ADATA XPG LANCER DDR5
(źródło: ADATA)

Moduły XPG Lancer DDR5 to pierwsze pamięci piątej generacji od ADATA

Kolejny gigant pamięci komputerowych właśnie ogłosił, że wchodzi na rynek kości najnowszej, piątej generacji. ADATA zaprezentowała swoje pierwsze moduły XPG LANCER DDR5, które oferują dodatkowe, ciekawe funkcje.

ADATA XPG LANCER DDR5 – szybkie i ładne pamięci RAM

Premiera procesorów Intel Alder Lake zbliża się wielkimi krokami. Z tego względu cała branża sprzętu komputerowego pracuje w pocie czoła nad tym, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze i najszybsze komponenty. W sieci znaleźć można wiele informacji o nowych płytach głównych i chłodzeniach pod nową podstawkę Intela, a także pamięciach nowego typu, które będą ekskluzywnie (jak na razie) obsługiwane przez nowe CPU Intela.

ADATA XPG LANCER DDR5 RGB
(źródło: ADATA)

Jeden z najbardziej znanych gigantów technologicznych – ADATA, zajmujący się produkcją pamięci komputerowych (m.in. dysków SATA, M.2 NVMe PCIe, a także RAM), właśnie ogłosił, że wchodzi na rynek pamięci piątej generacji i zaprezentował swoje najnowsze moduły z serii XPG LANCER DDR5.

Kości są zdecydowanie dedykowane graczom, a to ze względu na gamingowy wygląd. Radiator w większości pokryty jest szczotkowanym aluminium, a po lewej stronie są widoczne pasy z dodatkowym napisem „DDR5”. W oczy rzuca się też dodatkowy pasek RGB.

Podświetlenie jest kompatybilne z płytami głównymi przodujących marek i oferuje wiele trybów. Jeden z nich jest bardzo ciekawy, bowiem istnieje możliwość zsynchronizowania podświetlenia wraz z odtwarzanym na komputerze utworem. Warto jednak dodać, że do sprzedaży trafi także wersja bez RGB.

ADATA XPG LANCER DDR5
(źródło: ADATA)

Moduły LANCER DDR5 cechują się częstotliwością 5200 MT/s (MHz) przy opóźnieniach CL38. Oznacza to, że pamięci zostały fabrycznie podkręcone przez producenta. Warto wspomnieć, że są kompatybilne z profilem XMP 3.0 i mają na pokładzie dwie dodatkowe funkcje – PMIC (Power Management Integrated Circuit) oraz ECC (Error Correcting Code), które (jak twierdzi producent) mogą wykrywać i naprawiać błędy w czasie rzeczywistym, tym samym poprawiając stabilność.

ADATA XPG LANCER DDR5 pm
(źródło: ADATA)

Pamięci ADATA XPG LANCER DDR5 będą dostępne w dwóch wersjach – w zestawie z pojedynczym modułem 16 GB, jak i w podwójnym zestawie 16 GB (2x 8 GB). Producent w niedalekiej przyszłości planuje wprowadzić jeszcze szybszą wersję tego modelu pamięci – 6000 MT/s.