Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Google Play ze sporymi obniżkami prowizji dla aplikacji opartych na subskrypcji

Mamy dobre wiadomości dla twórców aplikacji na Androida, których dochody opierają się głównie na płatnych subskrypcjach. W Google Play wprowadzone zostaną znaczące obniżki, które pozwolą deweloperom zarobić więcej lub oferować płatne plany w niższych cenach.

Pozytywne zmiany w sklepach z aplikacjami

Zaczęło się od Apple, które w listopadzie zeszłego roku ogłosiło, że deweloperzy spełniający wymogi mogą liczyć na obniżenie pobieranego „haraczu” z 30% do 15%. Następnie, w marcu bieżącego roku, z bardzo podobną inicjatywą wyszło Google.

Dowiedzieliśmy się wówczas, że firma z Mountain View zmniejszy opłaty za obsługę, które Google Play otrzymuje, gdy deweloper sprzedaje cyfrowe towary i usługi. Warto zaznaczyć, że obniżka opłat do 15% dotyczy pierwszego miliona dolarów przychodów rocznie. Patrząc na wyniki topowych aplikacji i gier można odnieść wrażenie, że to niewiele, ale należy mieć na uwadze, że tak naprawdę wprowadzone obniżki objęły aż 99% deweloperów na całym świecie.

Google postanowiło pójść za ciosem i przedstawić kolejną, bardziej atrakcyjną ofertę dla twórców aplikacji. Tym razem skierowana jest ona dla deweloperów, którzy model biznesowy oparli głównie na płatnych subskrypcjach.

Kolejne pozytywne zmiany w Google Play

Jak informuje The Verge, Google ponownie zdecydowało się obniżyć „podatki” pobierane od twórców oprogramowania. Wszystkie aplikacje oparte na subskrypcji będą teraz płacić 15% opłatę.

Wcześniejsza polityka firmy była zbliżona do tej stosowanej przez Apple. Przez pierwszy rok pobierana była 30% danina, a dopiero później dostępna była zniżka do 15%. Wraz z wprowadzaniem ogłoszonych zmian, stawka 15% będzie obowiązywać już od razu. Google dodaje, że wysłuchało tutaj próśb deweloperów, którzy wskazywali, że trudno jest im korzystać z wcześniej oferowanych obniżek – sporo osób ma zrezygnować z subskrypcji znacznie wcześniej niż po 12 miesiącach.

Google Play
Google Play (fot. Tabletowo.pl)

Co więcej, mówi się, że ebooki i usługi przesyłania strumieniowego muzyki mają zakwalifikować się do jeszcze większych zniżek. Podobno opłaty mają zostać zmniejszone nawet do 10%.

Pojawiają się jednak głosy, że niekoniecznie mamy do czynienia z po prostu dobrą wolą firmy. Niewykluczone, że obniżki w Google Play spowodowane są działaniami organów regulacyjnych, które mają spore zastrzeżenia zarówno wobec polityki Google, jak i Apple. Należy tutaj przypomnieć głośny konflikt pomiędzy twórcami Fornite a dwiema przed chwilą wymienionymi korporacjami.