Ważne

Inne środowiska zainteresowane smartfonem z Linuxem: KDE Plasma będzie dostępne na Librem 5

W powodzenie projektu smartfona z prawdziwym Linuxem trudno uwierzyć, ponieważ wiele firm, które miały znacznie większe możliwości, próbowało stworzyć nowy system operacyjny na urządzenia mobilne i ostatecznie poległy. Jednak jak na razie Purism radzi sobie całkiem nieźle. Co więcej, zainteresowanie jego pomysłem rośnie.

Ważnym elementem każdego systemu operacyjnego typu Linux jest nakładka graficzna. Jest ich dosyć sporo – niektóre są bardziej znane, niektóre mniej. Librem 5 – smartfon z Pure OS – będzie bazował na najbardziej popularnym środowisku, czyli GNOME. Jednak firma już na początku zaznaczyła, że użytkownik dostanie wolną rękę w zakresie oprogramowania.

Dowodem tego jest współpraca marki Purism z firmą wydającą KDE Plasma, czyli drugie najpopularniejsze środowisko graficzne na Linuxy. To właśnie z myślą o tej nakładce stworzono KDE Connect – program, który pozwala na synchronizację plików, powiadomień itd. smartfona z Androidem oraz PC, który pracuje na Pingwinku.

Render telefonu Librem 5 z KDE Plasma (fot. kde.org)

KDE Plasma pojawiła się jednak na smartfonach już jakiś czas temu – twórcy eksperymentowali ze swoją nakładką, czego dowodem jest poniższy film. Tutaj warto zaznaczyć, że będą mieli oni na czym bazować, a więc powinno pójść łatwiej niż w przypadku GNOME.

Wbrew wcześniejszym obawom, projekt Librem 5 radzi sobie świetnie. Firma osiągnęła już 23% celu, czyli około 345 tysięcy dolarów. Dla przypomnienia, cel ustalono na półtora miliona dolarów. Do końca akcji zostało jeszcze 38 dni, więc może się udać zebrać całą potrzebną kwotę. Jak widać, jednak jest zainteresowanie urządzeniami z alternatywnymi systemami operacyjnymi.

Polecamy również:

Z odrobiną szczęścia „prawdziwy Linux” na smartfony może być strzałem w dziesiątkę

Źródło: OMG!Ubuntu

Komentarze

 • Fajnie że maja już działający prototyp ale znając życie projekt niestety nie wypali a szkoda bo może wkońcu google by coś zaczeło dodawać w androidzie gydyby była konkurencja.

  • Adam Lukasz Krause

   Google pracuje nad następnym systemem “Fuchsia” to bedzie następca Androida

   • Devil_Dragos

    Nie, fuchsia nie jest nasyepca androids tylko chrome os

    • Adam Lukasz Krause

     Chrome OS już istnieje dawno, można wgrać sobie jako system na komputery.

 • lanister

  2028 rok – ludzie porzucają Windowsa na rzecz Linuxa z powodu doskonałej integracji z Linuxem na smartfonie. Potwierdzone info.

 • Misio

  KDE nikt na Linuksie używać nie chce a oni to na telefon pchają. Przynajmniej stylistycznie się dopasowali. Brzydki interfejs, paskudny telefon.

  • Pysio

   “KDE nikt na Linuksie używać nie chce a oni to na telefon pchają.”

   Niby nikt nie chce, a jednak to najpopularniejsze środowisko obok Gnome i XFCE na Linux i BSD.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona