smartfony smartphones
fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl

Jaki smartfon kupić do 1300 złotych?

Ostatnio mogliście przeczytać zestawienie najciekawszych smartfonów do 700 złotych. Dzisiaj natomiast skupimy się na nieco wyżej pozycjonowanych modelach, za które przyjdzie nam zapłacić mniej niż 1300 złotych. Można śmiało stwierdzić, że na tej półce możemy przebierać wśród wielu urządzeń z bardzo dobrymi podzespołami, zaspokajającymi oczekiwania większości użytkowników. Jakie propozycje wytypowaliśmy specjalnie dla Was?

WIDEOZESTAWIENIE

ALCATEL IDOL 4

Propozycja chińskiej firmy, która stawia przede wszystkim na bardzo wysoką jakość dźwięku, zarówno na głośnikach stereo, jak i słuchawkach. Aluminiowo-szklana obudowa sprawia świetne wrażenie. Od strony technicznej mamy do czynienia z podzespołami, zapewniającymi wysoką płynność oraz stabilność działania – Idol 4 to smartfon, na którym można polegać. Snapdragon 617 z 3 GB RAM zdecydowanie zdaje egzamin. Ponadto na nasze dane mamy 16 GB. Całość zasila bateria o pojemności 2610 mAh. Mimo skromnej pojemności, potrafi ona zapewnić niezły czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Wiele osób może zarzucić Alcatelowi brak skanera linii papilarnych. Moim zdaniem jest to jednak jedyny poważny minus opisywanego smartfona. Złego słowa z pewnością nie można natomiast powiedzieć o 5,2-calowym wyświetlaczu IPS o rozdzielczości Full HD. Wizerunek urządzenia multimedialnego dopełniają również aparat: tylny 13 Mpix i przedni 8 Mpix, które oferują dobrą jakość zdjęć, jak na model ze średniej półki. Jeżeli szukacie nówki-sztuki, a jesteście audiofilami lub chcecie stylowego telefonu z NFC, Idol 4 to świetna propozycja.

ASUS ZENFONE 3 MAX ZC553KL

Tajwański produkt, który teoretycznie spełnia wszystkie wymagania stawiane przed modelem ze średniej półki cenowej. Pojemna bateria – jest, 4100 mAh. Aluminiowa obudowa – również. Skaner linii papilarnych – także się tu pojawił i działa znakomicie. Ale jeszcze ważniejszy jest zastosowany procesor. Snapdragon 430, bo na taki SoC postawił tu Asus, w duecie z 3 GB pamięci operacyjnej pozwala na sprawne działanie. Chociaż obecne w Zenfonie oprogramowanie, tj. Android 7.0 Nougat ze specyficzną w wyglądzie, acz praktyczną nakładką ZenUI, nie każdemu przypadnie do gustu.

Obraz wyświetlany jest na dużym, 5,5-calowym ekranie IPS o rozdzielczości Full HD. Trudno mieć także zastrzeżenia, przynajmniej nie w słabych warunkach oświetleniowych, do jakości wykonywanych zdjęć, które wykonywane są przez aparat główny 16 Mpix oraz kamerkę 8 Mpix. Zenfone 3 Max to całkiem rozsądna propozycja. Nie ma żadnych poważnych minusów, więc można ją polecić każdemu, kto szuka „średniaka” z dual SIM i dobrą baterią.

HONOR 6X

Dopracowany „średniak” z koncernu Huawei, którego największym wyróżnikiem pozostaje podwójny aparat z tyłu, pozwalający na uzyskanie efektownej głębi obrazu. Jednak nie tylko aparaty 12 Mpix i 2 Mpix przemawiają za zakupem tego modelu. Nad 5,2-calowym ekranem IPS o rozdzielczości Full HD znalazła się kamerka 8 Mpix, a energii na półtora, dwa dni pracy zapewnia bateria 3340 mAh ze wsparciem dla szybkiego ładowania. W tym smartfonie nie zabrakło także pełnego wyposażenia z zakresu łączności oraz czytnika linii papilarnych.

Honor napędzany jest ośmiordzeniowym układem Kirin 655. Użytkownik ma do dyspozycji też 3 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie odnajdziemy aktualnie Androida 7.0 Nougat z nakładką EMUI 5.0. Całość „zamknięto” w aluminiowej obudowie typu unibody.  Za 1199 złotych moglibyśmy oczekiwać jeszcze lepszego wyposażenia, jednak Honor 6X to naprawdę dobre urządzenie. Działa szybko, przyjemnie się go używa i w mojej opinii jest wart swojej ceny.

LENOVO K6 NOTE

Smartfon o bardzo dobrym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Na portalach aukcyjnych jego ceny wynoszą nawet około 600 złotych, jednak warto mieć na uwadze, że najczęściej są to modele pochodzące z dystrybucji operatorskiej. Przywoływany tu model z logo Lenovo to naprawdę porządny „średniak”. Obudowa unibody została w całości wykonana z aluminium, a z tyłu pojawił się czytnik linii papilarnych. Nie sposób w tym miejscu zapomnieć o przyzwoitym, 5,5-calowym wyświetlaczu IPS o rozdzielczości Full HD.

Moc obliczeniową zapewnia ośmiordzeniowy Snapdragon 430 z grafiką Adreno 505, które zostały wsparte przez 3 GB pamięci operacyjnej. Na nasze pliki mamy natomiast 32 GB. Nie zabrakło również pełnego wyposażenia z zakresu łączności. Niestety, slot dual SIM jest hybrydowy – miejsce na drugą kartę wymienne jest z microSD. Gdyby to jeszcze nie były przekonywujące argumenty za K6 Note, to mogę wspomnieć o baterii 4000 mAh. Nieco gorzej wypada aparat 16 Mpix, ale już do kamerki 8 Mpix oraz głośników z technologią Dolby Atmos trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. W swojej cenie – świetny wybór.

LENOVO P2

Kolejny smartfon chińskiego producenta. Wydajniejszy od K6 Note i przy tym nieco droższy, chociaż różnica w cenie adekwatna jest do dysproporcji w ich możliwościach. P2 oferuje ośmiordzeniowy układ Snapdragon 625 z grafiką Adreno 506. Co więcej, akompaniuje im aż 4 GB RAM i 32 GB przestrzeni na dane, a 5,5-calowy wyświetlacz wykonano w technologii AMOLED, co czyni go wyjątkowym urządzeniem na średniej półce, niemającym logo Samsunga.

Masywna, aluminiowa obudowa skrywa w sobie potężną baterię o pojemności aż 5100 mAh. Smartfon ten wspiera również standard szybkiego ładowania, więc w tym przypadku nie musimy obawiać się, że szybko zabraknie nam energii albo nie będziemy w stanie szybko jej uzupełnić. Jest też czytnik linii papilarnych.

Nieco gorzej prezentuje się jakość zastosowanych aparatów 13 Mpix i 5 Mpix. Jeżeli jednak nie wymagacie od telefon ponadprzeciętnej jakości zdjęć, a szukacie urządzenia z dual SIM, LTE i NFC, Lenovo P2 to bardzo dobra propozycja.

MOTOROLA MOTO G5/G5 PLUS

Kontynuatorzy popularnej serii Moto G, której pierwsze wcielenia zdobyły liczne serca użytkowników genialnym stosunkiem ceny do możliwości. Najnowsze modele stanowią właśnie powrót do tych korzeni. Obydwa wyróżniają się aluminiową obudową unibody, dostępnością wersji dual SIM (wariant Plus tylko w takiej), rozdzielczością Full HD ekranu IPS – przekątna wyświetlacza wynosi 5 cala w standardowej Moto G5 i 5,2 cala w większej. Ponadto charakteryzują się wsparciem dla technologii szybkiego ładowania.

Za sprawną pracę odpowiadają ośmiordzeniowe układy Qualcomm Snapdragon: 430 z Adreno 505 lub 625 z Adreno 506. Oprócz tego, smartfony zostały wyposażone w 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej (na rynku można spotkać też Moto G5 2 GB/16 GB). Na pokładzie znajdziemy „czystego” Androida Nougat z kilkoma funkcjami od Moto. Do fotografowania służą nam kamerki 5 Mpix oraz aparat 13 Mpix w G5 lub 12 Mpix z f/1.7 z podwójnymi diodami doświetlającymi.  W swoich segmentach cenowych najnowsze Motki to smartfony warte bliższego poznania.

SAMSUNG GALAXY A5 (2016)

Koreański przedstawiciel klasy średniej wyróżnia się szklano-aluminiową obudową, skanerem linii papilarnych oraz 5,2-calowym wyświetlaczem Super AMOLED o rozdzielczości Full HD. Pod „maską” odnajdziemy ośmiordzeniowy układ Samsung Exynos 7580 z grafiką ARM Mali T720, 2 GB RAM i 16 GB pamięci wbudowanej. Od strony technicznej warto pamiętać także o baterii 2900 mAh z szybkim ładowaniem, zapewniającej świetne czasy pracy.

Bardzo dobrze, mimo że Galaxy A5 (2016) jest już dłuższy czas obecny na rynku, wypadają aparaty. Kamerka 5 Mpix pozwala na wykonywanie dobrych autoportretów, a aparat główny 13 Mpix, wspierany optyczną stabilizacją obrazu i z przysłoną f/1.9, pozwala uzyskać nawet wyższą jakość zdjęć nocnych niż w następcy, Galaxy A5 (2017). Cena w oficjalnej dystrybucji jest przyzwoita i pozwala nabyć niezły smartfon za niewielkie pieniądze. Jeżeli szukacie stylowego modelu, „a-piątka” ma szansę zaspokoić Wasze wymagania.

XIAOMI REDMI NOTE 4

Chiński bestseller w aluminiowej obudowie. Na świecie można spotkać się z jego różnymi wersjami, natomiast ta oficjalnie dostępna w naszym kraju została wyposażona w układ Snapdragon 625, 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej (w sprzedaży światowej można się natknąć na wersje z dziesięciordzeniowym Mediatekiem Helio X20, 2 GB – 4 GB RAM i 16 GB – 64 GB na pliki).  Wyświetlacz cechuje się przekątną 5,5 cala, wykonaniem w technologii IPS oraz rozdzielczością Full HD.

Xiaomi działa pod kontrolą MIUI, opierającego się o Androida – oprogramowanie oferuje sporo opcji oraz funkcji dodatkowych. Na pochwałę w Redmi Note 4 zasługuje prawie pełne wyposażenie modułów łączności, takich jak dual SIM czy LTE, choć zabrakło już NFC. Urządzenie wyróżnia się również długim czasem pracy dzięki akumulatorowi 4100 mAh. Producent pochwalił się też znaczną poprawą aparatów w porównaniu do Note 3 Pro, jednak do tych zapowiedzi należy podejść z dystansem – „oczka” 13 Mpix i 5 Mpix robią niezłe fotografie i nic więcej. Ogółem jest to bardzo dobry smartfon dla użytkowników, którzy szukają niezawodnego sprzętu na co dzień.

ZUK Z2 PRO

Firma-córka Lenovo, która zasłynęła z tworzenia flagowców w śmiesznie niskich cenach. Owszem, w internetowych sklepach możemy znaleźć również Xiaomi Mi 5, jednak przywoływany tu model jest znacznie mniej znany, a zdecydowanie nie wypada gorzej od swojego głównego rywala. Ekran AMOLED ma rozdzielczość Full HD i przekątną 5,2 cala. Jeszcze lepiej wygląda reszta specyfikacji – Snapdragon 820 uzupełniony 6 GB RAM, a do tego aż 128 GB pamięci wbudowanej – zdecydowanie robi wrażenie.

Z2 Pro został wyposażony również w czytnik linii papilarnych, ale to typowy dodatek w urządzeniach z wyższej półki. ZUK postawił w nim także na bardzo dobre aparaty. Tylny ma 13 Mpix, optyczną stabilizację obrazu i przysłonę f/1.8, a przedni – 8 Mpix, f/2.0 oraz szerokokątny obiektyw. Ciekawym dodatkiem jest też pulsomierz.

Smartfon dysponuje naturalnie dual SIM, LTE, GPS czy NFC – jak na flagowca przystało, niczego nie brakuje. Dla osób, którym niestraszne są zakupy smartfonów z chińskich sklepów, a szukają prawdziwego tytana, ten model to znakomita propozycja.

 Alcatel Idol 4  Asus Zenfone 3 Max Laser  Honor 6X  Motorola Moto G5  Motorola Moto G5 Plus
Ekran 5,2″ IPS
Full HD
5,5″ IPS
Full HD
5,5″ IPS
Full HD
5″ IPS
Full HD
5,2″ IPS
Full HD

Procesor

Snapdragon 617
4xARM Cortex A53 1,5 GHz
4xARM Cortex A53 1,2 GHz
Snapdragon 430
8xARM Cortex A53 1,2 GHz
Kirin 655
4xARM Cortex A53 2,1 GHz
4xARM Cortex A53 1,7 GHz
Snapdragon 430
8xARM Cortex A53 1,2 GHz
 Snapdragon 625
8xARM Cortex A53 2,0 GHz

Grafika

 Adreno 405  Adreno 505  ARM Mali T830 MP2  Adreno 505  Adreno 506

System operacyjny

 Android 6.0  Android 6.0
(aktualizacja do 7.1.1)
 Android 6.0 z EMUI 4.1
(aktualizacja do 7.0 i EMUI 5.0)
 Android 7.0  Android 7.0

RAM

 3 GB  3 GB  3 GB  2 GB/3 GB  3 GB

Pamięć wbudowana

 16 GB  32 GB  32 GB
dostępne ok. 22,3 GB
 16 GB  32 GB
dostępne ok. 24,5 GB

Slot microSD

 do 512 GB  do 128 GB  do 128 GB  do 128 GB  do 128 GB

Dual SIM

 tak (slot hybrydowy)  tak (slot hybrydowy)  tak (slot hybrydowy)  nie/tak  tak

NFC

 tak  brak  tak  nie  tak

LTE

 tak, kategorii 4.  tak, kategorii 4.  tak, kategorii 4.  tak, kategorii 4.  tak, kategorii 7.

Bateria

 2610 mAh  4100 mAh  3340 mAh  2800 mAh z szybkim ładowaniem  3000 mAh z szybkim ładowaniem

Aparat

 13 Mpix z f/2.0, PDAF i podwójną diodą doświetlającą  16 Mpix z podwójną diodą doświetlającą i laserowym autofokusem   12 Mpix + 2 Mpix z pojedynczą diodą doświetlającą  13 Mpix z PDAF i podwójną diodą doświetlającą  12 Mpix z f/1.7 i podwójną diodą doświetlającą

Kamerka

 8 Mpix z pojedynczą diodą doświetlającą  8 Mpix  8 Mpix  5 Mpix z f/2.2  5 Mpix z f/2.2

Wymiary

 147×72,6×7,1 mm  151,4×76,24×8,3 mm 150,9×72,6×8,2 mm  144,4x73x9,5 mm  150,2×74,9×9,7 mm

Waga

 135 gramów  175 gramów  162 gramów  152 gramów  155 gramów

Cena

 999 złotych  999 złotych  1199 zlotych  849/949 złotych 1299 złotych

 

   Lenovo K6 Note  Lenovo P2  Samsung Galaxy A5 (2016)  Xiaomi Redmi Note 4  ZUK Z2 Pro

Ekran

 5,5″ IPS
Full HD
 5,5″ AMOLED
Full HD
 5,2″ Super AMOLED
Full HD
 5,5″ IPS
Full HD
 5,2″ Super AMOLED
Full HD

Procesor

Snapdragon 430
8xARM Cortex A53 1,4 GHz
  Snapdragon 625
8xARM Cortex A53 2,0 GHz
 Exynos 7580
8xARM Cortex A53 1,6 GHz
  Snapdragon 625
8xARM Cortex A53 2,0 GHz
 Snapdragon 820
2xKryo 2,15 GHz
2xKryo 1,6 GHz

Układ graficzny

 Adreno 505  Adreno 506  ARM Mali T720 MP3  Adreno 506  Adreno 530

System operacyjny

 Android 6.0.1  Android 6.0.1
(aktualizacja do 7.0)
 Android 5.1.1
(aktualizacja do 6.0.1)
 Android 6.0.1 z MIUI 8  Android 6.0.1 z ZUI 2.0

RAM

 3 GB  4 GB  2 GB  3 GB 4 GB/6 GB

Pamięć wbudowana

 32 GB
dostępne ok. 24 GB
 32 GB
dostępne ok. 24 GB
 16 GB
dostępne ok. 11 GB
 32 GB
dostępne ok. 24,5 GB
64 GB/128 GB

Slot microSD

 do 128 GB  do 128 GB  do 128 GB  do 128 GB  brak

Dual SIM

tak (slot hybrydowy)  tak (slot hybrydowy)  brak  tak (slot hybrydowy)  tak

NFC

 nie  tak  tak  brak  tak

LTE

 tak, kategorii 4.  tak, kategorii 7.  tak, kategorii 4.  tak, kategorii 7.  tak

Bateria

 4000 mAh  5100 mAh z szybkim ładowaniem  2900 mAh z szybkim ładowaniem  4100 mAh z szybkim ładowaniem  3100 mAh z szybkim ładowaniem

Aparat

 16 Mpix z pojedynczą diodą doświetlającą  13 Mpix z podwójną diodą doświetlającą  13 Mpix z f/1.9, optyczną stabilizacją obrazu i pojedynczą diodą doświetlającą  13 Mpix z f/2.0, PDAF i diodą doświetlającą  13 Mpix z f/1.8, optyczną stabilizacją obrazu i diodą doświetlającą

Kamerka

 8 Mpix  5 Mpix  5 Mpix z f/1.9  5 Mpix  8 Mpix z f/2.0

Wymiary

 151x76x8,4 mm  153x76x8,2 mm  144,8x71x7,3 mm  151x76x8,45 mm  145,4×70,5×4.6-7,45 mm

Waga

 169 gramów  177 gramów  155 gramów  165  gramów  145 gramów

Cena

 1199 złotych  1399 złotych  1199 złotych  1099 złotych  około 1000-1100 złotych
(dostępny tylko w sklepach internetowych)

Zgadzacie się z naszymi typami? Jakie modele smartfonów polecilibyście w segmencie od 1300 do 1900 złotych?

Większość z ww. smartfonów kupicie również w Komputroniku:

Koniecznie oddajcie też swój głos w ankiecie!

Który smartfon najlepszy/najciekawszy?