składany smartfon xiaomi patent foldable smartphone
Składany smartfon Xiaomi - patent (źródło: Let's Go Digital)

Xiaomi wrzucił do miksera wszystkie patenty na „składaki” i powstało to coś

Pomysłów na składany smartfon jest tyle, ile zainteresowanych tym segmentem urządzeń producentów. Xiaomi zaprezentowało swój składany model Mi MIX Fold z niemałym opóźnieniem względem konkurencji, choć pierwsze wrażenie wywarł raczej pozytywne. Nowy patent Chińczyków sugeruje, że ich następny składany smartfon może czerpać inspirację z przynajmniej kilku innych modeli.

Xiaomi Mi MIX Fold/Mate/Alpha – niepotrzebne skreślić

O wspomnianym patencie pierwszy raz można było usłyszeć w lutym zeszłego roku, kiedy to Xiaomi dostarczyło odpowiednim organom, to jest Chińskiemu Urzędowi Patentowemu (CNIPA), stosowną dokumentację. Teraz światło dzienne ujrzały załączone do niej rysunki patentowe, których podobieństwo do znanych już szerzej rozwiązań nie wydaje się być jedynie kwestią przypadku.

składany smartfon xiaomi patent foldable smartphone
źródło: Let’s Go Digital

Przedstawiają one smartfon z ekranem składanym do wewnątrz, czyli konstrukcję spopularyzowaną głównie przez urządzenia z linii Samsung Galaxy Z Fold. Dzięki temu, wyświetlacz jest znacznie mniej podatny na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi oraz nieuwagą samych użytkowników. O wiele bardziej w oczy rzuca się jednak gruba ramka, tudzież uchwyt, wysoce prawdopodobnie zaczerpnięta z pomysłu Huawei na serię Mate X. Ta także skrywa w sobie zestaw kilku aparatów, które mogą być używane podczas korzystania z urządzenia zarówno w trybie smartfona, jak i w trybie tabletu.

Najciekawsze wydaje się jednak to, że Xiaomi najwyraźniej postanowiło powrócić do własnego rozwiązania, znanego z ich koncepcyjnego smartfona Mi MIX Alpha. Jak widać na załączonym obrazku, wyświetlacz owija się wokół prawej krawędzi urządzenia, przechodząc od wewnątrz na zewnątrz, w ten sposób pokrywając zdecydowaną większość powierzchni jednego ze skrzydeł. Jeszcze nie wiadomo, jak Chińczycy zamierzają pogodzić ze sobą kwestie dotyczące warstwy ochronnej ekranu i czy zewnętrzna część wyświetlacza będzie tak samo odporna na przeciwności losu, jak część wewnętrzna.

Koniec końców, patent pozostaje tylko patentem i nie ma żadnej gwarancji co do tego, czy Xiaomi rzeczywiście zdecyduje się na wypuszczenie podobnego urządzenia na rynek konsumencki. Niemniej pojawienie się w sprzedaży smartfona o tak eklektycznej formie z całą pewnością byłoby ciekawym wydarzeniem.