Fotograficzne porównanie: Samsung Galaxy S7 vs Huawei P9

Samsung Galaxy S7 – najlepszy fotograficzny smartfon pierwszego kwartału 2016 roku. Huawei P9 – najlepszy fotograficzny smartfon drugiego kwartału 2016 roku*. Przy pierwszej okazji, jaka mi się przydarzyła, postanowiłam porównać ich aparaty. W skrócie porównanie to mogę podsumować jednym zdaniem: oba są świetne i… oba mają swoje wady.

Podejmując decyzję odnośnie zakupu konkretnego smartfona, największą rolę odgrywają następujące czynniki (kolejność w tym przypadku bez znaczenia): czas pracy baterii, wzornictwo, obecność dual SIM, cena i aparat. Dobry aparat oferuje praktycznie każdy smartfon, jaki aktualnie pojawia się na rynku. Świetne aparaty natomiast to już domena flagowców. W zeszłym roku królował Galaxy S6 (Note 5) i LG G4 (V10 z rozbudowanym manualnym trybem wideo). W tym natomiast już sam początek roku pokazał, że możemy się spodziewać naprawdę rewelacyjnych zdjęć pochodzących z naszych telefonów.

Samsung Galaxy S7, Huawei P9, HTC 10, LG G5 – każdy z nich oferuje aparat na najwyższym poziomie. Co więcej, z każdym z nich miałam już okazję się chwilę zapoznać i zrobiły na mnie bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Ale tak naprawdę dopiero dłuższe testy, w tym porównawcze z innymi modelami, mogą pokazać, który z nich jest najlepszy. Na HTC 10 i LG G5 muszę jeszcze trochę poczekać, a tymczasem mam w swoich rękach Galaxy S7 i Huawei P9, dzięki czemu mogę Was zaprosić do fotograficznego porównania obu modeli.

Na papierze parametry aparatu S7 miażdżą P9 – spójrzcie:

 • Samsung Galaxy S7: 12 Mpix, Sony IMX260, 1,4 mikrona, f/1.7, .jpg i RAW, OIS, 4032 x 3024 pikseli,
 • Huawei P9: dwa obiektywy, 12 Mpix, Leica, 1,25 mikrona, f/2.2, .jpg i RAW, 3968 x 2976 pikseli.

A w praktyce… zobaczycie nieco niżej.

Aplikacja aparatu i szybkie uruchamianie aparatu

W obu urządzeniach mamy możliwość szybkiego uruchomienia aplikacji aparat. W S7 wystarczy dwukrotnie kliknąć w przycisk Home, z kolei w P9 – dwukrotnie przytrzymać klawisz ściszania (Vol-). W obu modelach włączanie aplikacji jest błyskawiczne i tak naprawdę trudno wskazać, który z nich robi to szybciej.

Jeśli pod uwagę weźmiemy samą aplikację aparatu, do obu trzeba się przyzwyczaić. Ich układ i rozmieszczenie poszczególnych funkcji jest nieco inny. Przykładowo – tryb profesjonalny w P9 włącza się przez przeciągnięcie w lewo małej belki znajdującej się tuż przy spuście migawki, a w S7 trzeba przejść do trybów i dopiero tam sięgnąć w kierunku trybu pro, czyli wykonujemy jeden ruch więcej.

Pod względem dostępnych trybów (w S7 osobna zakładka, w P9 – wyciągamy je od dołu) oba modele wypadają dobrze. W S7 mamy: auto, profesjonalny, wybiórcze pole ostrości, panoramę, kolaż filmów, emisja na żywo, powolny ruch, wirtualne zdjęcie i jedzenie; w P9: zdjęcie, monochromatyczny, upiększanie, film z makijażem, HDR, wideo, malowanie światłem, panoramę, znak wodny, zwolnione tempo, tryb poklatkowy, notatkę audio, rozpoznawanie dokumentu i rewelacyjny tryb nocny.

Z ciekawszych rzeczy warto zwrócić jeszcze uwagę na możliwość sterowania głosem w przypadku obu smartfonów i robienie zdjęć przez dotknięcie ekranu oraz na dodatkowe funkcje – w S7 sterowanie gestami i robienie zdjęć przez dotknięcie czujnika pulsu, natomiast w P9 –  wykrywanie uśmiechu oraz wyzwalanie migawki przez czytnik linii papilarnych.

Huawei P9:

Samsung Galaxy S7:

Na następnej stronie duuuużo zdjęć porównawczych zrobionych P9 i S7.

*choć o to miano walczy z HTC 10 i LG G5

Komentarze

 • Maciej Szkudlarek

  P9 ma pulsometr?

  • Myślałam o czytniku linii papilarnych, a napisałam o pulsometrze. Dzięki!

 • Wskazanie na Huawei ze względu na rozpiętość tonalną i lepsze odwzorowanie barw. Samsung wprowadza więcej wyostrzania i przetwarzania obrazu kiepsko doświetlonego – ale nie do końca to mnie przekonało (nienaturalne efekty).

  • kolega chyba jest ślepy… proszę porównać np. zdjęcia nr 14… lepsza rozpiętość tonalna?!

   ps w rawach wygrywa jednak P9!

 • Wlad

  S7 ma mimo wszystko bardziej wyrównany aparat, ale ta żółć 2 ciemniejszych sceneriach, wyraźnie podkręcone kolory i porażkowe niebio czy też ogólna tendencja do przejaśniania zdjęć niestety mocno psują cały efekt. To naprawdę ten najnajlepszy aparat na rynku? Serio?
  Co do P9 – przysłona f/2.0-1.8 i byłoby znacznie lepiej, szczególnie w ciemnościach.
  Generalnie nie oddaje głosu

 • Szkoda, że nie zabraliście z sobą Lumii 950 XL… to by było ciekawe porównanie bo jak dla mnie te zdjęcia wyglądają tak sobie, nic nadzwyczajnego

 • xnay

  Dzięki za porównanie. Bardzo pozytywna jest informacja taka, że chińskie telefony są naprawdę godnymi rywalami reszty wielkich producentów. Może presja konkurencji spowoduje że flagowce innych firm za chwilę nie będą nam wciskane za 4 tys. zł (już 3 tysiące przekroczyliśmy). I nie będzie sytuacji jak teraz, że np HTC chce nam wciskać za 2999 zł zubożoną wersję HTC 10 (zgodnie z informacjami na ich FB).

 • Jak dla mnie wygrywa samsung , choćby przez samą szczegółowość i ostrość

  • wg mnie też, ale tylko dlatego, że w teście nie było Lumii 950 / 950 XL ;)

   • jestem ciekaw porównania ale wiadomo algorytmy lumi są bardzo dobre ,20 mpx też robi tam dobrą robotę.

   • Anty no life :)

    Może i 950tka dałaby radę, ale wiesz… to jej jedyny atut, a kupować coś, co nadaje się TYLKO do zdjęć to już lepiej kupić dobry aparat i rocznego flagowca. Sam miałem brać 950 xl… później zobaczyłem kilka testów, chwyciłem do ręki i pomyślałem ,ze ten telefon to kiepski żart.

    • zdjęcia z P9 przy 950 wyglądają o klasę gorzej…

     • Anty no life :)

      Tak tylko 950tka to…. tylko aparat i nic więcej. Wolny, słaba bateria, tandetnie wykonany ido tego ubogi Windows bez aplikacji… to juz wolałbym kupić lustrzankę.

   • rdf

    lumia byłaby jeszcze bardziej kolorowa i sztucznie wyostrzona.

   • Tomasz G.

    no i Iphone 6s, bo rozniósłby towarzystwo na strzępy ;)

 • |

  Być może P9 jest bliższy rzeczywistości, ale w 90% zdjęcia z Samsunga są po prostu przyjemniejsze dla oka. Cieplejsza kolorystyka, brak ciemnych, ponurych obszarów. Ma ładnie wyglądać, o to chodzi w fotografowaniu telefonami i Samsung to rozumie. Szkoda, że Huawei jakby trochę mniej, bo telefon ciekawy, nie powiem.

  • Wlad

   Samsung podąża automatem w kierunku Kowalskiego, który chce zrobić zdjęcie i zapomnieć. Ci, co szukają namiastki bardziej artystycznej fotografii oprócz trybu manualnego nie mają czego szukać w ich produktach i w ich przypadku lepiej sprawiłby się Huawei.
   Po prostu trzeba wiedzieć, czego się chce

   • niby tak ale własnie to są zdjęcia dla Kowalskiego, ci co chcą panować nad obrazkiem kupują coś z matrycą minimum 4/3 a najlepiej lustrzanke

 • Maciej Burdzicki

  Zagłosowałem na P9, bo mimo ciemniejszych zdjęć (a może dzięki temu) niektóre zdjęcia wydają się ostrzejsze niż w S7. Ogólnie aparaty bardzo sobie bliskie, ale na kilku zdjęciach wyraźnie widać, że Samsung przekombinowuje z kolorami. Idealnym aparatem byłoby połączenie jakości P9 z jasnością S7 (jakość podobna, ale jednak P9 ma bardziej wiarygodne kolory) ;)

  PS: W jakości RAW’ów P9 zdecydowanie wygrywa. Wciąż jest oczywiście ciemniejszy, ale wychwytuje więcej szczegółów i jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów, więc dla profesjonalistów, pasjonatów, użytkowników średnio zaawansowanych i samozwańczych profesjonalistów P9 będzie lepszym wyborem.
  Jako przykład wstawię zdjęcie z powyższego testu, gdzie P9 deklasuje S7 (tylko w tym jest aż taka różnica, niemniej jednak byłem pod ogromnym wrażeniem).

  P9:
  http://www.tabletowo.pl/wp-content/uploads/2016/04/por%C3%B3wnanie-s7vsp9-RAWj-13p.jpg

  S7:
  http://www.tabletowo.pl/wp-content/uploads/2016/04/por%C3%B3wnanie-s7vsp9-RAWj-13s.jpg

  Trzeba zbierać pieniążki i łapać się za Chińczyka :D

 • Gus

  Huawei bije Samsunga na głowę balansem bieli, zwłaszcza w świetle żarowym. Jedynie z tym dziwnym światłem na basenie lepiej poradził sobie Samsung.
  Po zdjęciach Samsunga widać, że są potraktowane jakimś algorytmem, mającym zwiększać rozpiętość totalną – coś jak d-lighting w Nikonach. Jak dla mnie, często wygląda to nienaturalnie.

  • ale łatwiej poprawić bw, niż wyciągnąć detale których samsung ma sporo więcej. Jak dla mnie w ogólnym rozrachunku wygrywa samsung

  • kolo

   balans bieli można poprawić w RAW, jak można mieć tak niską wiedzę?

 • Anty no life :)

  Szczerze? Według mnie jednak w większości lepiej na S7, co mówiąc szczerze dziwi i wręcz zasmuca… Dali 2 obiektywy, chwalili się, że będzie wypasa, a w dzień zdjęcia często nie ostre, w gorszych warunkach duża przewaga S7. Liczyłem na P9, jakby czasem G5tka mnie zawiodła, ale po tym widzę, że już nie mam wyboru… Huawei ma potencjał, ale niestety samsung tutaj lepszy.

 • bruderk

  Nie będę tłumaczył dlaczego P9 uważam za lepszy, bo to będzie nie kończąca się polemika, ale jak komuś zależy głównie na aparacie, to nawet gdyby nie był lepszy to nie warto za samsunga płacić 800 więcej. A w kwestii marudzących o nasyceniu kolorów, mam pytanie do Kasi, w P9 można zmieniać nasycenie kolorów robionych zdjęć, w jakim trybie były robione te zdjęcia?

  • Te ustawienia były domyślne, czyli na 0.

   • Anty no life :)

    Kasiu, a Ty co sadzisz? Ktory lepszy aparat wedlug Ciebie? Jak tam bateria w P9? Masz powyzej 4 godzin Sot? :)

    • Bateria się “ułożyła” i wyciąga lepszy czas pracy niż wcześniej. Ostatnie SoT: 3:45, 4:22, 5:08, 5:56, 4:31

     • Anty no life :)

      No to ładnie:) Spore rozbieżności, ale to pewnie zależy od użytkowania.
      Bedze to twój nowy telefon?:) Ja wciąż czekam na g5… miał byc dziś, ale znów przesunęli dostawę na 27go kwietnia… zaczynam się zastanawiać nad p9+

     • To już jest mój nowy telefon :P Ale nie wiem jeszcze czy z nim zostanę. Na razie na pewno tak.

     • Anty no life :)

      haha to fajnie, lepszy niż s6E+?:) Prosze, powiedz mi… jaka jest różnica między p9 a p9+? chodzi mi o kwestie wizualne? Interesuje mnie tylko złoty kolor. Jeśli miałaś dostęp do wszystkich, to czy w p9 plus przód jest biały czy złoty? Jest to szczotkowane aluminium i wygląda lepiej niż p9 plus? Szukam jakiejś alternatywy, gdybym czasem zrezygnował z tego G5 (denerwują mnie opóźnienia w dostawie).

     • S6e+ sprzedałam przed polską premierą S7e ;)

      Złota wersja to ta, którą trzymałam w rękach na tym wideo? Jeśli tak, to jest złota z przodu ;)
      https://www.youtube.com/watch?v=Dkdk6UUWRWM

     • Anty no life :)

      No to był chyba dobry deal:) Hmn… tak, chyba to jest złota, tylko coś… mało złota w złocie:P Ogólnie wszędzie są p9 tki, ale już o p9 plus ciężko:)
      Powiem szczerze, że ciężki wybór się robi między g5 a p9 plus. https://uploads.disquscdn.com/images/4620313202c6dbc3d2d0c88845cc2aa654499ebd2da35a0ecb4be22680a36c83.jpg Na tym zdjęciu p9 plus w wersji tytanowej wygląda świetnie, ale na innych już nie tak bardzo. Hmn… co tu brać?:D

     • Plus ma być dopiero koło maja, więc musiałbyś jeszcze dłużej poczekać.

     • Anty no life :)

      Niby tak, jednak jeśli do końca tego miesiąca nie wyślą mi mojej g5 tki to i tak go nie odbiorę…;/

     • maniek122112

      Dostałaś czy kupiłaś ;)

     • Dostałam na premierze w Londynie

     • maniek122112

      W takim razie Katarzyno wyrazy szacunku za obiektywizm ,z lekką tylko nutą wdzięczności do producenta;). Ale czym to jest w porównaniu do przesłodzonych – miejscami prowadzących do odruchów wymiotnych – tekstów konkurencji. Szacun !

     • Dzięki :-) Ale pamiętaj, proszę, że ja zawsze zachowuję obiektywizm – niezależnie od tego, czy coś dostaję, czy ktoś mi za coś płaci, czy piszę sama z siebie. Tak już mam. Co niekoniecznie dobrze się odbija na zarobkach, bo nieprzekupność to chyba słaba cecha w dzisiejszych czasach ;)

      Ale nie zamierzam tego zmieniać.

      PS. Aha, zapomniałabym: do Londynu poleciałam na własną rękę, nie z ekipą zaproszoną przez Huawei, więc o żadnej “wdzięczności” nie ma tu mowy.

     • maniek122112

      Zapamiętam, chociaż już wcześniej odniosłem takie wrażenie. Dlatego zacząłem Was czytać i raczej tak zostanie :)

     • Oby! Mam nadzieję :)

   • bruderk

    Dzięki, więc kolory można jeszcze ożywić :), ja już i tak zamówiłem P9 :)

    • Nie będziesz zawiedziony :)

     • bruderk

      Dzięki Kasiu, ale miałem na myśli coś co jeszcze można ustawić, nie pamiętam jak to się w menu tym rozwijanym od prawej nazywało, nie mam czasu szukać w recenzjach, ale chodziło coś gdzie były jakby gotowe ustawienia kolorów pamiętam, że jedno z nich nazywało się vivid, czy jakoś tak, w sumie może mało istotne, chociaż może nie którym się przydać :) dzięki za odpowiedzi :)

     • Pewnie o tym mówisz. W recenzji będzie o tym nieco więcej. W jaskrawych barwach wszystko fajnie wygląda, bardziej nasycone są kolory (czasem przesycone i nienaturalne), ale i dodaje winietę, co niekoniecznie jest pożądane.

     • Przykład pierwszy z brzegu:

     • Anty no life :)

      To z prawej wygląda lepiej – to te jaskrawe barwy?

     • Tak.

     • Anty no life :)

      fajne to :) Chyba nie odbiorę g5 do czasu gdy oba wylądują na półkach:)

     • dodaje winietę i sprawia, że znikają ludzie ;)

     • bruderk

      Tak, o to chodziło :) dzięki jeszcze raz :)

   • Anty no life :)

    Dopiero teraz dokładnie przyjrzałem się wszystkim zdjęciom. Na pierwszy rzut oka, w większości widać jednak przewagę S7 (szkoda), ale zastanawiam się, jak zdjęcia były robione? W obu był tryb automatyczny, czyli nic nie zmieniane? Widze, że mamy w P9 opcje typu retusz zdjęć, czy tryb kolorów (ten tryb filmowy), czy to jakoś w znaczącym stopniu może wpłynąć na jakość zdjęć?
    Czasem widać, że p9 nie do końca łapie ostrość – czym to jest spowodowane?
    Generalnie… coraz bardziej mi się podoba :) Co byś mi poleciała i dlaczego? Między G5 a p9/p9 plus oczywiście :)

  • Anty no life :)

   Dlaczego uważasz P9 za lepszy? Pytam ponieważ, mimo iż zamówiłem już Lg g5, to dostawa się przedłuża i zastanawiam się też nad P9 ale w wersji PLUS.
   Jaka jest przewaga aparatu p9? można jakoś poprawić jakość zdjęć, w stosunku do tych zamieszczonych?

   • bruder2

    Nie znam się na tym od strony technicznej, po prostu zdjęcia z P9 widziałem na wielu portalach i wydają mi się naturalniejsze i szczerze mówiąc mówiąc może poza dwoma nie widzę w ciemnych scenach większego szumu na nich, jakoś nigdy nie odpowiadały mi produkty samsunga, zawsze sztucznie podkręcony kontrast i kolory, czy to aparat czy wyświetlacz czy telewizor. Być może wersja sprzedażowa jeszcze się poprawi bo chyba faktycznie, tu cytuję za innymi, jpg ma za duża kompresję w P9, tu moje pytanie do Kasi jaka jest różnica w rozmiarze plików RAW i jpg z tego samego ujęcia? I czym najlepiej później skompresować szybko pliki z RAW do jpg według własnych preferencji? Pytam bo dopiero zacząłem się tym interesować, może ktoś pomoże? Jeżeli chodzi o G5 to widziałem, w testach że dosyć rozmazuje zdjęcia w słabym oświetleniu jak ktoś się ruszy i chyba najbardziej z całej tej trójki. Też początkowo myślałem o G5 bo miałem G3 i byłem z niego bardzo zadowolony. Z tej trójki wybrałem P9 bo chciałem dobry aparat, a w życiu nie odpaliłem an telefonie żadnej gry, nie fascynują mnie żadne benchmarki, układy graficzne itp, wiec nie widzę sensu płacić za tamte telefony więcej, a do tego ten uważam za najładniejszy :) na koniec mam pytanie dlaczego TABLETOWO zablokowało moje komentarze?

    • .jpg waży 4,4MB, RAW – 22,5MB. Zapisywać najlepiej imo warto w Adobe Camera Raw.

     A co do komentarzy – nie rozumiem? Gdzie zablokowaliśmy?

     • bruderk

      Jak pisałem z poprzednim nickiem i mailem wyświetlała mi się na czerwono informacja, że nie mogę mieścić komentarza bo Tabletowo mnie zablokowało, trochę się zdziwiłem :) ja taki wierny czytelnik :)

     • bruderk

      A teraz już tego nie było :)

    • Anty no life :)

     Pogadamy jutro, bo ja tez wlasnie sklaniam sie powoli w strone P9, ale tylko wersji plus. Musze miec g5 w rece zenim podejme decyzje. Tez jestem ciekaw tej kompresji.
     Doscus mogl co zablokowac komentarze jesli masz jakies linki:)

     • bruderk

      Oki nie ma sprawy, jak coś chętnie podzielę się refleksjami, ale tu nie miałem wątpliwości :) co do wyboru :)

     • Anty no life :)

      Znalezłem taki komentarz: “Prawdziwą potęgę aparatu w P9 widać, gdy weźmiemy zdjęcie w DNG i zapiszemy do JPEG (bez dodatkowych obróbek), bo wtedy zapisze nam się w pełnej, a nie ograniczonej jakości. O ile zdjęcia z automatu zapisane w JPEGu są bardzo dobre, o tyle te zapisane ręcznie są po prostu genialne. Dużo więcej szczegółów i jeszcze lepsze oddanie kolorów.
      Mam nadzieję, że w najbliższych aktualizacjach Huawei zmniejszy stopień kompresji (najlepiej jakby dał w pełnym rozmiarze JPEG, w końcu do dyspozycji są 32GB + ewentualne microSD do 128GB) i umożliwi zapisywanie B&W w DNG. Przy pełnej jakości zdjęć P9 zjada nawet S7”. Słowem… nie ogarniam :) Nie miałem nigdy sprzętu z możliwością zapisu w RAW. Jak to działa i w jaki sposób poprawia jakość zdjęć?:)
      Dlaczego nie miałeś wątpliwości co do wyboru P9? Dlaczego nie np Lg g5 czy Htc 10?

     • bruderk

      1 ze wzgledu na cenę, chociaż na tamte mógłbym sobie też pozwolić, ale nie lubię przepłacać
      2 wygląd, to już kwestia indywidualna mnie się najbardziej podoba
      3 jakość zdjęć, subiektywnie mnie się podobają bardziej i np widziałem zdjęcie nocne na ulicy gdzie człowiek w ruchu nie był rozmazany a w g5 owszem, mam zamiar właśnie raczej zapisywać zdjęcia w rawach i później sobie przerabiać, chyba że huawei poprawi ta kompresję
      Na minus brak OIS, ale w zdjęciach nie widzę żeby to przeszkadzało, jak masz zamiar dużo video kręcić to faktycznie lepiej wypadnie g5 albo s7, ja kręce mało video więc mnie to nie przeszkadza

     • Anty no life :)

      Ok, I see your point, że tak powiem :)
      Cene całkowicie odpuszcza, bo jeśli wezmę p9 to tylko w wersji + i to pewnie też wyjdzie ok 3 000, ale będzie amoled, większy ekran i lepsza bateria.
      Właśnie ten wygląd i wykonanie… Mam Note 4 i huawei ma bardzo podobną bryłe, a G5 będzie zupełnie inny. Niby G5 ciekawszy, ale cholera wie jak będzie z tym wykonaniem… jak mi po miesiącu farba odpryśnie, to chyba się wkurzę:D Także kolejny dylemat.
      Na plus dla G5 ten szerokokątny obiektyw, snapdrago, AOD i wymienna bateria, ale pytanie, ale pytanie czy normalne zdjęcia nie będą gorsze… Widziałeś gdzieś porównania zdjęć G5/P9? Wydajnościowo powinno być podobnie, bo mimo iż w antutu (które w sumie o niczym nie świadczy, kirin wyciąga 1/3 mniej), to w speed testach jest na poziomie g5.
      “mam zamiar właśnie raczej zapisywać zdjęcia w rawach i później sobie przerabiać, chyba że huawei poprawi ta kompresję ” – o co chodzi z tą kompresją? Jak zapisuję w Raw, to mam 2 kopie zdjęcia (1 jped i Raw) na telefonie? Czym to tak w ogóle się różni?

     • bruderk

      Też się na tym dokładnie nie znam, jak dokładnie przebieg kompresja, ale z grubsza chodzi o to że RAW waży dużo więcej bo ma więcej informacji a skompresowanie go daje mniejszy rozmiar ale za to traci się cześć informacji zapisanych w pliku

     • Anty no life :)

      Ok, ale czy zapisanie w formacie raw, daje lepszą jakośc zdjęcia?

     • Samo zapisanie w RAW nie daje nic, jeśli nie jesteś w stanie wykorzystać tego potencjału w programie graficznym jak choćby Photoshop. Choć samo otwarcie RAW i zapisanie w jpg choćby w Adobe Camera RAW daje już swoje efekty.

      Poczytaj o RAWach w fotografii, warto :)

     • Anty no life :)

      Dzięki Kasiu, poczytam z pewnością :) Wybierając format RAW, zapisuje mi się tylko 1 zdjęcie na telefonie? Czy jest tez kopia w jpeg?
      Ten adobe camera RAW to jest na andka?
      Tak się napaliłem na ten RAW, a nawet nie wiem, czy jest w G5:D

     • Zapisują się dwa zdjęcia – jpg i RAW.
      Adobe Camera Raw jest na Windowsa. Program desktopowy. Poczytaj.

      W G5 też jest możliwość zapisywania zdjęć w RAW

     • Anty no life :)

      Dzięki Kasiu, jesteś amazing – tylko w tym pozytywnym znaczeniu, nie jak apple :)

     • Dzięki :)

     • Maciej Burdzicki

      Gdzieś widziałem jakiś test G5 i ponoć jakość jest na poziomie G4, czyli oczywiście świetnie, ale jednak bez progresu.
      Wyżej wytłumaczyłem kwestię RAW, a tu dodam tylko, że tak – jak ustawisz zapisywanie w RAW, to otrzymujesz 2 kopie (jedną w JPEGu, drugą w RAW).

     • Anty no life :)

      Czyli wedlug Ciebie zarowno zdjecia robine w dzien jak i w nocy beda wygladly lepiej na p9?

     • Maciej Burdzicki

      Ciężko powiedzieć. Nie jestem jakimś wybitnym specjalistą :D Słyszałem, że G5 jest nieco słabszy od S7, a jak wynika z testu – P9 i S7 są wyjątkowo godnymi siebie rywalami, więc pewnie P9 będzie lepszy. Tzn. nie wiem, jak w nocy, ale w dzień powinien być nieco lepszy. Z tymże wiesz, jak nie oglądasz zdjęć na jakichś dużych zbliżeniach, to nie zauważysz jakiejś specjalnej różnicy między P9, S7 i G5. Co najwyżej jeden może lepiej oddawać kolory od drugiego ;)
      Tak czy siak, aparat G5 na pewno nie jest zły, a rozwiązanie z szerokokątnym drugim obiektywem też jest dosyć ciekawe i na pewno znajdzie swoje zastosowania.

     • Anty no life :)

      Wciaz nie wiem co wybrac… z jednej strony G5 ma wlasnie szerokokatny obiektyw, snapa zamiast kirima, wymienna baterie i always on display… gdzie taki P9 plus bedzie mial przewage? Ciezko wybrac w tym roku:D

     • Maciej Burdzicki

      O, to mój komentarz :D RAW jest formatem bezstratnym, więc w przeciwieństwie do JPEGa zapisuje zdjęcia dokładnie takie, jakie są, bez żadnej kompresji.
      Różnica między zdjęciem, które P9 domyślnie zapisze w formacie JPEG, a zdjęciem RAW, które zapiszemy do JPEG jest taka, że zapisując zdjęcie samodzielnie możemy zdecydować się na najmniejszą możliwą dla jpega kompresję, dzięki czemu uzyskamy lepszą jakość, ponieważ na chwilę obecną zdjęcia, które P9 sam zapisuje w JPEGu mają ustawiony zbyt duży współczynnik kompresji, przez co nie oddają pełni możliwości aparatu :)

      Mam nadzieję, że rozjaśniłem ;)

     • Anty no life :)

      Czyli w skrocie mozna powiedziec, ze zdjeci robione w formacie RAW beda automatycznie lepsze niz jpeg? A jesli jest inny wspolczynnik komlresji niz w p9? :)

     • Maciej Burdzicki

      Współczynnik kompresji wpływa na to, jak bardzo waga zdjęcia (rozmiar na dysku) zostanie zmniejszony, a zatem jak bardzo utracona zostanie jego jakość (głównie szczegółowość, nasycenie kolorów). Im niższy współczynnik kompresji, tym bliżej JPEGowi do faktycznego wyglądu zdjęcia. Jeśli Huawei zmniejszy współczynnik kompresji jpegów w P9, to zdjęcia, które telefon automatycznie zapisuje jako JPEG będą zwyczajnie wyższej jakości :)

     • Anty no life :)

      Rozumiem, czyli jesli mamy np 2 takie same aparaty ale w jednyn jest maly wspolczynnik kompresji to juz nawet bez obrobki te zdjecia beda lepsze.
      Musze jeszcze poczytac troche na temat RAW. Lg g5 vs P9 plus… jeszcze sie nigdy tak dlugo nie zastanawialem nad kupnem telefonu:D

   • bruderk

    To ja się jeszcze raz wtrące, pewnie nie ułatwie Ci wyboru, byłem 100% zdecydowany na p9 i jak już pisałem priorytet dla mnie to aparat i wczoraj wpadłem na porównania nexusow 5x i 6p z s7, g5 iPhone 6 i byłem w szoku, Kasiu czy twoim zdaniem te dwa telefony robią faktycznie takie dobre zdjęcia jak pokazują to porównania na YT? Zakładam że miałaś z nimi kontakt, czy może ktoś inny je m i może coś powiedzieć?

    • gurken

     ja bym dorzucil lg g4 do tej gromadki – taki model wybrałem dla siebie (w budżecie mieściły się wszystkie modele do s7 edge – ale zdecydowałem się wydać 50% ceny s7e)

    • Anty no life :)

     Nexusow czy iphona nie biore nawet pod uwage:) Wybir jesli chodzi o flagowce jest tylko pomiedzy G5 i p9, gdzie w sumie przewaga p9 jest wykonanie i byc moze aparat i tylko dlategp jeszcze sie zastanawiam.

    • 1. wrzuć linka do tego filmiku

     2. zobacz sobie porównanie P9 vs Lumia 950 i też będziesz w szoku (allaboutwindowsphone. com/features/item/21389_Camera_phone_head_to_head_Lumi.php

 • rafal

  zdecydowanie samsung

 • Samuraj

  Balans bieli i tym samym kolory dopiero teraz widać jakie Samsung ma słabe. Brawo Huawei, a w zasadzie Leica.
  Natomiast zdjęcia ciemniejszych wnętrz to bezapelacyjnie wygrywa S7.
  Więc jeżeli ktoś imprezuje to kupuje S7, a jeżeli często robi zdjęcia plenerów, wakacji to lepszym wyborem będzie Huawei P9.

  • DzakSparou

   Leica nie ma tu nic do rzeczy, bo nie mają niemal nic wspólnego z tym aparatem, poza tym, że Huawei poprosiło ich o “błogosławieństwo” i żeby mogli dać ich logo obok :) To nie jest aparat produkcji Leica. W sumie jest to trochę mylące dla konsumentów… Ale skoro aparat dobry, to niech im będzie.

   • Samuraj

    Skąd masz te informacje ?

    • Tomasz G.

     czasami można sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Oprogramowanie – Huawei, sensor -1.25-micron Sony IMX286. Gdzie LEICA?

  • VMortens

   Zgadzam się. Zdjęcie w korytarzu hotelowym pokazuje przewagę Sammiego we wnętrzach – szumu zdecydowanie mniej. Sammy dodaje od siebie to zażółcenie, które może nie wygląda źle, ale na pewno nie jest naturalne.
   Niektóre nocne zdjęcia wyszły na P9, inne wolę z Samsunga.
   Na zdjęciach dziennych czasami widać denerwujące rozmycie w samplach z P9 – czyżby to kompresja do jpeg?

   • Niestety tak, wejdż na benchmark pl i poczytaj o P9.

 • Benizn

  Chińczyki nieźle sobie zaczynają radzić, jestem pełen podziwu. P9 robi bardzo dobre wrażenie w ogólnym rozrachunku. Szkoda tylko, że nie radzą sobie z oprogramowaniem – i w sensie wsparcia – i w sensie działania. Dla mnie z tegorocznych flagowców P9 to najciekawszy smartfon, ale jestem również bardzo ciekawy, co zaprezentuje Ooneplus ze swoją “Trójką”.

 • cysio

  P9 to taki odgrzewany kotlet. Honor 7 po tuningu i dwa razy droższy. Dopłacanie do lepszego aparatu 1200zł jest bez sensu. Lepiej wybrać S7, którego można już kupić w cenie P9

  o

  • Benizn

   A za 3 miesiące Honor 8 będzie takim P9 po tuningu :D Poza tym wiadomo, że jest droższy, bo flagowy, a dwa, że podatek od nowości robi swoje. W mobile wszystko jest teraz odgrzewanym kotletem ;)

  • Zadowolony18

   Haha a s7 to nie kotlet? Jeszcze jak widac, dosc mocno przypieczony i niesamowicie drogi.

 • Jacek

  Hej, bardzo jeszcze chciałem zobaczyć jak wyglądają zdjęcia jakichś małych obiektów z bliska i jaka jest minimalna odległość zrobienia takiego zdjęcia, oraz jak szybko telefony te łapią ostrość na te najbliższe obiekty – na przykład na gałązkę drzewa. Aktualnie testuję nexusa 6p i tam żeby zrobić zdjęcie pojedynczego elementu z bliska trzeba nieźle przechytrzyć aparat. Czasem okazuje się to zbyt trudne i człowiek się poddaje…

  Jeśli chodzi o te zdjęcia, które są w artykule, to widać sporą różnicę i można to uzasadniać sprzętowo, aby wyjaśnić pewne tendencje. Pierwsza sprawa to algorytmy – samsung agresywnie filtruje zdjęcia, żeby uwidocznić krawędzie. Do matrycy Samsunga wpada więcej światła kolorowego, stąd widać w nim więcej kolorów nawet przy słabym oświetleniu. Dla oka zdjęcie z tak nasyconymi barwami może się wydawać nienaturalne, ale matryca samsungowa właśnie tak je widzi (i gdybyśmy mieli tak czułe oko, to też pewnie byśmy przy zadanych warunkach tak widzieli). P9 zbiera dużo mniej kolorów. Właściwie można powiedzieć, że robi czarno białe zdjęcie (może nawet lepsze od samsungowego), a później stara się je wiernie pomalować za pomocą danych z aparatu rgb. Myślę, że tych kolorów mogłoby być nieco więcej, ale niekoniecznie tak dużo jak w samsungu. Zdaje się, że zbieranie światła matrycą monochromatyczną pozwala też lepiej zbalansować wszechobecne rozbłyski światła. Samsung radzi sobie z nimi dużo gorzej. Nie jestem profesjonalistą, ale jestem ciekaw czy ktoś potwierdzi moje teorie :)

 • bartolinio

  czy tylko ja nie mogę tych zdjęć z suwakiem otworzyć w nowym oknie?

  co do zdjęć: to mam problem jak zagłosować, z jednej strony zdjęcia z S7 są przyjemniejsze dla oka, z drugiej widać że są przekoloryzowane; zdjęcia z P9 jakby mniej przyjemne, czasem lekko ponure, ale za to mają kolory bardziej naturalne… zdjęcia nocne S7 też jakby lepsze, choć czasem zbyt mocno rozjaśnione…

  wybór jest ciężki, choć bardziej skłaniałbym się jednak w stronę Huawei… ale … przy dojściu do video, potwierdziły się wszystkie dotychczasowe obawy… S7 zjada P9 jak dorosły owczarek niemiecki parówkę, czyli jednym chapsem :D

  • Zdjęć z suwakiem nie da się otworzyć w nowym oknie – możesz to zrobić ze zdjęciami w galerii pod sliderami.

   • bartolinio

    a to ok
    tak czy siak pomysł z suwakiem jest świetny ;)

 • Andrzej

  Bardzo fajny bajer z tymi suwakami wielki plus!!!
  Teraz Tak Pięknie naturalnie odwzorowane ciemne pomieszczenia na plus dla P9 ale tylko jeśli chodzi o lampy wodę, bo gdy światła brakuje to widać szumy. Samsung faktycznie przekłamuje oglądając zdjęcia nocne mam wrażenie jak by ktoś je suwakami porozjaśniał. Zdjęcia w dzień będę się na pewno bardziej S7 podobały samsung już od S2 robi zieleń bardziej zieleńszą i niebo bardziej jaśniejsze ;) Tak juz mają ;)

 • Breen

  Oba telefony oferują względnie dobrą(jak na telefon) jakość zdjęć. Nie ma co ukrywać, że jest to kolejny przykład, że tanie aparaty kompaktowe nie mają już chyba racji bytu, bo po co kupować dodatkowy aparat, który poza zoomem optycznym nie oferuje nic nadto w stosunku do dobrego smartfona?

  Z racji, że parę dobrych lat siedziałem w branży foto, chciałbym zauważyć kilka kwestii, z których nie każdy może zdawać sobie sprawę.

  Co to to jest jakość zdjęcia? Na pewno szczegółowość obrazu, kolorystyka, dobry balans bieli, no i oczywiście.. ostrość? I tak i nie. Szczegółowość obrazu wcale nie jest tożsamy z ostrością,w takim sensie w jakim najczęściej większość osób to rozpatruje. Zgodzę się, że ostrość ma znaczenie kolosalne w stosunku do detali ale wynika to z ilości szczegółów, które jest w stanie zarejestrować optyka.
  Zarówno w Galaxy s7 jak i w P9 mamy do czynienia z typowym trikiem, który jest wykorzystywany w zasadzie przez wszystkich producentów. W przypadku obu tych smartfonów, a w szczególności w S7 widać efekt “halo”, który objawia się pojawianiem się “obwódek” w kontrastowych elementach obrazu. Świadczy to o “przeostrzeniu” obrazu w wyniku dużego podbicia kontrastu między pikselami. Nie jest to wcale pozytywny efekt. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że obraz jest jak żyleta, ostry.. jednak najczęstszym skutkiem tego typu przetwarzania obrazu jest.. spadek ilości detali w rejestrowanym obrazie. Widać to np. na zdjęciach http://www.tabletowo.pl/wp-content/uploads/2016/04/por%C3%B3wnanie-s7vsp9-23s-350×350.jpg . Na dalszym planie widać drzewa. W porównaniu z S7, P9 oferuje nieco więcej detali. Piszę nieco, ponieważ Huawei również przesadził z “ostrością”, jednak i tak wypada lepiej niż Samsung.

  Zwykle mało kto zdaje sobie sprawę, że podkręcając “ostrość” tak na prawdę zmniejszamy detale. podobnie działa to w telewizorach, gdzie w 99% przypadków pierwszą opcją do wyłączenia jest właśnie wyostrzanie obrazu. W samsungach trzeba ostrość ustawić na “0”.

  Mimo wszystko jakość zdjęć w tych telefonach stoi na dobrym poziomie, szczególnie stabilizacja obrazu w filmach robi wrażenie (S7).

 • Piotr Szendzielorz

  Świetne porównanie, brakowało mi go i czekałem na nie… jednak ostatecznie doczekałem się szybciej S7 :D
  A teraz widzę, że z mojego punktu patrzenia to był dobry wybór :)
  Kawał dobrej roboty! :)

 • Jarek kaczka

  Po ch*j tyle zdjęć, 3 obejrzałem i stwierdzam, S7 rozp****ala w pył, żeby to tylko była mała różnica to ok, ale to nie jest różnica, to jest k***a nokaut. Bije na łeb S7. Co z tego że w P9 leica jak nie ma startu z Galaxy

  • Zadowolony18

   Te jaskrawe nienaturalne kolory z S7 to nokaut? Czy jak to profesjonalnie nazwales, rozpier…w pyl? To nawet nie jest smieszne, to zalosne. Nie twierdze, ze S7 jest slaby ale nie przesadzaj.

   • Jarek kaczka

    Demolka tyle w temacie

    • ABC

     Przyjrzyj się zdjęciom w formacie RAW. Wtedy zobaczysz który sprzęt roznosi przeciwnika w pył. ;)

 • Giuly

  Ktoś mi może wytłumaczyć czemu na allegro można dostać s7 w cenie już od 2629 z vat, pl dystrybucji? Bo jeśli taka cenę brać pod uwagę to p9 chyba jest gorszym wyborem?

  • ABC

   A P9 pewnie kupisz za 2k lub taniej na allegro za jakiś miesiąc. ;)

  • Nawet za 2449 :)

 • Norbi

  Podobno P9 robi niesamowite zdjęcia nocne w trybie czarno białym.

 • Michal K

  Tak Troche z innej beczki.
  Czy wiadomo cokolwiek o wersji z 4gb ramu I 64gb pamieci ? Czy bedzie dostepna w polsce ?

  Ja caly czas czekam, bo chce tym razem kupic telefon z fantastycznym aparatem. Niestety Samsungi, dla mnie, wygladaja paskudnie, za to Huawei, czy ostatnie modele xiaomi lub elaphone maja super design.

  Zastanaiam sie jeszcze jak Huawei P9 wypadnie do HTC 10. Na DxO Mark dostal noty na poziomie s7 (88 pkt) – http://www.dxomark.com/Mobiles. Niestety nie ma jeszcze tam Huawei P9

 • michal k

  Bardzo ciekwe porownanie. nie jestem fotografem ale na wielu zdjeciach s7 wyglada jakby robil znacznie ostrzejsze zdjecia. nadal czekam i obserwuje bo chce nowy tel ale nie chce samsunga.
  zastanawiam sie czy w polsce bedzie dostepna wersja p9 z 4gb ramu, bo na razie nic o tym nie moge znalesc.
  Jako ciekawostke moge dodac ze leica nic lub prawie nic z,aparatem miala doczynienia. zrobil ja chinski producent Sunny. wystaczy wpisac w google i jest o tym ciekawy arykul.

 • anatol

  Mikro sensor w obu smartfonach powoduje, że nie powinniśmy rozpatrywać jakość zdjęć w sensie jakości zdjęć lecz w sensie “jakości zdjęć ze smartfona” . Zdjęcia z topowego smartfona Samsunga pod względem szumów reprezentują jakość aparatów kompaktowych Canona z przed 10-15 lat. I pisanie, że kompakty nie mają racji bytu to bzdura wierutna.

 • Antek

  Jaką optykę ? Kogo wy chcecie oszukać ? Te tzw. aparaty mają tzw. soczewki nieco większe od główki szpilki. Mogą służyć co najwyżej do wykonania fotki do Facebooka. Te fotki najlepiej wyglądają w rozmiarze 200 x 200 pixeli.

 • voyager

  Słabiutkie te fotki. Rozmyte i skompresowane. Alena fejsa ok. Z drugiej strony czy musze wydać 3,5 tysiaka aby zrobić fotkena fejsa.

 • Edytor12

  Ani jeden ani drugi smartfon nie ma porządnego telefonu. W ogóle S7 jest totalnie przereklamowany i w ogóle nie wart pieniędzy, które kosztuje. Ostatnio porównywałem działanie S7 z Umi Touch i osobiście odnoszę wrażenie że ten drugi kosztujący 800 zł jest co najmniej tak samo dobry jak nie lepszy. Ale potęga marketingu jest wielka

 • Arek Brak

  Większość zdjęć z P9 jest strasznie spłaszczona.
  A w jednym zamek wygląda jak by był otynkowany na gładko,a na samsungu widać że są kamienie!!
  Są również dużo mniej szczegółowe jak by za mgłą.
  Do tego w słabszym świetle już bez powiększania widać szumy.
  Jedynie niebo rzeczywiście fajniej wygląda na fotach z P9.
  Dosłownie parę zdjęć bardziej mi się podoba z p9 i wynika to tylko z tego że w S7 zostały prześwietlone.
  Osobiście uważam że P9 jest słabiutki.
  A wszystkie dyskusję o RAWach i późniejszej obróbce to kpina i ośmieszanie się.
  99.90% użytkowników którzy trzaskają foty z komórek chcę aby były po prostu w miarę możliwości dobre/udane.
  Przypuszczam że jedyną opcją edycji która używają jest kadrowanie.
  Jak ktoś będzie miał zamiar obrabiać foty to z pewnością weźmie ze sobą prawdziwy aparat.

 • Piotr

  Widzę, że tu sami specjaliści od fotografii. Dla mnie oba aparaty reprezentują podobny poziom. Jeden i drugi ma swoje zalety i wady. Proponuję zobaczyć testy w ciemno bez widocznej marki. Uważam, że Wasza ocena jest w oparciu o markę nie o to co widzicie.

 • Mariusz Kotwica

  Typowe lanie wody, że to jakieś hity fotograficznych smartfonów roku 2016, otóż fotograficzne to są Xperie serii Z, a te wynalazki nawet się nie umywają do Xperii np. Z3, że nie wspomnę o Z5 która to jest jedynym jakimkolwiek fotograficznych hitem 2016. Ten portal słodzi temu, kto robi przelew za reklamę, nic więcej, chwalą nawet Goclevera, dno i wodorosty.

  • Marcin Kokoszka

   Kiedyś słuchałem tych bredni o Xperii i kupiłem… Xperie mają może i dobre aparate ale oprogramowanie jest tak dziadowskie, że efekt końcowy jest porażająco słaby. Sposób w jaki rysują zdjęcia Xperie jest nie do przyjęcia.

   • mae

    Sony zawsze był to złom pod względem fotografii a z5 ze swojimi zepsutymi matrycami to już śmiech na sali.

 • bruderk

  Powiem tak nie kupujcie P9! na początku bardzo go chwaliłem, ale po kilku dnach użytkowania pojawiła się rysa na lewym obiektywie, a bardzo dbam o telefon i uważam na niego, w żadnym telefonie wcześnie mi się to nie przydarzyło. Przez to ma problemy z łapaniem ostrości, w telefonie tej klasy który ma zasłynąć aparatem zasłanianie tak tandetnym plastikiem to przesada, własnie mi odpowiedzieli, że mi go wymienią za 450 PLN, dziękuję bardzo, po prostu ostatni Huawei i już!

 • Daria Nowicka

  Zastosowany w Samsungu S7 przełomowy aparat 12MP Dual Pixel F1.7 OiS, duży rozmiar pikseli gwarantuje wspaniałe zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Warto przetestować go nawet w trudnych warunkach!

  —Ambasador Marki Samsung

 • Seb34

  Wow samsung nie zostawia szans P9. Gdyby jeszcze kolory samsung mial takie jak robi to P9…

 • Mariusz

  No cóż, oglądając RAW’y można to stwierdzić jednoznacznie. W świetle dziennym oba robią “niezłe” zdjęcia, ale ….. w miejscach “ciemniejszych” widać przewagę S7 i jego jasnego obiektywu (spójrzcie na zdjęcie 8 w okolicach wiszącej lampy). Chciałbym zobaczyć zdjęcia ze stabilizacją (tzn efekt drgniętej ręki). Niestety czasem i takie zdjęcia się zrobią, a powtórzyć ich się już nie da. Tryb nocny to przewaga S7, choć słyszałem że P9 robi rewelacyjne zdjęcia czarno-białe nocne, ale takie zdjęcia robi się rzadziej. No i ta masakra w trybie wideo na korzyść S7. Podsumowując P9 dałbym 7+, a S7 solidną 9.

 • Mariusz

  Czytając komentarze pozwolę sobie coś dodać jeszcze od siebie, mówicie o balansie bieli i kolorach ect. ale zauważcie że mając zdjęcia w RAW możecie sobie wszystkie parametry potem ustawić jak chcecie i P9 wcale tu w związku z tym nie ma przewagi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona