zdjęcia google
(fot. Tabletowo)

Trzymasz nudesy na iPhonie? Aplikacja Zdjęcia Google zapewni im ochronę

Google przedstawiło kilka nowych funkcji skupionych na prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Z jednej z nich powinni być zadowoleni właściciele iPhone’ów, którzy korzystają z aplikacji Zdjęcia Google i w bibliotece mają zdjęcia, które wymagają zakopania nieco głębiej w pamięci urządzenia.

Zdjęcia Google z dodatkową warstwą ochrony

Nie jestem zwolennikiem trzymania na smartfonie, a tym bardziej w chmurze, zdjęć lub filmów, których ewentualna publikacja mogłaby mieć znaczący wpływ na moje życie. W iCloud trzymam wyłącznie pliki, które w dowolnym momencie mógłbym pokazać znajomym lub wrzucić na serwis społecznościowy, nie martwiąc się o to, co się na nich znajduje.

Zdjęcia Google
(fot. Google)

Nie zamierzam nikomu narzucać mojego podejścia, aczkolwiek warto je rozważyć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wyżej wymienionych miejscach trzymać nawet nudesy i inne wrażliwe zdjęcia czy filmy. Na szczęście, w wybranych aplikacjach znajdziemy mechanizmy, których zadaniem jest zapewnienie dość wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Zdjęcia Google oferują już użytkownikom Pixeli możliwość utworzenia specjalnego folderu, służącego do przechowywania bardziej poufnych materiałów. Taki folder można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą hasła lub wbudowanej w smartfon biometrii.

Firma z Mountain View ogłosiła, że aplikacja Zdjęcia Google identyczną funkcjonalność zapewni również na urządzeniach z iOS. Każdy właściciel iPhone’a będzie mógł utworzyć „zablokowany folder”, zawierający zdjęcia i filmy chronione hasłem, które nie będą pojawiać się w innych aplikacjach. Zmiany mają zostać wdrożone na początku roku.

Należy jeszcze dodać, że Zdjęcia Google w wersji na Androida opisaną funkcję dostaną „wkrótce”. Tak, była ona dostępna wcześniej, ale wyłącznie na urządzeniach z serii Pixel. Niestety, dokładne daty wdrożenia nie zostały ujawnione.

Pozostałe nowości

Dla osób, które nie mają potrzeby ukrywania zdjęć w specjalnym folderze, bardziej interesujące powinny być pozostałe zmiany zapowiedziane przez Google. Dowiedzieliśmy się, że usługa Google One VPN zostanie rozszerzona na 10 kolejnych krajów – Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Islandię, Irlandię, Holandię, Norwegię, Szwecję i Szwajcarię. Niestety, na liście wciąż brakuje Polski.

Ponadto, firma zamierza wprowadzić Centrum bezpieczeństwa na wszystkich smartfonach działających pod kontrolą Androida. Warto zauważyć, że obecnie rozwiązanie zarezerwowane jest wyłącznie dla Pixeli.