System operacyjny Windows 8 już 26 października

Tym razem krótko, lecz treściwie. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Microsoft wprowadzi na rynek system operacyjny Windows 8 w czwartym kwartale bieżącego roku. Dokładna data to 26 października, choć nie mamy pewności, czy dotyczy ona wyłącznie Stanów Zjednoczonych, czy też całego świata.

Steven Sinofsky, prezes działu zajmującego się systemem Windows i usługą Windows Live, podzielił się powyższą informacją tuż po premierze nowego pakietu biurowego Office 2013. Klienci będą mogli kupić Windows 8 na trzy sposoby: pobrać z Internetu niezbędne pliki instalacyjne (Microsoft zrezygnował z edycji pudełkowej!), zaktualizować obecny system (Windows XP/Vista/7) lub kupić urządzenie z domyślnie zainstalowanym oprogramowaniem: laptop, ultrabook lub tablet internetowy.

Windows 8 to system budzący kontrowersje. Dla jednych pomnik minimalizmu i dzieło sztuki, dla innych ewolucyjny krok wstecz. System wyposażono w interfejs Metro, na który składają się kafelki: różnokolorowe prostokąty i kwadraty mieszczące najważniejsze informacje o powiązanej aplikacji. Windows 8 będzie kompatybilny z urządzeniami wyposażonymi w podzespoły Intela (w wersji Pro) oraz ARM (w wersji RT). Tablety internetowe odegrają kluczową rolę w jego sukcesie, albowiem to je Microsoft uważa za prawidłowy kierunek rozwoju rynku. Można to zauważyć na każdej konferencji prasowej giganta z Redmond, gdy poszczególni mówcy prezentują nowości i aplikacje nie na supercienkim ultrabooku lub laptopie, a dotykowej ramce. Moją teorię potwierdza także fakt stworzenia Microsoft Surface, flagowego tabletu Microsoftu.

A wracając do tematu październikowej premiery… jak sądzicie: już czy dopiero?

via Engadget

Komentarze

 • Karollan87

  No przespali chłopaki z Microsoftu, przespali i Googlowa konkurencja wyrosła im pod bokiem, widać ktoś w końcu mocno tupnął nóżką w Microsofcie skoro w 1 rok się zebrali i nowego windowsika nam zrobili ALE…. przecież jeśli okroić Win8 o interfejs Metro to mamy taki Win7, Windows Store i Chmurę można by wprowadzić i tak niezależnie do wszystkich wersji Windowsa poczynając od XP (ewentualnie załatwić to jakimś Service Packiem), czyli czy Win 8 to naprawdę Win 8 czy tylko Win 7 SP2? Chyba to drugie a w takim razie odpowiedź na pytanie końcowe może być tylko jedna. DOPIERO w 4 kwartale 2012, to co najmniej o 1 rok za późno.

  • ainaruth

   Chyba jednak dodali nie tylko bajery, takie jak Metro zamiast menu start, ale także pogrzebali nieco w silniku systemu. Uruchamia się i działa wyraźnie szybciej od Win7.
   I niby czemu za późno? Na pecety Win7 już był bardzo udanym systemem, więc MS musiał potrzymać go trochę na rynku i na nim zarobić.
   To co MS przespał, to rozwój rynku smartfonów i tabletów. Tu jeszcze długo (jeśli w ogóle kiedyś to nastąpi) nie będzie mógł zagrozić pozycji iOS i Androida. WP7 okazał się marketingową klapą, a do tego nie będzie można aktualizować słuchawek poprzedniej generacji do WP8.
   Win8 RT to będzie eksperyment, który nie wiadomo jak się skończy. Tak czy inaczej nie może być traktowany poważnie dopóki Windows Store nie przekroczy pewnego poziomu liczby aplikacji, zwłaszcza gdy okaże się że zwykłe, desktopowe programy tam nie zadziałają.

   • Karollan87

    Pisząc o dacie wprowadzenia miałam na myśli rynek tabletów i smrtfonów, przecież po to właśnie powstaje Win8, gdyby nie urządzenia mobilne to o Win 8 usłyszelibyśmy w 2015 roku najwcześniej.

    A jeśli chodzi o Androida to jego czas skończy się 26 X 2012 roku. W 1 kwartale 2013 już nie będzie na rynku tabletu z wyższej półki, znanego producenta bez Win8, chyba, że w dualu zainstalowane dwa systemy.

    Cóż Win8 zapewni wymienność plików i oprogramowania między PC i tabletami a na to czeka świat. Tak jak procesor dwurdzeniowy otworzył rynek laptopów tak Win8 otworzy rynek tabletów. Sama czekam z niecierpliwością na pierwsze tableciki z nowym systemem :)

    • dreamerman

     Jaką wymienność oprogramowania? Oo.. każda aplikacja aby działała pod Windows 8 RT musi byc napisana od nowa z wykorzystaniem nowego Api WinRT (Win Runtime) programy napisane z wykorzystaniem Win32 Api nie będą działać na tym systemie (ale na desktopowym tak) Oczywiście promowane są języki CLI także najwyższej wydajności także nie będzie. Znająć życie coś pewnie z różnych Api powycinali (jak w przypadku Visty) ale to się okaże z czasem.
     Dodatkowo zaporowa cena, która nie pomoże w sprzedaży, jak można mówić, że tablet za 3tys będzie konkurować ze sprzętem po 1000zł.

 • Ten Pan na fotce powinien występować na każdej konferencji. Spokojny, wyluzowany, opanowany z miłym głosem. Balmer nie dość, że porusza się jak wielka stopa (zauważyliście?), to ma nieprzyjemny głos i spoconą mordę. No i ludzie go nie lubią.

  Nabijanie się z Apple, że nikt im nie kupi iPhone, to tak jakby nabijać się z użytkowników, że jednak idioci się znaleźli i kupili. Zawsze taki był ;D

  • patryks19

   Podzielam Twoje zdanie. Jak ten gość prowadził keynote to aż chciało się to wszystko oglądać. Jak wchodzi Balmer to mam ochotę przewinąć nagranie…

 • Przy okazji jak już spamuje, to mam dobrą i złą wiadomość. Dobra to taka, że nasz Transformer TF101 dostanie Androida 4.1, a zła (dla niektórych), to katastrofalne wyniki Noki ;)

 • AS

  Trudno się dziwić, że prezentacja odbyła się na tablecie. Obecnie to najbardziej seksowne urządzenie w tej branży. :)

  W artykule pada pytanie o zasięg premiery. Jestem przekonany, że premiera będzie ogólnoświatowa. Taka politykę prowadzi Microsoft już od dłuższego czasu. Tak był ogłaszany Windows 7.

 • barwniak

  Jeśli program aktualizacji zadziała to jest szansa na sukces Win8. Zobaczymy też jaka będzie cena OEM-a Win8 na stacjonarne. Niewątpliwie można powiedzieć, że dobra sprzedaż win8 będzie napędziła dobrą sprzedaż win 8 RT. W Polsce cena aktualizacji to z vat-em będzie około 200zł, co nie wróży szerokiego sukcesu. Ale w innych krajach gdzie podatki są niższe oraz zarobki wyższe te 39,9$ za update to niewiele.

 • trojuz

  hah na miniaturze myślałem że to Bruce Willis! :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona