Ważne

Recenzja tabletu Toshiba AT100. Niedoceniane urządzenie z wieloma złączami

tablet toshiba at100

Toshiba AT100 jest jednym z tabletów, na którego polską premierę trzeba było bardzo długo czekać. Nie wiem czy pamiętacie, ale po raz pierwszy mieliśmy okazję poznać to urządzenie już podczas styczniowych targów CES 2011 w Las Vegas, natomiast w sprzedaży w kraju nad Wisłą pojawił się dopiero w drugiej połowie roku. I choć Toshiba na targach IFA 2011 zaprezentowała już następcę tego modelu – AT200 – mimo wszystko postanowiłam przyjrzeć z bliska poprzedniemu tabletowi firmy. Tym bardziej, że jeszcze przed rynkową premierą wywoływał sporo emocji – zwłaszcza w momentach, w których Toshiba porównywała go do iPada 2 twierdząc, że jest od niego lepszy. Sprawdziłam czy tak faktycznie jest. Przed Wami test Toshiby AT100.

Zanim jednak przejdę do sedna, krótkie przypomnienie parametrów technicznych Toshiby AT100:
– ekran: 10,1”, 1280 x 800 pikseli,
– procesor: Tegra 2, 1GHz,
– pamięć RAM: 1GB,
– pamięć wewnętrzna: 16GB,
– system: Android 3.1,
– aparat: 5 Mpix,
– kamerka: 2 Mpix,
– WiFi 802.11b/g/n,
– GPS,
– Bluetooth 2.1,
– slot kart SD,
– wyjście HDMI (pełnowymiarowe),
– port USB (pełnowymiarowy),
– port miniUSB,
– waga: 765g,
– wymiary: 273 x 177 x 15,8 mm.

Pierwsze wrażenia

Po odpakowaniu przesyłki moim oczom ukazało się niewielkich rozmiarów pudełko (niewielkich jak na tablet z ekranem 10,1”), na którym widnieje render tabletu Toshiby. Nie dumając zbyt wiele nad jego wyglądem, otworzyłam i zajrzałam do środka. I tu spotkało mnie pierwsze rozczarowanie. Zawartość pudełka jest bardzo uboga. W zestawie, oprócz samego urządzenia, otrzymujemy jedynie podręcznik użytkownika, instrukcję na szybko zaznajamiającą z urządzeniem oraz ładowarkę. Próżno tu szukać ściereczki do ekranu, słuchawek, pokrowca czy nawet kabelka USB, dzięki któremu możliwe by było podłączenie modelu do komputera.

tablet toshiba at100

Samo urządzenie przy pierwszym kontakcie sprawia bardzo dobre wrażenie. Można by się spodziewać, że skoro w swoim wnętrzu skrywa Tegrę 2 i działa w oparciu o Androida Honeycomb, to jego design będzie bardzo podobny do rynkowych rywali. Tu pozytywne zaskoczenie – Toshiba postanowiła go urozmaicić (co prawda nie tak bardzo jak Sony w Sony Tablet S, ale zawsze coś…). Tablet, w przeciwieństwie do urządzeń konkurencji, posiada gumowaną, antypoślizgową tylną obudowę, dzięki czemu doskonale leży w dłoniach i nie boimy się (jak w przypadku chociażby Samsunga Galaxy Tab 10.1), że wypadnie bądź wyśliźnie się z rąk. Rozwiązanie to sprawia, że AT100 wygląda nieco mniej elegancko od konkurencji, ale umówmy się – coś za coś. Kolejna sprawa niespotykana w tabletach innych producentów, to srebrna obramówka dookoła przedniej kamerki i aparatu, nadająca mu ciekawego designu.

tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100

Toshiba AT100 – ogólna charakterystyka

Tablet Toshiby jest jednym z niewielu, który może się pochwalić dużą ilością złącz – w dodatku pełnowymiarowych. W jego obudowie na prawym boku, pod zaślepką, znajdziemy wyjście HDMI, port USB (oba pełnowymiarowe) oraz miniUSB (w sąsiedztwie jack 3,5 mm i gniazdo do ładowania), natomiast zaraz obok prawego górnego rogu urządzenia – pełnowymiarowy slot kart SD. Na tym samym boku mamy do czynienia z blokadą rotacji ekranu, przyciskami głośności oraz włącznik sprzętu.

tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100

Lewy bok tabletu został poświęcony na blokadę pokrywy baterii – to warto podkreślić, bowiem niewiele tego typu urządzeń posiada wymienialny akumulator. Przy nim, z przodu urządzenia, znajdziemy kamerkę 2 Mpix, natomiast z tyłu – aparat 5 Mpix. W dolnej krawędzi umiejscowiono dwa małe głośniczki (z lewej i prawej strony), natomiast na środku jest zaślepka, pod którą znajduje się port dokujący.

tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100

Na uwagę zasługują także trzy diodki powiadamiające, znajdujące się nad ekranem, zaraz przy lewym górnym rogu urządzenia. Pierwsza od lewej jest wskaźnikiem zasilania (ciągle świeci na biało, w momencie uśpienia – pulsacyjnie mruga), druga – baterii (świeci wyłącznie, gdy tablet jest podłączony do ładowania lub jest bliski rozładowania się), natomiast trzecia – WiFi/3G (jeśli łączność jest niedostępna lub tablet jest uśpiony – nie świeci, jeśli korzystamy z WiFi lub 3G – świeci na czerwono. W tej wersji – Toshiba AT100-100 – nie ma 3G).

tablet toshiba at100

Wyświetlacz Toshiby AT100

Jak wszyscy dobrze wiedzą, wyświetlacz jest najważniejszą częścią każdego tabletu internetowego (a jeśli ktoś dotychczas żył w nieświadomości, to niech się z tego amoku obudzi! ;) ). Nie pamiętam kiedy miałam do czynienia z tabletem z tak czułym ekranem! Czułość matrycy AT100 zadziwiła mnie niesamowicie – oczywiście bardzo pozytywnie. Do tego dochodzą niezłe kąty widzenia, co do których nie można mieć większych zastrzeżeń, świetnie działający multitouch, powiększający/pomniejszający żądane treści w mgnieniu oka, bardzo dobra jakość wyświetlanego obrazu, odwzorowanie kolorów, kontrast – nie ma się do czego przyczepić. Sytuacja zmienia się, gdy mówimy o widoczności w ostrym słońcu lub o odbijaniu wszystkiego, co tylko możliwe… Ale nie ma się co dziwić, gdyż wyświetlacz modelu jest błyszczący.

tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100

Multimedia

Każdy tablet oprócz tego, że ma umożliwiać dostęp do internetu, jest urządzeniem multimedialnym, mającym być mobilnym źródłem rozrywki. Do tego niewątpliwie potrzebne są dobrej jakości głośniki, których… Toshiba AT100 niestety nie posiada. Urządzenie to, jak już wspomniałam wyżej, zostało wyposażone w dwa małe głośniczki, które odtwarzają dźwięk w miarę niezłej jakości pod warunkiem, że nie są włączone na maksymalnej głośności – wtedy dźwięk zaczyna być zniekształcony i nie da się go słuchać (najnormalniej w świecie trzeszczy).  Co ciekawe, Toshiba dołożyła do swojego urządzenia rozwiązanie Resolution+, mające z założenia poprawiać jakość odtwarzanego dźwięku i wyświetlanego obrazu – i o ile w drugim przypadku tak faktycznie jest, tak w pierwszym niestety tego nie słychać…

Kolejna sprawa – gry. Tablet pracujący w oparciu o Androida Honeycomb (w wersji 3.1) posiada dostęp do Android Market oraz dzięki platformie Tegra 2 – do Tegra Zone. Co ciekawe, druga z wymienionych aplikacji nie była fabrycznie zainstalowana, jak ma to miejsce w większości urządzeń z Tegrą 2 (wystarczyło pobrać z Android Market). Toshiba AT100 pozwalała na długi czas zanurzyć się w nierzeczywisty świat Dungeon Defenders i wiele innych gier, co do których płynności działania nie można mieć zastrzeżeń.

Najważniejsza multimedialna bolączka Tegry 2 nie mogła ominąć także Toshiby AT100. To sprawia, że urządzenie – w przeciwieństwie do nadchodzącego modelu AT200 (z procesorem TI OMAP 4) – ma pewne ograniczenia co do odtwarzanych filmów wideo, a mianowicie problemy z filmami h.264 High Profile. Podobnie jak w Acerze Iconia Tab A100, High Profile klatkuje i są problemy z synchronizacją obrazu z dźwiękiem – zwłaszcza na filmach z przepustowością 6mbps. Do odtwarzania filmów wbudowany odtwarzacz multimedialny się nie nadaje – połówki wgranych przeze mnie treści w ogóle nie chciał otworzyć, podczas gdy zainstalowana przeze mnie aplikacja MX Video Player radziła sobie z nimi doskonale – wraz z odtwarzaniem mkv i wyświetlaniem napisów. Oczywiście wszystkie filmy z pamięci tabletu (jak i z pendrive’a) można rzucić na ekran telewizora przez HDMI.

W przypadku filmików zamieszonych na vimeo.com pojawiał się dość dziwny problem – obraz stał w miejscu, natomiast dźwięk normalnie leciał w tle (co nie miało miejsca np. w testowanym jakiś czas temu Acerze Iconia Tab A100). Bez problemu natomiast można oglądać filmy bezpośrednio ze strony YouTube (nie musimy odpalać dedykowanej aplikacji).

Słów kilka o przeglądarce internetowej i jej działaniu. Ta niczym nie różni się od aplikacji, które można znaleźć w konkurencyjnych tabletach z Androidem Honeycomb i Tegrą 2. Przeglądarka obsługuje Flash, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z otwieraniem witryn, które w całości z niego korzystają. Nieźle radzi sobie także z grami flashowymi. Multitouch i akcelerometr w otwartej przeglądarce działają wyśmienicie, a sama aplikacja płynnie. Klawiatura ekranowa jest wygodna, a odstępy między klawiszami odpowiednie. Lekkie zawahania pojawiają się jedynie przy większej ilości otwartych kart – wtedy w momencie przechodzenia z jednej do drugiej tablet chwilę zastanawia się, jaką treść aktualnie ma wyświetlić.

tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100 tablet toshiba at100

Szczery uśmiech na mojej twarzy wywołało bogactwo preinstalowanych aplikacji dostarczanych wraz z tabletem. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim mini-pakiet biurowy: Write i Calc (utworzone dokumenty można zapisywać w formatach znanych z pakietu MS Office), File Manager, czyli bardzo przydatny menadżer plików, Printer Share – aplikację umożliwiającą drukowanie treści znajdujących się w pamięci tabletu (lub podłączonej przez USB) za pomocą drukarki podłączonej przez WiFi lub Bluetooth (większość usług Printer Share jest płatna), TuneWiki – odtwarzacz muzyczny oraz WaveSecure, czyli nic innego, jak aplikację chroniącą tablet przed wszelkiego rodzaju niepowołanymi wirusami – od McAfee.

Pozostałe preinstalowane, w większości dobrze znane, aplikacje:
– Adobe Reader,
– Android Market,
– Evernote,
– eBay,
– Gmail,
– Mapy Google,
– Online Manual,
– Poczta,
– Rejestrator dźwięku,
– Talk,
– wyszukiwarka Google,
– Toshiba Service Station I Toshiba Online Product Information,
– YouTube.

Aparat. Ten, według mnie, został umiejscowiony w dość niefortunnym miejscu. Jeśli trzymamy tablet za jego boczne krawędzie, chcąc nie chcąc zasłaniamy palcami lewej ręki oczko aparatu… Zdecydowanie bardziej wolę, kiedy aparat znajduje się przy dłuższej krawędzi tabletu, na jej środku. Ale wygoda użytkowania to jedno, a jakość robionych fotek, to drugie. Zdjęcia robione w dzień wychodzą marnej jakości, co macie okazję zobaczyć poniżej – sprawa jeszcze bardziej się pogarsza, jeśli fotki robione są przy słabym oświetleniu lub w ciemności, bowiem aparat nie został wyposażony w żadną diodę doświetlającą, która mogłaby nieco wspomóc go w niezbyt sprzyjających oświetleniowo warunkach.

Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane aparatem Toshiby AT100 (przy okazji mini-reklama pięknego miasta Kielce – zapraszam):

tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie tablet toshiba at100 przykładowe zdjęcie

(jeśli ktoś jest zainteresowany zdjęciami w pełnej rozdzielczości – proszę dać znać w komentarzu)

Bateria

Jak rozczarowana byłam marną zawartością pudełka, tak również niezbyt miło zaskoczyła mnie bateria Toshiby AT100, której pojemność to jedyne 2040 mAh. Ciągła praca przy włączonym WiFi i przy ustawionej maksymalnej jasności ekranu kończy się po ok. 4,5h. Oczywiście czas ten wydłuża się w zależności od tego, co aktualnie robimy, czy mamy włączoną łączność bezprzewodową, na jakim poziomie ustawiona została jasność ekranu, itp., ale o tym raczej Wam nie trzeba przypominać. Ale jeśli ktoś wybiera się w dłuższą podróż pociągiem i zamierza oglądać filmy – nie zdąży przejechać z jednego końca Polski do jej połowy, a bateria już będzie rozładowana.

Ogólne użytkowanie Toshiby AT100 (czyli o czym wyżej nie było, a warto wspomnieć):
– włącza się ok. 40-45 sekund (przy przywracaniu ustawień fabrycznych czas ten znacznie się wydłuża),
– grzeje się, aczkolwiek nie jest to aż tak strasznie odczuwalne – jajecznicy na nim nie można zrobić ;),
– akcelerometr jest czterokierunkowy i działa bez zarzutu,
– przy dłuższym działaniu aplikacji, niektóre – z nieznanych powodów – wymuszały zamknięcie,
– w czasie trwania testów tablet nie zawiesił się nawet raz,
– bez problemu łączył się z sieciami bezprzewodowymi,
– ładowanie trwa mniej niż 3 godziny,
– USB obsługuje tryb host – świetnie radzi sobie z przenośnymi pamięciami typu pendrive (nie było mi dane sprawdzenie zewnętrznego dysku), niestety nie obsługuje drukarek i nie chciał współpracować z moim modemem (Huawei E1750),
– Toshiba AT100 posiada 1GB RAM, z czego ok. 580MB przeznaczono do dyspozycji aplikacji (najczęściej używane jest ok. 180MB, wolne – 400MB),
– pamięć wewnętrzna urządzenia to 16GB (dostępne 12,93GB), które można rozszerzyć dzięki slotowi kart SD,
– sam fakt, że producent nie dodał kabelka miniUSB w zestawie, może sugerować, że po podłączeniu takowego (jeśli się go zdobędzie) – nie będzie ładował tabletu. I faktycznie. Podłączyłam tablet do komputera przez kabelek od innego urządzenia – tablet się nie ładuje, ale pliki można swobodnie przerzucać.

tablet toshiba at100

Krótkie porównanie z iPadem 2

Jako że w zajawce testu wspomniałam o iPadzie 2 i niesamowitej pewności Toshiby, że jej sprzęt jest lepszy, nie omieszkam i o tym wspomnieć. Na wstępie jednak mała uwaga, bez której nie może się obejść: porównanie takie ma sens jedynie w momencie, w którym potencjalny klient nie jest zwolennikiem ani iOS, ani Androida i wybiera urządzenie, które się do niego ładniej uśmiechnie ;) Zestawiając ze sobą iPada 2 i Toshibę AT100 trzeba wziąć pod uwagę dwie warstwy: design i parametry techniczne. Na pierwszy ogień wysuwa się wygląd obu urządzeń, bowiem bardzo się od siebie różnią. Przedsiębiorcy i osoby ceniące elegancki design swoich urządzeń na pewno skierują swe oczy ku tabletowi Apple, pozostali, którzy wolą bardziej praktyczny sprzęt – w tym przypadku z gumowaną obudową, zapobiegającą ślizganiu się modelu w dłoniach, z całą pewnością wybiorą Toshibę.

Sprawa parametrów technicznych jest nieco łatwiejsza, bowiem tu z reguły użytkownicy mają z góry określony cel – np. „szukam tabletu posiadającego slot kart pamięci, wyjście HDMI, port USB…” – to wszystko jest w AT100, a nie ma w iPadzie 2. Oczywiście, można dokupić odpowiednie adaptery, ale wtedy koszt całości zwiększa się, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Dodatkowym plusem Toshiby jest wymienny akumulator, obsługa Flasha oraz ekran o wyższej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli na 10,1” (przy 1024 x 768 pikseli i 9,7” w iPadzie 2). Sprzęt spod znaku nadgryzionego jabłka oferuje nieco lepszą jakość wyświetlanego obrazu oraz minimalnie szersze kąty widzenia – ale w codziennym użytkowaniu raczej nie powinno mieć to większego znaczenia.

Przy krótkim porównaniu obu modeli nie można zapomnieć też o cenie… Toshiba AT100 w wersji 16GB kosztuje 1799 złotych, natomiast iPad 2 (też 16GB) – 2099 złotych. Za logo jabłka na obudowie się płaci, ale jeśli komuś zależy na funkcjonalnym urządzeniu – być może skłoni się ku tabletowi Toshiby.

Podsumowanie

Toshiba AT100 jest bardzo niedoceniana przez potencjalnych klientów. Dla wszystkich osób, które nie wyobrażają sobie tabletu bez wszelkich złącz – urządzenie to jest idealną propozycją. Jeśli jednak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze… Jej koszt to 1799 złotych w wersji z 16GB pamięci wewnętrznej. W niższej cenie (1599 zł) otrzymujemy Acera Iconia Tab A500 z podobną konfiguracją, Asusa Eee Pad Transformer bez USB (1499 złotych). Natomiast dokładając 200 złotych można mieć designerski model Sony Tablet S z nieco mniejszym ekranem – 9,4″ (1999 zł) lub Lenovo IdeaPad K1 ale już z 3G (1999 zł). Które urządzenie wybierze dany użytkownik zależy tylko i wyłącznie od jego preferencji oraz zawartości portfela…

Jeśli jednak ktoś by się mnie zapytał czy polecam Toshibę AT100, odpowiedziałabym, że tak z dwoma “ale”. Pierwsza sprawa to bateria, która mogłaby mieć większą pojemność, a co za tym idzie – pozwalać na dłuższą pracę. Druga natomiast to fakt, iż urządzenie musi się po prostu użytkownikowi podobać, a design tego modelu jest dość specyficzny.

Przypomnę, że cena Toshiby AT100 (16GB) wynosi 1799 złotych.

Sprzęt do testów dostarczył sklep NaviBook.pl – serdeczne podziękowania!

Dzięki za dodatkowe pytania, mogłam o czymś zapomnieć pisząc recenzję. Bardzo dobre pytanie odnośnie tego miniUSB – sam fakt, że producent nie dodał kabelka w zestawie, może sugerować, że po podłączeniu takowego (jeśli się go zdobędzie) – nie będzie ładował. I faktycznie. Podłączyłam tablet do kompa przez kabelek od innego urządzenia – tablet się nie ładuje, ale pliki można swobodnie przerzucać. Dodałam to info do recenzji.

Komentarze

 • Witam,

  W recenzji brakuje mi paru informacji – skoro tablet ma port mini usb to czy mozna przez niego ladowac urzadzenie? Bardzo przydatna funkcja, bo nie zawsze nosimy ze soba ladowarke (szkoda tylko ze nie jest to bardziej ostatnio popularny port micro usb). No i moze warto by bardziej “pomeczyc” tego hosta USB: czy obsluguje nosniki sformatowane w NTFS (to samo pytanie tez do portu kart SD), myszke, klawiature?
  Troche tez nie rozumiem “wielkiego plusa” za obecność guzikow od glosnosci – czy jakiemukolwiek tabletowi brakuje tych przyciskow?

  • Dzięki za dodatkowe pytania, mogłam o czymś zapomnieć pisząc recenzję. Bardzo dobre pytanie odnośnie tego miniUSB – sam fakt, że producent nie dodał kabelka w zestawie, może sugerować, że po podłączeniu takowego (jeśli się go zdobędzie) – nie będzie ładował. I faktycznie. Podłączyłam tablet do kompa przez kabelek od innego urządzenia – tablet się nie ładuje, ale pliki można swobodnie przerzucać. Dodałam to info do recenzji.

   Natomiast jeśli chodzi o host – nie miałam możliwości większego pomęczenia go z różnych względów. Moje akcesoria peryferyjne – myszka i klawiatura (bezprzewodowe od Microsoftu) nie działały, ale nie mam pewności, że tak samo będzie w przypadku innych modeli podpiętych pod to USB.

   I owszem, niektóre tablety nie mają guzików głośności ;)

   Pozdrawiam.

   • NaviBook.pl

    Myszka Logitecha działa zarówno po Bluetooth jak i po kablu. Pendrive 8 Gb sformatowany po NTFS też jest obsługiwany.

 • SyoMas

  Taki troche grubasny sie wydaje. Jakby nawet grubszy od Adama. Ale moze przez to bardziej sie sprawdzi w warunkach terenowych, zwlaszcza z ta guma na plecach. Jednak dziw, ze w takiej obudowie nie zmiescila sie pojemniejsza bateria. Niemniej urzadzenie bardzo ciekawe, moze nastepca bedzie jeszcze lepiej wyposazony.

  Ostatnio testowalem pare aplikacji wykorzystujacych kamery w tabletech i telefonach i paradoksalnie najpraktyczniejsza okazuje sie lokalizacja naroznikowa. Chocby wowczas gdy tablet wykorzystujemy do nawigacji z rzeczywistoscia rozszerzona czy w poziomie czy to w pionie bo kamera zawsze jest na gorze.

 • Jan

  Pod względem czasu działania na baterii toshiba może się schować. I to nie tylko w porównaniu z iPad ale i z innymi tabletami.

 • I jeszcze jeden drobiazg – wzmianka o 3G przy opisie diodek moze kogos zmylic, ze recenzowana jest wersja tabletu z 3G. Wiem, ze w podanej specyfikacji nie ma slowa o 3G ale ja sie z poczatku nabralem. W sumie to sam producent nieco namieszal bo na zdjeciu widac przy diodzie ikonke sieci komorkowej, ktorej nie powinno byc w tej wersji :/

 • top

  Czy oby napewno ma GPS bo wyczytalem w sieci ze nie ma?

  • tonerek

   Gdzie znalazłeś taką informację? Wystarczy trochę poszukać. Nawet na stronie Toshiby (http://us.toshiba.com/tablets/thrive/10-inch?cm_mmc=tai-_-hpbb-_-thive10inch) widnieje zdanie: “This tablet PC knows where it is, and what’s up, thanks to a suite of sensors including a gyroscope, accelerometer, e- compass and GPS”, więc dlaczego miałoby go tu nie być?

  • Bez większych problemów będąc na świeżym powietrzu (czyli bez dostępu do sieci) tablet ustawił bieżącą lokalizację według GPS. Co więcej, bez większych problemów wytyczał trasę w Google Maps Nawigacja i prowadził do wytyczonego celu.
   Dodam jeszcze, że aplikacja GPS Status pokazywała satelity będące w zasięgu urządzenia i te, będące w użyciu – ich liczba nie wskazywała zero. Sytuacja zmieniała się będąc w pomieszczeniach, ale wtedy większość urządzeń nawigacyjnych świruje.

  • aaa

   Brak GPS wykluczyłby ich z możliwości użycia aplikacji Google (w tym Marketu) zdaje się.

 • NaviBook.pl

  Należy zawsze patrzeć na polskie opisy bo rzadko się zdarza aby na każdym rynku był taki sam produkt. A polska strona Toshiby nic nie wspomina o GPS. czyli nie ma tego modułu.
  http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/pl/product/Toshiba-AT100-100/1111265/toshibaShop/false/

 • http://allegro.pl/tablet-toshiba-at100-tegra-2x1ghz-16gb-wifi-5mpix-i1899978675.html
  Ciekawe… bateria według testu wytrzymuje około 4,5 godziny z dużą jasnością ekranu…a nie 7 godzin…no chyba,że przy minimalnej jasności ekranu
  Bardzo dobra recenzja tabletu.Gratuluję!!!

 • agn

  czym sie rózni od a501 ? oprócz tego ze jest droższa ?

 • spawnn

  to sprzęt mobilny, więc choćby za samą kwestie baterii ten tablet przegrywa jak dla mnie i z iPadem 2 jak i pierwszej generacji… Dobrze że od razu przewinąłem do sprawy baterii, oszczędziłem sobie czytania :D

 • pepiniu1

  (…) otworzyć, podczas GRY zainstalowana przeze mnie aplikacja MX Video Player radziła sobie z nimi (…) Mały błądzik :) Multimedia, trzeci akapit.

  • Dzięki za czujność. Czasem i takie chochliki wpadają :-)

 • witoldsz

  Kupiłem dzisiaj ten tablet i po kilku godzinach testowania odkryłem dwa problemy.

  – Po przejściu w stan uśpienia (biała dioda zapala się i gaśnie) tablet bez przerwy (w odstępach mniej więcej jednej minuty) restartuje, widać logo Toshiba, po chwili pojawia się zablokowany pulpit, potem pulpit gaśnie, dioda zaczyna znowu mrugać jak w stanie uśpienia i po chwili… cała sytuacja się powtarza. Krótka wibracja, logo Toshiby, ekran ładowania systemu, pulpit, minuta przerwy, wygaśnięcie ekranu, stan uśpienia i po chwili…

  – Drugi problem – nie wiem jak zmusić klawiaturę ekranową do przejścia na j.polski. Na spacji widnieje English (US), ale nic się z tym nie da zrobić. W menu systemowym wszystko oprócz English (US) jest wygaszone. Innymi słowy nie ma żadnej możliwości wpisania w jakiejkolwiek aplikacji polskich znaków.

  Tablet kupiłem w Polsce, w Komputroniku.
  Załadowane oprogramowanie:
  Android 3.1
  Numer kompilacji: HMJ37.05.5.0006.
  Service Station: 1.1.11, Brak dostępnych aktualizacji oprogramowania.

  Ktoś może wie jak sobie poradzić z tymi problemami?

  UPDATE:
  Wyłączyłem system, odczekałem chwilę, włączyłem i zostawiłem, żeby się uśpił. W tym czasie pisałem tego posta i nie było restartów. Może to problem pierwszego startu na ustawieniach fabrycznych i już nie powróci? Oby. W każdym bądź razie nadal nie wiem jak wpisać polskie znaki.

 • Serentamo

  Witam wszystkich
  Jestem posiadaczem ww tabletu. Nie mam porównania z innymi tabletami jednak nie mogę napewno na niego narzekać.
  Mam jednak jeden mały problemik. Chodzi mi o połączenie WiFi. Karta sieciowa chyba nie obsługuje kanałów 12 oraz 13. Czy ma ktoś może coś więcej danych na ten temat oraz jak go ewentualnie rozwiązać. Z góry dziękuję za pomoc.

 • konmar

  czesc all-to w końcu wyjaśnijmy i mi i wsztstkim obecnym i przyszłym posiadaczom AT100-100 -czy sprzęt ten posiada odbiornik gps czy nie–bo jak mam włączoną funkcję to w prawym dolnym rogu koło zegara miga mi ikona o namierzaniu GPS -jak to do końca jest ? pozdrawiam

 • TD

  Witam. Otóż mam problem podłączyłem Tablet do ładowania i teraz cały czas miga mi dioda ładowania a tabletu nie mogę za cholere włączy. Proszę o jakieś rady w tej kwestii.

 • Mariusz

  Mam ten tablet od około 2 tygodni. Zgadzam się z recenzją w zupełności. Tablet jest po prostu świetny. Gorąco polecam, chociaż trzeba brać pod uwagę dość krótki czas pracy na baterii (u mnie średnio około 5 godzin), na szczęście rekompensowany krótkim czasem ładowania (około 1,5-2 godziny do 100%). Moim zdaniem to jedyny minus tego sprzętu chociaż dla mnie nie ma on znaczenia, bo tabletu używam w 99% w domu.

  Jeżeli chodzi o GPS, to mój egzemplarz go ma, ale działa on tylko na dworze, zarówno z automapą, jak i z mapami google. W pomieszczeniu zamkniętym nie łączy się z satelitami i już. Jeżeli chodzi o polskie znaki, to klawiatura ekranowa z fabrycznego oprogramowania ich nie oferuje, ale ja rozwiązałem ten problem instalując Go Keyboard z marketu. Po 20 sekundach polskie znaki się pojawiły :-)

  Aha, od razu po pierwszym uruchomieniu dostępna jest aktualizacja do Androida 3.2

  • Zed76

   Zainstalowałem GO Keyboard na Toshiba AT100. Ustawiłem język na polski. Niestety nie mam przełącznika klawiatury “PL” na dole po lewej obok “.com”. Nie mogę wpisywać polskich znaków. Ktoś wie jak ustawić Go Keyboard, aby pojawił sie “przełącznik” do polskich znaków ?

 • Adamss

  Man tablet of wczoraj i dosc dlugo na nim siedze. Wczorajszy czas dzialania to 6,5 godziny i stan baterii na 30%. Jak widac nie ma polskich znakow, ale to mi nie przeszkadza, gdyz urzadzonko sluzy glownie do przegladanie poczty i stron www. Jedyne co moge dodac do poprzednich postow to to, ze usluga DLNA dzila bardzo dobrze, filmy dzialaja plynnie i bez przycinek. Jedyny problem to drukowanie po sieci. Usluga PrinterShare dzila i bez problemu mozna wydrukowac strone testowa (drukarka DELL 1720 DN), lecz koszt pelnej wersji to 45 PLN. Dodam jeszcze, ze czasami brakuje strzalek kierunkowych.

  • SyoMas

   Nie spotkałem jeszcze urządzenia androidowego, które miałoby natywną klawiaturę bez znaków narodowych, ale widać, może się zdarzyć. Na szczęście jest od metra klawiatur w markecie, które swobodnie operują naszymi znakami więc to żaden problem. Z darmowych mam przećwiczoną Go Keyboard i mogę polecić, choć wkońcu zdecydowałem się na płatną Thumb Keyboard bo zależało mi na trybie landacape mini. Oczywiście większośc klawiatur posiada klawisze do poruszania kursorem więc po prostu spróbuj Go Keyboard albo coś podobnego.

 • Luczix96

  Witam,
  zastanawiam się nad zakupem tego tableta i jedyny fakt który mnie od tego odciąga to brak modemu 3G w urządzeniu. W recenzji przeczytałem, że modem podłączany przez USB nie chciał współpracować. Moje pytanie czy wypadło tak tylko na testach czy może któremuś z posiadaczy udało się znaleźć dostęp do internetu przez podłączenie tzw. “gwizdka” ? :)

  • Rojek74

   Mam to same pytanie znalazłeś już może na nie odpowiedź ? Interesuje mnie szczególnie czy ten tablet obsłuży modem Huawei E173

 • konmar

  Witam wszystkich-moja odpowiedź jest skierowana do Luczix96 -nie ma modemu 3G poprzez USB który współpracowałby z tym urządzeniem-ale moim zdaniem jest jeszcze lepsze rozwiązanie tego problemu,a mianowicie
  http://www.lanpolis.pl/2010/09/06/huawei-e5832-przenosny-modem-z-wbudowanym-wi-fi-od-play/
  Oprócz tego że zyskujesz modem 3G podłączony wifi do twojego tableta to możesz jeszcze sygnał rozdzielić na 4 pozostałe urządzenia.
  Pozdrawiam

 • Gre

  nie ma to jak darmowa reklama kielc ;)

 • M.

  Czesc, czy wiadomo cos o zewnetrznych modemach 3G??
  oraz
  Czy ktos upgradowal do Androida 4??? mozna???

 • wojtek

  Tablet więcej jak przyzwoity i o niebo lepszy od mant czy gocleverów. Funkcjonalny i niezawodny. Piszą w testach że kiepski dzwięk, ale jak się włączy funkcję ulepszenia dzwięku to jest bardzo dobrze jak na takie małe głośniczki. Fakt trochę gruby, ale mi to nie przeszkadza. Minusem jest to że faktycznie bateria trzyma do 5 godzin i w moim egzemplarzu bateria ładuje do 99% i zapala się dioda że jest naładowany, wtedy trzymam go jeszcze 1 godzinę w ładowarce i ładuje mi do 100%. A zauważam, że gdy kupiłem tablet to od razu wysłałem go do reklamacji i wymienili mi baterie, bo dziwnie ładowała i krótko trzymała. Nowa bateria już ok, z powyśzym zastrzeżeniem. Poza tym brak dedykowanych akcesorii na polskim rynku. Za to na ebayu można już kupić sporo. Ogólnie polecam jak za taką cenę chyba nie kupi się nic lepszego.

 • MarcinekNu2

  Upgrade do Androida 4 już jest i działa jak trzeba.

 • julcia1234

  Mam w domu blueconect w modemie, który zakupiłąm do komputera, czy moge go podłączyc do tego tabl;eta toshiba i normalnie korzystac z internetu? :)

 • Zwierzak

  Android 4.0.4 faktycznie już jest, jeżeli urządzenie go “nie widzi”, to należy najpierw zaktualizować to co wyświetli, a następnie po restarcie powinno być widoczna aktualizacja do ICS 4.0.4.

  Mam do Was 2 pytania.

  Czy jakiś modem 3G działa z tym urządzeniem?
  Druga sprawa, niektóre osoby piszą, że działają im pendrive sformatowane w NTFS, mi działają wyłącznie na FAT32, karta SD również wyłącznie na FAT32.

  Orientuje się ktoś, jak to rozwiązać?

 • sebastian

  witam.chciałem zapytac czy ktos uruchomił na tym tablecie internet przez modem na usb.bardzo mi na tym załezy.posiadam modem huawei ale jego wpgole nie widzi.czy jest jakis sposob zeby działał czy może musi byc jakis inny ktory pasuje do tego tableta.prosze o odpowiedz

 • MarcinekNu2
 • Chciałam się zapytac czy to urządzenie jest dobry na pierwszy tablet?
  chce sobie kupic jakis dobry tablet do 1000 ,ale nie wiem jaki myślę
  nad samsungiem galaxy note 10.1 (chce kupic tablet 9.1 -10.1″) czy możesz mi pomóc ,bardzo proszę :)
  pozdrawiam i jeszcze jedno piszesz świetne recenzje :D

 • proszę o odpowiedz to dla minie bardzo ważne (pytanie u góry) :D

 • konmar

  Zosia tablet który polecam to NTT 611 w euro agd jest za 611 zł ja mam toshibę at100 i zapłaciłem za nia niecały rok temu 1700 -stwierdzam że NTT611 w zupełności wystarcza zadaniom akie ma spełnić tablet– gdyby nie logo NTT na przednim panelu , to pomyślałbym że to samsung -pozdro
  Sebastian co do twojego pytania -przeczytaj moją odpowiedź parę postów wyżej-nie ma modemu usb

 • konmar
 • dzięki za pomoc ale zadam jeszcze pytania czy to prawda że tablet toshiba at100 ma 100 tys. aplikacji?
  i czy ntt 611 to dobry tablet?

 • MarcinekNu2

  Jeśli Toshiba AT-100 jest za 1000 zł to wolał bym dołożyć te 300 zł do NTT611 i kupić Toshibę.
  A co do aplikacji to zapewne żart, ma tyle ile pobierzesz/kupisz w Google Play.

 • konmar

  MarcinekNu2 a testowałeś tego ntt611 ?-bo ja tak i w niczym nie traci do at100 -jeżeli chodzi o codzienne uzytkowanie

 • MarcinekNu2

  Nie testowałem akurat tego ale dla mnie np. ważne jest pełne USB i port hdmi nie w wersji mini. Podobnie jak czytnik kart SD a nie miniSD. Poza tym matryca IPS w Toshibie jest jedną z najlepszych jakie widziałem (ASUS, Samsung itd). Czy w tym NTT też jest taka dobra? W końcu można kupić i tablet za 200 zł z biedronki.

 • MarcinekNu2

  Poza tym cytując za tym portalem: NTT 611 wyceniony został na 699 złotych i objęty jest 2-letnią gwarancją. Inne alterantywy dla tego modelu, poza wymienionym wyżej Bohaterem? Za 799 złotych Shiru Shogun 10 (7200 mAh, 2 Mpix, 16GB) lub Manta Duo Power MID1002 (7200 mAh, 2 Mpix, 16GB), za 869 złotych – Yarvik Xenta TAB10-201 (8000 mAh, 2 Mpix, 16GB), za 899 złotych – Plug 10.1 (8000 mAh, 5 Mpix, 16GB).

 • wiem że tablet toshiba at 100 ma sklep z darmowymi aplikacjami ale myślę że tylko z 50 tys…. . mam pytanie jaki według was tablet mi polecacie napiszczcie nazwe i wady i zalety (to będzie pierwszy tablet w moim życiu) :)

 • May I simply say what a relief to find an individual who genuinely understands what they’re discussing over the
  internet. You certainly know how to bring a problem to
  light and make it important. More people should look at this and understand this side of your story.
  I can’t believe you aren’t more popular because you most certainly
  have the gift.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona