z wykorzystaniem Google Pay.