Zbiórka funduszy na projekt Librem 5 – smartfona z prawdziwym Linuxem – właśnie się zakończyła

Przebieg zbiórki funduszy na wyprodukowanie Librem 5, czyli smartfona z „prawdziwym Linuxem”, bacznie obserwowałem oraz na bieżąco Wam relacjonowałem. Wymagana kwota, tj. półtora miliona dolarów, została zebrana już na początku października. Proces gromadzenia pieniędzy oficjalnie się jednak zakończył dopiero niedawno i wiadomo, ile dolarów wpłacono łącznie na konto organizatorów.

Przypomnijmy – Librem 5 to projekt smarfona, pracującego na nowym – w świecie urządzeń mobilnych – systemie PureOS, który w rzeczywistości jest jedną z dystrybucji Linuxa. Ważnym elementem jest to, że użytkownik dostanie wolną rękę w tej kwestii i będzie mógł zainstalować wybraną przez siebie dystrybucję, nawet jeśli będzie miała ona inną nakładkę graficzną. Aktualnie pomysł został wsparty przez KDE Plasma oraz GNOME Foundation.

Jak już wspomniałem, kilkanaście dni temu inicjatorzy akcji zebrali tyle, ile chcieli, tj. 1,5 miliona dolarów, jednak ludzie nadal mogli wpłacać pieniądze. Zbiórka oficjalnie zakończyła się w tę niedzielę, 22 października, z wynikiem 142,86% celu, co daje niemalże 650 tysięcy dodatkowych środków. Jest to naprawdę świetny wynik. Tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że projektem interesowała się mała grupa entuzjastów Linuxa.

Osobiście uważam, że Librem 5 w rzeczywistości byłby ciekawym narzędziem nie tylko dla wcześniej wspomnianej, małej grupy, ale również dla większości użytkowników smartfonów, którzy przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo i swobodę. Więcej na ten temat dowiecie się z >tego artykułu<.

Ile egzemplarzy Librem 5 zostało zamówionych? Ponad trzy tysiące. Nabywcy dostaną swoje urządzenia dopiero na początku 2019 roku. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2017/10/19/samsung-linux-on-galaxy-dex/

Źródło: Puri.sm, OMG!Ubuntu