Ważne

Windows 8 RT na tabletach wybranych producentów

tablet microsoft surface

Jeśli mieliście nadzieję i już zbieraliście pieniądze do swojej świnki-skarbonki, by w tym roku kupić tablet swojego ulubionego producenta sprzętu, może się to być trudniejsze niż sądziliście. Jak się bowiem okazuje, nie wszystkie koncerny dostały zielone światło na tworzenie tego typu urządzeń z najnowszą wersją okienkowego (kafelkowego?) systemu Windows 8 RT, czyli w wersji na produkty z ARM.

Wydaje mi się, że Microsoft doskonale przemyślał strategię rozwoju rynku tabletów z Windows 8 RT, na którym chce, by jego Surface grał pierwsze skrzypce. Prawdopodobnie dlatego właśnie powstała lista wybranych producentów, których takowe urządzenia zobaczymy w tym roku na rynku.

Jak donosi Economic Times, każdy z dostawców procesorów mobilnych w pierwszej kolejności mógł zdecydować się na współpracę z dwoma partnerami-producentami, z którymi stworzą pierwsze produkty z Windows 8 i ARM. I tak, NVIDIA połączyła się z Asusem i Lenovo, Texas Instruments – z Toshibą, natomiast Qualcomm – z Samsungiem i HP. Warto jednak zauważyć, że ostatnia z firm jakiś czas temu miała wycofać się z chęci produkowania tabletów z Windows 8 RT i wybrać współpracę z Intelem – kto wie, może na miejsce HP wskoczy w takim razie Dell.

Pozostali producenci mogą się starać o licencję od Microsoftu podobno dopiero w styczniu 2013 roku.To z kolei oznacza, że targi CES 2013 już teraz zapowiadają się bardzo interesująco, a kolejna fala tabletów z Windows 8 RT powinna zadebiutować na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku (pierwsza od października bieżącego roku).

Warto przypomnieć, że rynkowa premiera Windows 8 będzie miała miejsce 26. października.

źródło

Komentarze

  • ainaruth

    Tu nawet nie chodzi o to, żeby na rynku zrobić miejsce dla Surface. Patrząc na to, co działo się z Windows Phone, MS chce raczej zadbać o jakiś poziom urządzeń z Windowsem. Tak żeby nie było tanich chińskich podróbek, z badziewnymi podzespołami, które psułyby wizerunek systemu (bo coś nie chodzi, bo się tnie, wiesza itp)

  • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

    Ja tam czekam na Windows 8 ale na tabletach z procesorem Intela. Się jednak pełnego Windowsa niż jego okrojoną wersję RT.

  • Xmen

    MIcrosoft 2 lata spóźniony jest z systemem na tablety, Intel z procesorami, gdyby to przełożyć na branże mororyzacyjną to byli by 20 lat do tyłu

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona