Ważne

Fotograficzne porównanie: LG G5 vs Huawei P9

Fotograficzne porównania przyjęte zostały przez Was ze sporym entuzjazmem, a skoro tak, lećmy z tematem dalej. Prosiliście o bezpośrednie zestawienie ze sobą zdjęć zrobionych Huawei P9 i LG G5. Proszę bardzo!

Wybór najlepszego fotograficznego smartfona aktualnie stanowi nie lada wyzwanie. Trudno zdecydować, który spośród flagowców, faktycznie robi najlepsze zdjęcia – zwłaszcza, że każdemu podobają się inne efekty (nie zawsze przecież wygrywa naturalność…). W czołówce jest Samsung Galaxy S7, Huawei P9, LG G5, HTC 10, iPhone 6s czy Lumia 950 XL. Dziś, wychodząc naprzeciw licznym prośbom z Waszej strony, porównamy fotografie z dwóch smartfonów: LG G5 i Huawei P9.

Na papierze oba aparaty prezentują się bardzo interesująco:

 • Huawei P9: dwa obiektywy (jeden monochromatyczny), 12 Mpix, Leica, 1,25 mikrona, f/2.2, .jpg i RAW, 3968 x 2976 pikseli,
 • LG G5: dwa obiektywy: jeden szerokokątny 8 Mpix 135 stopni f/2.4, drugi – 16 Mpix 78 stopni f/1.8, 1,12 mikrona, f/1.8, .jpg i RAW, OIS, 5312 x 2988 pikseli.

Interfejs aparatu w LG G5 wygląda tak:

a w Huawei P9 – tak:

PORÓWNANIE ZDJĘĆ

W przypadku każdego porównania fotograficznego staram się dobierać te same kadry. Ale o ile przy jednych smartfonów jest to idealnie możliwe, tak przy innych – zupełnie niewykonalne. Zacznijmy jednak od tego, że aby porównać LG G5 z Huawei P9 (aby faktycznie były w pewien sposób porównywalne) musiałam obniżyć maksymalną rozdzielczość zdjęcia w pierwszym z nich. Pamiętajmy bowiem, że G5 oferuje 16 Mpix, ale w formacie 16:9, stąd w porównaniu pod uwagę wzięłam 12 Mpix – 4:3. Dokładnie takie same wartości uzyskujemy przy P9. Z tym, że G5 robi zdjęcia w rozdzielczości 3984×2988 pikseli, podczas gdy P9 – 3968×2976.

Ale to nie jedyna przeszkoda ku tym samym kadrom. Obiektyw w Huawei P9 jest szerszy, przez co – by zrobić zdjęcie zawierające w kadrze tyle samo, co G5 – trzeba się znacznie przybliżyć do obiektu. To z kolei automatycznie zmienia perspektywę, z jakiej robione jest zdjęcie. Sami zatem przyznajcie, że przygotowanie tego porównania do najprostszych nie należało.

Standardowo już zdjęcia oboma modelami robione były chwilę po sobie, by zachować takie same warunki testowe dla obu z nich. Fotografie wykonywane były w trybie automatycznym – w obu przypadkach, by pokazać, jak oba zachowują się w warunkach, w jakich większość użytkowników smartfonów robi zdjęcia.

Oba smartfony oferują możliwość zapisu zdjęć w .jpg i RAW. Jeśli ktoś od aparatu w smartfonie wymaga więcej, w obu modelach może skorzystać z wielu możliwości dostosowania parametrów w trybie profesjonalnym, w którym jest w stanie „wyciągnąć” nieco więcej, a później również podczas obróbki zdjęć w RAW w Photoshopie.

Poniżej porównanie zdjęć – po lewej stronie LG G5, po prawej – Huawei P9.

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-02g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-03g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-04g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-05g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-06g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-07g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-08g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-09g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-10g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-11g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-12g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-13g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-14g sdr

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-15g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-16g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-17g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-18g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-19g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-20g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-21g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-22g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-23g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-24g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-25g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-26g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-27g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-28g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-29g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-30g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-31g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-32g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-33g mde

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-34g mde

Poniżej zdjęcia, w których G5 automatycznie włączył HDR:

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-35g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-36g sdr

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-37g sdr

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-38g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-39g sdr

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-40g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-41g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-42g cof

porównanie-lgg5-vs-huaweip9-43g cof

Zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości (wystarczy otworzyć w nowej karcie):

Jeśli chodzi o samą jakość zdjęć, patrząc na fotografie z G5 i P9 osobno jestem przekonana, że powiecie, że w obu przypadkach są świetne. Bo i ja tak mówiłam :). Lecz gdy przychodzi do bezpośredniego zestawienia ich obok siebie okazuje się, że w G5 niebo jest zbyt idealnie niebieskie, co w rzeczywistości wcale nie miało miejsca. Kolory są lepiej odwzorowane w P9, o czym mówiłam również przy porównaniu P9 z S7. Nieco ostrzejsze zdjęcia wychodzą z P9, ale już pod względem szczegółowości oba modele prezentują podobny poziom – ze wskazaniem raczej na G5 (choć nie zawsze). W przypadku zdjęć nocnych te z G5 mogą się podobać bardziej ze względu na to, że są nieco jaśniejsze, a P9, przez wzgląd na swoje parametry, robi zdjęcia ciemniejsze. Według mnie nie ma jednoznacznego zwycięzcy tego pojedynku – każdy z aparatów ma swoje mocniejsze i gorsze strony (jak choćby dodatkowe tryby – szerokokątny w G5 i monochromatyczny w P9).

Jestem bardzo ciekawa jak Wy oceniacie jakość zdjęć z LG G5 i Huawei P9. A przede wszystkim – który z nich, według Was, jest lepszy, jeśli pod uwagę bierzemy możliwości fotograficzne. Kliknijcie w ankiecie odpowiednią odpowiedź:

A tymczasem zostawiam Was jeszcze z charakterystycznymi dla LG G5 zdjęciami w trybie szerokokątnym:

I dla równowagi trochę zdjęć monochromatycznych z P9:

Komentarze

 • FanWanny

  Bardzo wyrównany pojedynek. U mnie LG przypadło mi do gustu w 2 ujęciach więcej niż Huawei, ponadto G5 ma wyższą rozdzielczość w bardziej lubianym przeze mnie trybie 16:9, oraz posiada aparat szerokokątny. P9 ma przewagę w trybie monochromatycznym, aczkolwiek we flagowym modelu Koreańczyków jest on dla mnie wystarczająco dobry, więc mimo naprawdę wysokiej jakości aparatów w obydwu smartfonach mój głos idzie na LG G5.

 • Mark

  Dużo fotografii LG są po prostu nie ostre a nie które ujęcia rozmyte. Niektóre zdjęcia G5 tez są przepalone i to tak nie naturalnie. W bezpośredniej konfrontacji to P9 wygrywa chociaż u niego można się przyczepić do ciemniejszych scenerii.

 • Adam Nowak

  Hej Kasiu, zastanawiam się nad wyborem telefonu, który z tych byś wybrała? Jak możesz zestawić telefony w kolejności 1,2,3. Dziękuje bardzo.
  Samsung Galaxy S6
  Huawei P9
  HTC One A9 LTE
  HTC One (M8) LTE
  Sony Xperia X
  Sony Xperia Z3
  Sony Xperia Z5 compact
  LG G5
  Honor 7

  • Z podanych przez Ciebie wybierałabym pomiędzy Huawei P9 a LG G5. Trzecie miejsce dla Honora 7.

   • Adam Nowak

    Dziękuje bardzo za odpowiedź. Przeczytałem jednak post odnoścnie Honora 8 i zastawiam się czy nie lepiej poczekać i kupić Honora 8? Myślisz, że będzie dużo lepszy od P9? Aktualnie P9 mogę mieć za 700 zł. Pytanie też ile musiałbym czekać na Honora 8 u operatora i w jakiej cenie by był. Według Ciebie lepiej poczekać czy brać P9?

    • Honor 8 będzie kilka razy droższy od Twojego P9 (Twojego = tego, którego możesz mieć za 700 zł).

     Ja bym brała P9.

 • dred

  Również zwróciłem uwagę na cukierkowy kolor nieba w G5. Ogólnie zdjęcia w nim ja jakieś rozjaśnione, cukierkowe. Biorąc nadto różnice w cenie P9 wygrywa. A po moim fatalnych doświadczeniach z płynnością Lg G3, fatalną baterią, błędami nakładki, P9 wygrywa w cuglach.

 • RafalS

  Testowałem aparaty obydwu modeli i postawiłbym ich na równi. Aparat od LG G5 i Huawei P9 mają swoje plusy i minusy, ale Huawei jest sporo tańszy dodatkowo dłużej trzyma na baterii, a to dość ważne w dzisiejszych czasach :)

 • kik

  Kończy mi się abonament i już zamówiłem P9. Dla mnie aparat jest najistotniejszym parametrem przy wyborze telefonu. Moje argumenty były następujące:
  Od 500 do 1000 zł różnicy w cenie w stosunku do G5 i S7.
  Zdjęcia na porównywalnym poziomie.
  Na pewno P9 ma trochę mniej światła, widać to zwłaszcza na zdjęciach w niedoświetlonych pomieszczeniach i robionych wieczorem, ale za to moim zdaniem zdjęcia mają większą rozpiętość tonalną, a w G5 dodatkowo nie leży mi specyficzna ziarnistość modeli LG.
  Dziękuję Kasiu za porównanie, bo S7 i tak nie zamierzałem kupować ze względu na kasę, ale G5 pewnie niedługo będzie w cenach podobnych do P9. :)

 • Aviczi

  Przeciez s7 ma moduly od dwoch roznych dostawcow i imax nie rowny isocell. W tym pierwszym sa ladniejsze kolory ale w drugim naturalne przez co malo atrakcyjne woec aby cokolwiek powiedziec o odwzoeowaniu kolorow to trzeba by s7 z imax + p9 +s7 isocell.

  Poza tym jest jedno ale w kwestpi p9 nic juz sie nie zmieni a s7 dostal juz kilka aktualizacji i jakosc zdjec na znacznie wyzszym poziomie. Najlepiej w tym zestawieniu podobaja mi sie zdjecia z G5 i nie wazne czy kolory naturalne czy nie

  • Maciek

   Poszły w górę, bo może poprawiono kompresję. P9 daje czadu dopierow RAWach, choć jpegi też ma bardzo dobre

   • Aviczi

    Czy ja wiem czy kompresja poszla w górę?. Przed tem zdjęcia mialy od 3 do 5MB teraz koło 9 do 11MB. A RAW wcześniej miałaby po okolo 20MB a teraz od 42 do 58MB.

    • Maciek

     No to mówię, że kompresję poprawiono (zmniejszono), dlatego jakość zdjęć w jpeg się podniosła :)

 • A ja się wyłamię i napiszę, że oba są kiepskie. P9 rozjeżdża G5 w zdjęciach dziennych (choć też nie zawsze), a z kolei G5 zdecydowanie lepiej sprawdza się w nocy. Aparatu w telefonie chciałbym móc używać i rano i po zmroku, także jak na flagowce z połowy 2016 r. – blado wypadają oba.

  • DanSlenders

   A który lepszy? :>

   • Wybrałbym P9 ze względu na cenę, design i to, że mimo wszystko zdjęć w dzień robi się zdecydowanie więcej:)

    • p9 robi gorsze zdjęcia, poza tym ma badziewną nakładkę…

     • DanSlenders

      Jak długo z niej korzystałeś?

     • Miesiąc. Od 1 czerwca to nadal ;-)

     • namo

      …oraz zerowe wsparcie producenta.

     • Damian R

      Ta… Zwłaszcza, że nawet średnia półka z zeszłego roku (p8 lite) dostała androida 6.0 szybciej niż ubiegłoroczny flagowiec Samsunga S6 czy Sony.

     • namo

      Nie wiem, nie mam Lite.. we flagowym P8 wypuszczono 6.0 z półrocznym opóźnieniem. Z masą błędów i ograniczeniem funkcjonalności(brak diody). Łatkę mam od wczoraj, sam ściągnąłem. Przez OTA pojawi się za miesiąc, dwa, trzy? Po łatce nadal funkcjonalność jest poniżej szajsungowego zetafona(fatalne automatyczne podświetlenie, fatalne wybiórczo działające powiadomienia na ekranie blokady).

     • Damian R

      Co do podświetlenia to nie wiem jak to wygląda u Ciebie, ja w swoim p9 lite jestem zadowolony – działa tak jak w iPhonie. Co zaś tyczy się powiadomień na ekranie blokady to są sposoby jak sprawić by działało tak jak trzeba. Tutaj niestety EMUI robi wszystko by oszczędzać baterię urzadzenia.

     • Mirosław Walczak

      P9 robi lepsze zdjęcia i ma najlepszą nakładkę. Wygląda nawet lepiej niż kafelki w Windowsie 10 Mobile. Windows i Lumie to dno w porównaniu do tego co było w 8.1. Mam Lumie 930 i to jest ostatni telefon z Windowsem. Mam w d… ich telefony i system. Spieprzyli najlepszy system i teraz powinni pójść na dno.

     • Marek Laser

      P9 ma slaby aparat tak napisal krzsztof styka

   • Lumia 950 XL

    • Rafalowski

     ciezko zyc z telefonem,ktorego system jest de facto martwy i prawdopodobnie nie bedzie mial oficjalnego wsparcia.

     • jak nie ma oficjalnego wsparcia? wczoraj dostał oficjalne aplikacje Steam, VLC, i nowego Messengera, chyba pomyliło Ci się z WP8.1

      ten system ma co tydzień nowe buildy testowe

     • Tomasz G.

      i na testowych sie kończy ;)

    • Tomasz G.

     Iphone oczywiście ;)

 • Lelo

  Barwy zdecydowanie naturalniejsze w G5. P9 aż kłuje po oczach magentą. Tyle że aby to zobaczyć
  to trzeba posiadać chociażby namiastkę skalibrowanego monitora a nie oczojebne LG’ki i inne szajsungi
  klasy supermarket. A pani “testerce” proponuję zgłębić wiedzę z dziedziny fotografii, postrzegania barw itd.
  zanim zacznie publikować publicznie “pseudofototestytesty”….
  “W przypadku zdjęć nocnych te z G5 mogą się podobać bardziej ze względu na to, że są nieco jaśniejsze, a P9, przez wzgląd na swoje parametry, robi zdjęcia ciemniejsze.”
  Takich bzdur i herezji się po prostu czytać nie da…. Jakież to niby parametry wg pani “testerki”?
  Wg. mnie G5 naturalniejsze barwy, P9 szerszy kąt widzenia. `Tyle że barwy można korygować podczas obróbki raw, a dodatkowych stopni kąta widzenia już się nie doda…

  • …ano takie parametry jak ciemniejsza przesłona f/2.2 vs. f/1.8 w LG

   • Lolo

    Jeśli już to nie “przesłona” tylko przysłona (od przysłaniać, przesłoną jest np.dekielek na obiektyw w aparacie) -i nie ciemniejsza a większej liczbie…
    Poza tym to nie ona jest podana tylko światłosiła obiektywu czyli jego jasność.
    Po ludzku -LG posiada po prostu jaśniejszy obiektyw.
    Tyle że wpływu na jasność prezentowanych gniotów-zdjęć to on raczej nie ma w tym wypadku.
    Aby tak było ekspozycje powinny być wykonywane z tym samym czasem
    naświetlania przy tej samej czułości iso.
    A tak nie było bo są pstrykane na auto. Kpina.
    Zdjęcia z LG są jaśniejsze bo POMIAR ŚWIATŁA w tych samych warunkach ustawiał dłuższy czas naświetlania dla LG.
    Można powiedzieć że G5 inaczej mierzy światło -próbuje “wyciągać” coś z cieni
    kosztem prześwietleń, P9 bardziej zachowawczo chroni światła dając w zamian bardziej
    mroczne ciemne partie obrazu.
    Można wykonać tak samo jasne zdjęcia czy to przy obiektywie f1.8 czy przy przysłonie f16
    Kluczem jest CZAS NAŚWIETLANIA i ustawiona CZUŁOŚĆ iso.
    Kłaniają się TOTALNE PODSTAWY zasad fotografii których znajomości tutaj brak.
    Stąd wypisywanie takich farmazonów, ludzie te głupoty podchwytują,
    biorą jako pewnik -bo w internecie tak pisało, bo testerzy napisali że “przesłona”
    jest ciemniejsza…
    Ciemna jak tabaka w rogu -to jest osoba która na portalu opiniotwórczym,
    wbrew zasadzie “nie potrafisz nie pchaj się na afisz” robi z siebie idiotę,
    a czytelnikom wodę z mózgu.
    Trochę szacunku dla osób które szukają wiedzy i informacji a nie papki
    wyssanej z palca przez domorosłych specjalistów od testów.

    • namo

     “Przesłona” to również jest prawidłowe określenie. Polecam słownik ;-)

    • Damian R

     Masz sporo racji, ale mógłbyś wyrażać swoją opinię w nieco bardziej kulturalny sposób.

     Ponadto nie wiem po co tak bardzo się czepiać – to i tak tylko matryce wielkości główki od szpilki i nie ma co zbyt wiele od nich wymagać.

    • Mirosław Walczak

     Właśnie o to mi chodziło:) Tak powinni testować te aparaty w smartfonach, ale komu by się chciało latać ze statywem i robić zdjęcia. Takie testy można od razu wyrzucić do kosza.

 • Kate’s admirer

  Czy to tandetne wyostrzanie da się wyłączyć czy taka kupka już jest nawet w RAWach?
  Nokia 808 Pureview bije te telefony na głowę pod względem fotograficznym.

  • Damian R

   Większa matryca i pixel binning robią swoje. Nic dziwnego, że bije po dziś dzień konkurencyjne rozwiązania. Do tego filtr szary (fizyczny!), który nie raz się przydaje. Ale królowa jest tylko 1 :)

 • Hazelnut

  W mojej opinii Huawei robi lepsze zdjęcia, ma on lepszy kontrast, naturalniej oddaje kolory i wydaje mi się że nieco lepiej ostrzy od LG. Za to interface aplikacji aparatu w Lg jest bardziej przejrzysty.

 • Na miniaturach wygrywa Huawei P9. Przy bliższym przyjrzeniu się jakość p9 w stosunku do g5 jest katastrofalna z uwagi na mniejszą matryce i ciemniejszy obiektyw.

  Liczę na to, ze kiedyś zamieścicie tu test fotograficzny z Lumią 950 XL. tak dla porównania. Żeby miec punkt odniesienie w świecie androida, że jest coś co robi lepsze zdjęcia od S7…

  • Mirosław Walczak

   Nie robi lepszych zdjęć od S7 tylko porównywalne. Nie wychwalaj tak Lumii bo poza aparatem nic w niej nie ma. Może ktoś je kupi jak będą miały androida.

 • michal nowak

  a ktory szybciej i celnej ostrzy w trudnych warunkach oświetlenia?

  • namo

   Nikon.

  • Tomasz G.

   S7

 • bruderk

  Powiem tak nie kupujcie P9! na początku bardzo go chwaliłem, ale po kilku dnach użytkowania pojawiła się rysa na lewym obiektywie, a bardzo dbam o telefon i uważam na niego, w żadnym telefonie wcześnie mi się to nie przydarzyło. Przez to ma problemy z łapaniem ostrości, w telefonie tej klasy który ma zasłynąć aparatem zasłanianie tak tandetnym plastikiem to przesada, własnie mi odpowiedzieli, że mi go wymienią za 450 PLN, dziękuję bardzo, po prostu ostatni Huawei i już.

 • Rafalowski

  huawei wygrywa nie dlatego ze aparat ma na rownie dobrym poziomie co g5 ale i inne parametry ma znacznie lepsze niz g5 ,ktora okazuje sie porazka LG.niestety jakosc wykonania g5 to kpina, za te pieniadze nie powinno miec to miejsca. ekran jest zupelnie ciemny wiec praca na zewnatrz prawie nie mozliwa lub bardzo uciazliwa, czytnik lini papilarnych u Huaweia to majstersztyk no i cena duzo bardziej zachecajaca.

 • ader

  może do okulisty się udajcie zanim zabierzecie się za głosowanie .Ponad połowa, to ślepi czy co ? a moze macie monitory LCD z biedy ? G5 lepsze zdjęcia robi nieznacznie ale lepsze ,choć nieco inne.

  • Arron

   Co za jak to po ang. Moron… sam sobie zaprzeczasz wyzywając ludzi od ślepców bądz słabycg monitorów a z drugiej mówiąc że nieznacznie lepsze co przekłada się na postrzeganie jakościowe przez większą próbę odbiorców. Niech zgadnę masz chcesz kupić lg g5

 • Mr Foto

  Ludzie naprawdę nie mają pojęcia, o czym mówią/piszą…
  Od dawien dawna najlepszym “testem” szczegółowości aparatu są zdjęcia flory i/lub włosów i/lub sierści. Macie dwa zdjęcia obok siebie. Przesuńcie suwakiem od lewej do prawej, patrząc na elementy przyrody (drzewa, trawę, liście) i odpowiedź macie jak na dłoni. Liczba szczegółów w P9 jest przyzwoita, natomiast w LG wygląda to jak zielone wymiociny. Nie dostrzeżecie źdźbeł, żadnych liści, nic – wielka zielona maź z ciemniejszymi plamami. Naprawdę tego nie widzicie??
  Temperatura barwowa to wartość trzeciorzędna – w byle programie lub edytorze online możecie to zmienić w 5 sekund. A liczby szczegółów nie odzyskacie. Papka będzie papką.
  Oczywiście, w ciemności P9 wypada gorzej pod względem wpuszczanego światła, ale i tak lepiej sobie radzi z krawędziami (spójrzcie na cyfry na zdjęciu domofonu czy na wyświetlacz radia na zdjęciu z bucikiem).
  Odpowiedź jest jedna – w ogólnym rozrachunku P9 ma o kilka klas lepszy aparat, mimo iż mógłby mieć szkło o większej jasności. No ale nie można mieć wszystkiego.

  • That “oskiqq” Guy

   A słyszałeś o czymś takim jak głębia ostrości? Bardzo pożądane dla fotografa … i właśnie g5 to ma, a p9 jeszcze długo będzie w tyle. ;-) Do tego zauważ, że w g5 ustawieniami obniżono jakość, żeby “dorównać” do bieda p9. Dodaj do tego drugi aparat szerokokątny i masz ekstra telefon.

 • Aż się prosi o porównanie P9 z Lumią 950 XL

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona