Sukces! Wymagana kwota do wyprodukowania smartfona z “prawdziwym Linuxem” została zebrana

Choć początkowo projektowi nie wróżono sukcesu, to o zbiórce na produkcję smartfona Librem 5 informowaliśmy Was na bieżąco. I myślę, że było warto wierzyć w powodzenie tego pomysłu – bo ostatecznie udało się!

Zrzutka na wyprodukowanie super-bezpiecznego smartfona z Linuxem zakończyła się powodzeniem. Firmie Purism udało się zebrać półtora miliona dolarów, choć jeszcze nie powinniśmy mówić o końcu akcji. Dlaczego? Planowo zbiórka miała trwać do 22 października i to właśnie tego dnia się ona oficjalnie zakończy.

Oznacza to, że Purism nadal zbiera dodatkowe środki, natomiast dla zainteresowanych to po prostu szansa na zamówienie własnego egzemplarza – wystarczy, że klient przeleje na konto firmy 599 dolarów amerykańskich, a na początku 2019 roku dostanie swój smartfon. Przynajmniej taki jest plan.

A co dostanie za tę kwotę? Librem 5 ma mieć wyświetlacz o przekątnej 5 cali, procesor i.MX8 z grafiką Vivante oraz 3 GB RAM. Na pliki użytkownika przewiduje się 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Nie powinno też zabraknąć 3,5 mm wejścia słuchawkowego oraz dwóch aparatów – po jednym na przodzie i tyle. Specyfikacja na dziś niestety nie robi żadnego wrażenia, a pamiętajmy, że smartfon pojawi się na rynku dopiero na początku 2019 roku.

Render telefonu Librem 5 z KDE Plasma (fot. kde.org)

Librem 5 od momentu wyjęcia go z pudełka ma pracować pod kontrolą PureOS – jest to jedna z dystrybucji Linuxa, która współpracuje ze środowiskiem graficznym GNOME. Oczywiście użytkownik będzie mógł swobodnie zainstalować inny system operacyjny z inną nakładką graficzną.

Kojarzycie Samsung DeX? Albo Microsoft Continuum? Są to akcesoria i tryby pracy, które zamieniają smartfon w niemalże pełnoprawny komputer osobisty. W przypadku Librem 5 też pojawi się taka możliwość i to nawet w lepszej formie, bowiem prawdopodobnie będzie można uruchamiać programy, które zostały stworzone z myślą o komputerach. Trzeba przyznać – da to ogromne możliwości i bez wątpienia zwiększy produktywność.

Do tego momentu firmie udało się zebrać milion i 550 tysięcy dolarów, a do końca zbiórki pozostało jeszcze 13 dni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Z odrobiną szczęścia “prawdziwy Linux” na smartfony może być strzałem w dziesiątkę

Źródło: puri.sm, OMGubuntu

Komentarze

 • GieKa

  Portale które zrobiły im darmową reklamę i napędziły klientów na 1,5 mln $ powinny dostać w zamian po jednym egzemplarzu tego smartfona widmo. :)

  • Merkury

   Powinni w ramach podziękowania, o ile w ogóle go stworzą.

 • Teraz, żeby tylko powstał xd

 • Matyes

  Mam nadzieję, że z czasem polepszą parametry oraz zrobią coś z designem. No i obsługa gestami byłaby super rzeczą.

 • Tomasz G.

  Z prawdziwym linuxem, a android to nie prawdziwy linux?

  • tomikitwo

   Android nie jest Linuxem tylko OSem bazującym na jądrze Linuxa. Lunux ma pełno dystrybucji, ale Android nie jest jedną z nich.

   • Tomasz G.

    Tak, pamiętam jeszcze ze szkoły że linux to jądro właśnie a poszczególne dystrybucje mają inne repozytoria czyli tak jak mówisz, ale android jest (można to chyba uznać jedną z wielu dystrybucji linuxa tylko mobilną na tę chwilę).

   • Formbi

    bredzisz jak potłuczony, Android jest “Linuksem” w takim samym stopniu jak np. Ubuntu, po prostu w jednym poza Linuksem mamy programy Google’a, a w drugim – system GNU (oczywiście prócz jądra)

   • Ris

    Oczywiście, że Android jest Linuksem. Tylko nie działa z GNU.

  • Formbi

   chodzi o prawdziwego GNU/Linuksa, ale jak się nie używa poprawnej terminologii to tak wychodzi

 • Hubert123454

  Bez aplikacji polegnie jak Windows 10 Mobile, sam system to nie wszystko

  • tomikitwo

   Jakich aplikacji ma nie być? Nie rozumiesz całej ideologii projektu, a się wymądrzasz. Przecież to Linux zwyczajny czyli aplikacji tudzież pełnowartościowych programów komputerowych masz od groma.

   • Direct

    Chętnie zobaczę, jak obsługujesz palcem desktopowe programy na 5-calowym ekranie smartfona :).

    • Ziemniaczek

     To będzie rok Linuxa :)

 • Hulk

  Pomysl jest świetny ale hardware za tą cene to porażka. gdyby ściągnąć linuxa na zwykły telefon jak custom rom?

 • Lapp

  A co z ubuntu touch (lub ubuntu phone). Tez sie zaczynalo obiecujaco ale chyba juz umarlo.

 • Mags

  W 2019? Przecież z tymi parametrami do tego czasu to będzie złom

  • Niestety to jest problem tego typu projektów. Podobnie było z niesławną OUYA. Kiedy ją ogłosili Tegra 3 nie była taka znów zła, ale kiedy wreszcie weszła na rynek, to już istniała Tegra X1. (Która ostatecznie znalazła się w Nintendo Switch.)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona